Amazon šíří bludy o očkování nebo léčbě autismu. Firemní politice to neodporuje

Po Facebooku a dalších sociálních sítích se terčem kritiky kvůli šíření dezinformací, které se týkají oblasti veřejného zdraví, čelí i Amazon. Internetový obchod totiž nabízí publikace, které nabádají rodiče k odporu proti očkování nebo k „léčbě“ autismu. Společnost se brání, že to neodporuje firemní politice.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Amazon, americký internetový obchod
doporučujeme

Jen pár týdnů poté, co Amazon stáhl z prodeje několik dokumentů namířených proti očkování, vyřadil i tři knihy, které se zabývaly „léčbou“ autismu. Šlo o publikace Healing The Symptoms Known as Autism, Fight Autism and Win a Miracle Mineral Supplement of the 21st Century.

Ačkoliv jde o malé vítězství, internetový gigant nadále nabízí desítky pseudovědeckých příruček, které děsí lékaře. Často jde o publikace, které tvrdí, že autismus jde léčit například sexem, jógou, velbloudím mlékem, elektrokonvulsivní terapií nebo veganstvím.

Ve článku na to upozornil magazín Wired, který zjistil, že obchod Amazonu je zahlcen texty, které rodičům doporučují léčit autismus vlastních dětí pitím, koupáním či klystýrem v toxické substanci, kterou je oxid chloričitý.

„Další pseudovědecké knihy, které jsou dostupné na webové stránce, radí rodičům, aby nechali děti podstoupit chelatační terapii – léčbu, která v roce 2005 způsobila smrt autistického kluka,“ uvedl novinář Matt Reynolds.

Podle lékařů žádná účinná léčba autismu neexistuje. Podle dostupných statistik to donutí až třetinu rodičů autistických dětí k tomu, aby se poohlédli po alternativní léčbě, přičemž v celých 10 % případů to může znamenat nepřiměřený risk.

V USA už někteří zákonodárci na Amazon apelují, a to především v souvislosti s epidemií spalniček. Člen Sněmovny reprezentantů za Kalifornii Adam Schiff požádal Amazon, aby zastavil šíření a doporučování produktů, které přesvědčují lidi k odporu proti očkování.

„Jsem znepokojen zprávou, že Amazon akceptoval placenou reklamu, která obsahuje zřejmé dezinformace o vakcínách, a promoval tuto reklamu jako doporučený obsah,“ napsal Schiff. „Každá online platforma musí konat zodpovědně a ujistit se, že nepřispívá k blížící se zdravotní katastrofě,“ dodal.

Amazon promptně reagoval, když stáhl tři výše zmíněné publikace. Viceprezident společnosti Schiffovi odpověděl, že firemní pokyny nijak nespecifikují obsah týkající se vakcín. Dodal, že Amazon zákazníkům umožňuje přístup k různým úhlům pohledu včetně knih a videí, které mohou někteří považovat za nežádoucí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pět nejhorších ponorek, které kdy existovaly

25.04.2019 10:02 Triumfální úterní představení nové ruské ponorky dokládá důležitost těchto podmořských plavidel pro…

loading...

Oldřich Kaiser a Jiří Lábus roky bavili celé Česko. Kam najednou zmizeli?

25.04.2019 08:33 Aktualizováno Před několika lety byl králi televizních obrazovek, dnes už tolik vidět nejsou. Kam se ztratila…

Tipy na dovolenou: Kam se vydat autem, když už jste v Chorvatsku byli?

24.04.2019 14:59 Doporučit Čechům dovolenou v Chorvatsku je nošením dříví do lesa. Oblíbená destinace je prozkoumána…

Je vhodné vystavovat děti stresu? Rady psychologů vás možná zaskočí

24.04.2019 14:31 Rostoucí počet psychologů soudí, že rodiče by se za každou cenu neměli snažit uchránit své…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama