Na Ruzyni z letadel vyskakují hromady migrantů z Afriky? Českem se šíří další nebezpečné zprávy

Hoaxy o migrantech zahlcují český internet. Zprávy, které mnozí neberou vážně, však dosahují velmi rychle stovky někdy i tisíců sdílení. Přestože diskuzím dominují parodické anekdoty, není jisté za jakým účelem jsou poplašné zprávy sdíleny. Poslední hoax o migrantech na pražském letišti server EuroZprávy.cz prověřil u samotné správy letiště.

Přidejte svůj názor 196 komentářů

Letiště Václava Havla Praha

Na pozadí poplašných zpráv vyčnívá případ odsouzeného Jaroslava Baldy, který se pod vlivem obdobných poplašných zpráv sám uchýlil k teroristickému činu, kdy se pokusil svést na neexistující migranty vlastnoručně pokácené stromy na železniční trať. Případ je vykřičníkem, že hra s výmysly může mít reálné oběti. Cestujícím vlaku se naštěstí nic nestalo, ale pachatel si svůj trest ve vězení odsedí. 

Další dezinformátory ani rozsudek nad Baldou neodrazuje. Díky anonymitě, která panuje na sociálních sítích, se šiřitelé poplašných zpráv nebojí ani hrozby právního stíhání. Podle § 357 Trestního zákoníku se Šíření poplašné zprávy trestá až 2 roky vězení. V mimořádných případech zvláštního ohrožení státu (např. v průběhu živelné katastrofy) může soud udělit až 8 let vězení.

Právní postih neodradil ani muže s profilem na Facebooku pod jménem Ivan Ivaneček. Podle shody jména a příjmení je na místě podezření, že se o občanské jméno nejedná. Dotyčný sdílel zprávu o migrantech houfně přistávajících na pražském letišti. Výsledek? Několik stovek sdílení, ovšem těžko říci, kdo skutečně hoax sdílí. S poukazem na případ Jaroslava Baldy je možné se domnívat, že se nejedná jen o recesisty. 

Přesto jsme si celou věc ověřili přímo u zdroje. "Pokud jde o vámi citovaný hoax na sociálních sítích, jedná se o zcela smyšlenou a lživou informaci. K ničemu takovému na letišti nedochází," uvedl pro EuroZprávy.cz Roman Pacoň z letiště Václava Havla na položený dotaz.

Vyvracet tyto účelové výmysly je možné na pravidelné bázi. Minulý týden se objevila obdobná zpráva, tentokrát situovaná na opačný konec České republiky. V hotelu Harmony v Ostravě Mariánských horách se měli pod krytím, že se jedná o vojáky, ubytovat ekonomičtí migranti.

Nesmyslná informace byla vyvrácena oficiálním vyjádřením hotelu. Nehledě na to, že žádný důkaz o příjezdu migrantů neexistuje a položit si otázku, proč by se nelegální migranti ubytovali v jednom z nejdražších ostravských hotelů se zpráva také nepokouší. Zprávu rozšířil známý dezinformátor Martin Zapletal, který dále pokračuje s typickou dezinformační rétorikou, že tomu nevěří, ale v hotelu nebyl ani od něj nemá informace.

Vstupte do diskuze (196)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První jarní den: Rovnodennost nastane dnes před půlnocí, příroda je ale…

20.03.2019 13:59 Zima končí a předává žezlo jaru. Dnes asi hodinu před půlnocí nastane jarní rovnodennost. S tímto…

Věštba židovského rabína předpověděla, kde začne třetí světová válka

19.03.2019 20:00 Aktualizováno Rabín Levi Saadia Nahmani před více než 20 lety předpověděl válku mezi USA a Severní Koreou. Tehdy…

Největší tajemství Michaela Jacksona: Opravdu si nechával bělit kůži?

19.03.2019 15:28 Na konci 80. let proletěla světem zpráva o tom, že si fenomenální zpěvák Michael Jackson nechává…

Harry Potter ukrýval velké tajemství. Rowlingová ho prozradila a naštvala…

19.03.2019 09:35 Knižní sága o čarodějnickém učni Harry Potterovi ukrývala nejedno skryté tajemství. Na některá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama