Pražská Coco Chanel: Žena, která oblékala herečky i manželky ministrů

Haně Podolské se někdy přezdívá „pražská Coco Chanel“. Tato módní návrhářka a majitelka věhlasného módního salonu v Praze patřila mezi přední postavy československé předválečné módy, oblékala slavné herečky i manželky ministrů a prezidentů. Žádný jiný návrhář před ní nezaměstnával profesionální modelky.

Přidejte svůj názor

Hana Podolská
doporučujeme

Dne 16. května roku 1880 přišla na svět Johanna Vošahlíková, budoucí slavná módní návrhářka Hana Podolská. Její otec byl poměrně bohatý a úspěšný architekt František Vošahlík. Celkem měla ještě jedenáct sourozenců, z nichž však polovina zemřela již v dětství. Po náhlé smrti otce na tuberkulózu se rodina odstěhovala do Prahy, kde Hana nastoupila roku 1894 do učení do krejčovství Anežky Fišerové. Odsud však po konfliktu se svou mistrovou (která ji dokonce uhodila) odešla a začala se sama šitím živit.

Díky svému talentu se brzy stala vyhledávanou švadlenou. Roku 1905 začala provozovat svou vlastní dílnu v Nuslích, o tři roky později podnik s názvem „Salon u pěti králů“, kde pro ni pracovaly dvě švadleny. Salon byl úspěšný, a proto se roku 1914 přemístil do centra Prahy, na roh Vodičkovy a Jungmannovy ulice. Později se svou rodinou začala obývat luxusní byt v paláci Lucerna, kde si zřídila také ateliér. Po skončení první světové války už byla Podolská majitelkou luxusního domu módy, zaměstnávala ty nejlepší švadleny a vydávala módní časopisy „Móda a vkus“ či „Eva“. Začala jako vůbec první zaměstnávat profesionální modelky, jako první také uspořádala módní přehlídku v Praze. Brzy se slavné návrhářce začalo říkat „česká Coco Chanel“.

„Modelový dům dámských toilettes Hana Podolská“ se stal jedním z nejvýznamnějších a nejluxusnějších salónů s dámskou módou v celém Československu. Proslulý byl podnik zejména pro své kvalitní a krásné kostýmy a pláště. K dostání zde však byly také boty, klobouky, kožichy nebo župany.

Podolská prý bývala v podniku každý den již v pět hodin ráno. Sama vždy zvolila styl nových modelů, samotné návrhy a nákresy šatů měly na starosti její zaměstnankyně. Podolská však vše musela schválit. Modely šité na zakázku se dostaly hotové k zákaznici přibližně za půl roku. Módní návrhářka také pečlivě sledovala nejnovější módní trendy, a proto pravidelně navštěvovala módní přehlídky po celém světě, včetně té vyhlášené v Paříži. Podolská prý byla velmi pracovitá a pečlivá, přátelské povahy, se smyslem pro humor a velmi osobním přístupem ke svým klientkám. I proto dosáhla takového úspěchu.

Hana Podolská pořádala okázalé módní přehlídky v divadle Komedie i v Lucerně, které většinou byly několikadenní a velmi nákladné, což se odráželo i v ceně vstupného. Přehlídky se konaly dvakrát ročně, v létě a v zimě. Podolská přišla tehdy s novinkou, když začala zaměstnávat profesionální modelky. Šaty však také předváděly herečky Národního divadla (Andula Sedláčková, Růžena Nasková, Jarmila Novotná) či filmového plátna (Adina Mandlová, Eliška Pleyová). Kromě přehlídek pro veřejnost Podolská pořádala i ty soukromé, třeba pro ženy tehdejších ministrů, které byly také jejími zákaznicemi. Její šaty oblékala i manželka prezidenta Beneše, Hana Benešová.

Milovníci prvorepublikových filmů dílo návrhářky Podolské jistě dobře znají – její šaty nosila třeba herečka Adina Mandlová nebo Lída Baarová ve filmu Zlatá Kateřina (1934). Oblečení Hana Podolská navrhovala i pro slavný snímek Kristián (1940) s Oldřichem Novým a již zmíněnou Adinou Mandlovou v hlavních rolích. Ve filmu Katakomby z roku 1940 si můžeme všimnout reklamy na „Modelový dům Hany Podolské“, tedy dlouhého záběru na nápis na krabici od šatů Adiny Mandlové. Hana Podolská také navrhovala a šila kostýmy pro divadelní hry i opery. Šaty, které vyhotovila pro operní pěvkyni Jarmilu Novotnou, bychom našli v archivu Metropolitní opery v New Yorku, jemuž je roku 1983 darovala. Jedná se o černé sametové šaty pošité korálky a drahokamy.

Podolské salon „přežil“ druhou světovou válku, ovšem v roce 1948 byl módní dům znárodněn. A to byl začátek konce návrhářky. Protože navrhovala šaty pro manželku prezidenta, Martu Gottwaldovou, mohla v podniku za minimální mzdu pracovat jako prodavačka, než byla po pár letech propuštěna. Konec života už byla sama jenom se svou ošetřovatelkou, která později zdědila všechen její majetek. Hana Podolská zemřela dne 15. února 1972 ve věku 91 let.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Princové William a Harry na kordy. Kvůli manželkám? V královské rodině je…

21.10.2019 12:31 Po několika měsících spekulací v britských bulvárních médiích princ Harry poprvé přiznal, že v jeho…

Šok pro truchlící. Vtipálek provedl poslední žert na vlastním pohřbu +VIDEO

21.10.2019 07:31 Pohřby patří mezi ty nejsmutnější zážitky, jakými si člověk v životě může projít - pokud se tedy na…

Proč s přibývajícími lety tloustneme? Vědci našli odpověď

20.10.2019 21:56 Aktualizováno Fyzička už není to, co bývala. A tak se kromě vrásek a bílých vlasů s přibývajícími lety téměř…

Jak obnovit důvěru v manželství po nevěře. Odborníci mají těchto sedm rad

20.10.2019 15:30 Náhodně objevená textová zpráva na mobilu, mail, který jsme nikdy neměli číst... a vše se náhle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama