Hlad a kručení v břiše může signalizovat vážnou nemoc

Kručení v břiše je nepříjemné zejména ve chvíli, kdy je tak hlasité, že ho slyší i okolí. Když se ozve všem dobře známý zvuk a pocit, většina lidí si myslí, že se musí najíst. Kručení v břiše a pocit hladu ale může souviset i s celou řadou jiných faktorů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Střevní problémy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Známe to všichni. Najíme se a za pár minut máme hlad znovu. Kvůli váze nechceme jíst několikrát po sobě, pocit prázdného žaludku ale také není dvakrát příjemný. Ne vždy ale cítíme hlad ve chvíli, kdy potřebujeme jíst.

Vědci na základě těchto pocitů zjistili, že hlad nemusí vždy souviset zrovna s nedostatkem jídla. Pocit hladu podle nich může vyvolat celá spousta faktorů, například málo spánku nebo hodně stresu. Velkou roli hrají i hormony. Záleží také na tom, jaký druh jídla jste snědli. Některé potraviny totiž mohou vyvolat ještě větší „chutě“.

„Hlad není jen jednoduchý, nejde jen o to naplnit fyzickou potřebu,“ vysvětluje pro magazín Time  Aner Tal, asistent výzkumu na Cornell University, který se specializuje na jídlo. „Existuje mnoho různých psychologických, biologických a environmentálních faktorů, které ovlivňují hlad."

V neposlední řadě záleží, jaké jsou vaše stravovací návyky, říká Tal. „Pokud jste zvyklí jíst oběd každý den ve 14:00, budete cítit potřebu jíst ve 14:00, i když v tu chvíli nemáte biologický požadavek," vysvětluje. Pokud jíte nepravidelně a celý den, bude vaše tělo jídlo vyžadovat celý den.

Stejně jako pocit hladu nemusí vždy souviset s potřebou se najíst, ani kručení v břiše nemusí signalizovat hlad. Kručení se ozývá i ve chvíli, kdy se trávicím ústrojí pohybují společně s pevnými a tekutými složkami tráveniny i různé plyny. 

V takovém případě je ale dobré začít uvažovat o návštěvě lékaře. Existují totiž zdravotní problémy, jejichž příznakem je právě ono kručení v břiše bez ohledu na to, jestli je člověk najezený nebo hladový. Jedním z těchto problémů je vážná a relativně nově objevená nemoc zvaná syndrom dráždivého tračníku. 

Loading...
Témata: Lidé | nemoci | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Princové William a Harry na kordy. Kvůli manželkám? V královské rodině je…

21.10.2019 12:31 Po několika měsících spekulací v britských bulvárních médiích princ Harry poprvé přiznal, že v jeho…

Šok pro truchlící. Vtipálek provedl poslední žert na vlastním pohřbu +VIDEO

21.10.2019 07:31 Pohřby patří mezi ty nejsmutnější zážitky, jakými si člověk v životě může projít - pokud se tedy na…

Proč s přibývajícími lety tloustneme? Vědci našli odpověď

20.10.2019 21:56 Aktualizováno Fyzička už není to, co bývala. A tak se kromě vrásek a bílých vlasů s přibývajícími lety téměř…

Jak obnovit důvěru v manželství po nevěře. Odborníci mají těchto sedm rad

20.10.2019 15:30 Náhodně objevená textová zpráva na mobilu, mail, který jsme nikdy neměli číst... a vše se náhle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama