Na západ od Prahy si připlatíte. Britská pošta radí turistům, kde neutratí moc peněz

Jako každý rok vydala v tomto týdnu britská pošta žebříček nejlevnějších turistických destinací v Evropě. Nejlepší desítce dominuje východní Evropa, na západ od Prahy je levněji jen v Portu. Ceny ale paradoxně klesají i v oblíbených italských Benátkách.

Přidejte svůj názor

Praha
doporučujeme

Britská Post Office zveřejnila v týdnu každoroční barometr, v němž srovnává, kolik liber zaplatí turisté za víkend v evropských městech. Celkové číslo se skládá například z cen za šálek kávy, vstupy do muzeí a galerií nebo za dvě noci v tříhvězdičkovém hotelu pro dva dospělé. Letošním vítězem se stal litevský Vilnius s celkovou cenou 147,35 liber (4420 korun).

Praha se umístila na desátém místě, turisté zde zaplatí 190 liber, tedy zhruba 5700 korun. Levněji je naopak přijde víkend ve slovenské Bratislavě, na který bohatě stačí 182 liber (5460 korun). Suverénně nejdražší evropskou destinací je Reykjavík, pro cestu na Island si připravte minimálně 462 liber (13 860 korun).

Barometr se zásadně soustředí na ceny vstupů do nejoblíbenějších památek, jako jsou muzea a galerie. Třeba ve Velké Británii jsou leckde zdarma, ve velšském Cardiffu i skotském Edinburghu nepotřebujete k návštěvě tamního národního muzea nebo galerie ani korunu. Jídlo je zase už druhým rokem v řadě nejlevnější v Řecku.

Žebříčku dominuje východní Evropa, která je nejlevnějším regionem na kontinentu. Druhý Bělehrad následuje Varšava a pátá Bukurešť. Mezi polské a rumunské hlavní město se pak vměstnal Istanbul, výlet do turecké metropole přijde turisty na 167 liber (5010 korun). Mezi osmou Bratislavou a desátou Prahou se pak umístila Moskva.

Naopak do západní Evropy se tak levného cestování turisté nedočkají. Výjimkou je Portugalsko, Porto je jediným městem na západ od Prahy, kde je levněji než u nás. Město na řece Douro skončilo šesté. Hlavní město Lisabon se pak umístilo na čtrnácté příčce.

Americká CNN upozornila v doprovodném textu k žebříčku, že ceny v italských Benátkách, které se nachází až na 35. místě, rapidně klesají. Za posledních 12 měsíců došlo k poklesu o 23 %, město se však chystá činit opatření, která se cen dotknou opačně. Bojuje totiž s přelidněním turisty ze zahraničí.

„Turisté mohou ušetřit stovky liber, když si porovnají ceny ubytování a vyberou si město, kde jsou ceny hotelů, jídla, pití i vstupy na památky nízké,“ vysvětluje Andrew Brown z Post Office. „To splňuje většina měst ve východní Evropě, ale také Porto, Atény nebo Lisabon,“ dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ani miliony dolarů nestačily. Vévodkyně Meghan je pořád nespokojená,…

17.06.2019 13:42 Britská královská rodina utratila miliony dolarů za opravu venkovského sídla Frogmore Cottage, do…

Je to blbost, okomentoval seriál Černobyl pamětník ze Slovenska

16.06.2019 23:14 Aktualizováno Seriál Černobyl se stal nejlépe hodnoceným fanoušky na filmové databází IMDB. Kromě řady ocenění a…

McConaughey nebo Culkin? Kariéru předpoví algoritmus

16.06.2019 14:50 Vrchol kariéry Macaulaye Culkina přišel brzy, Jane Lynchová se dostala na výsluní před padesátkou a…

Otoč se dopředu! Harry musel poučovat Meghan

16.06.2019 10:25 Zahraniční média si opět začala všímat Meghan Markle, manželky prince Harryho. Během slavnostní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama