Na Ruzyni z letadel vyskakují hromady migrantů z Afriky? Českem se šíří další nebezpečné zprávy

Hoaxy o migrantech zahlcují český internet. Zprávy, které mnozí neberou vážně, však dosahují velmi rychle stovky někdy i tisíců sdílení. Přestože diskuzím dominují parodické anekdoty, není jisté za jakým účelem jsou poplašné zprávy sdíleny. Poslední hoax o migrantech na pražském letišti server EuroZprávy.cz prověřil u samotné správy letiště.

Přidejte svůj názor 196 komentářů

Letiště Václava Havla Praha
doporučujeme

Na pozadí poplašných zpráv vyčnívá případ odsouzeného Jaroslava Baldy, který se pod vlivem obdobných poplašných zpráv sám uchýlil k teroristickému činu, kdy se pokusil svést na neexistující migranty vlastnoručně pokácené stromy na železniční trať. Případ je vykřičníkem, že hra s výmysly může mít reálné oběti. Cestujícím vlaku se naštěstí nic nestalo, ale pachatel si svůj trest ve vězení odsedí. 

Další dezinformátory ani rozsudek nad Baldou neodrazuje. Díky anonymitě, která panuje na sociálních sítích, se šiřitelé poplašných zpráv nebojí ani hrozby právního stíhání. Podle § 357 Trestního zákoníku se Šíření poplašné zprávy trestá až 2 roky vězení. V mimořádných případech zvláštního ohrožení státu (např. v průběhu živelné katastrofy) může soud udělit až 8 let vězení.

Právní postih neodradil ani muže s profilem na Facebooku pod jménem Ivan Ivaneček. Podle shody jména a příjmení je na místě podezření, že se o občanské jméno nejedná. Dotyčný sdílel zprávu o migrantech houfně přistávajících na pražském letišti. Výsledek? Několik stovek sdílení, ovšem těžko říci, kdo skutečně hoax sdílí. S poukazem na případ Jaroslava Baldy je možné se domnívat, že se nejedná jen o recesisty. 

Přesto jsme si celou věc ověřili přímo u zdroje. "Pokud jde o vámi citovaný hoax na sociálních sítích, jedná se o zcela smyšlenou a lživou informaci. K ničemu takovému na letišti nedochází," uvedl pro EuroZprávy.cz Roman Pacoň z letiště Václava Havla na položený dotaz.

Vyvracet tyto účelové výmysly je možné na pravidelné bázi. Minulý týden se objevila obdobná zpráva, tentokrát situovaná na opačný konec České republiky. V hotelu Harmony v Ostravě Mariánských horách se měli pod krytím, že se jedná o vojáky, ubytovat ekonomičtí migranti.

Nesmyslná informace byla vyvrácena oficiálním vyjádřením hotelu. Nehledě na to, že žádný důkaz o příjezdu migrantů neexistuje a položit si otázku, proč by se nelegální migranti ubytovali v jednom z nejdražších ostravských hotelů se zpráva také nepokouší. Zprávu rozšířil známý dezinformátor Martin Zapletal, který dále pokračuje s typickou dezinformační rétorikou, že tomu nevěří, ale v hotelu nebyl ani od něj nemá informace.

Loading...
Vstupte do diskuze (196)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oldřich Kaiser měl infarkt. Je v nemocnici

18.07.2019 12:59 Slavný český herec Oldřich Kaiser měl infarkt. V současnosti leží na jednotce intenzivní péče.…

Nečekaný zvrat. Obvinění herce Spaceyho ze sexuálního obtěžování staženo

18.07.2019 12:50 Aktualizováno Americká prokuratura stáhla obvinění herce Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování osmnáctiletého…

Magické gesto lásky: V polibku je schováno víc, než si myslíme

17.07.2019 09:41 Nedávno jsme oslavili Světový den polibku: polibek je gesto lásky, z něhož vychází každý milostný…

Ujedl se k smrti: Mladík vážil skoro půl tuny, v dubnu ještě dokázal stát…

16.07.2019 12:18 Ujedl se doslova až k smrti. Argentineci Maximilianu Olivovi se jeho těžko uvěřitelných 495…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama