Matka porodila těhotnou dívku. Zdaleka nejde o první případ, dějí se i v Česku

Fetus-in-foetu. Tento termín označuje abnormalitu, která je extrémně vzácná, a v překladu znamená plod v plodu. Prakticky si jej lze představit tak, že žena porodí dívku, která je už po narození sama těhotná. Poslední takový případ se objevil před pár týdny, první před více než dvě stě lety.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Když byla matka Monica Vega z Kolumbie v sedmém měsíci těhotenství, lékaři zjistili, že se uvnitř plodu nachází něco neobvyklého. Šlo o dvojče, které ale rostlo ve svém vlastním vaku, s vlastní pupeční šňůrou, rukama a nohama.

Lékařům bylo jasné, že po porodu musí "plod v plodu" ihned odstranit. Neměl by šanci na přežití a ohrožoval by na životě i jinak zdravé dítě.

Itzamara přišla na svět 22. února a její první cesta mířila rovnou na operační sál. Nevyvinuté dvojče v jejím bříšku museli lékaři vyoperovat. Dvojče vážilo 14 gramů a měřilo 45 milimetrů.

Celý zákrok byl poměrně riskantní, matka totiž musela porodit už ve 37. týdnu, aby dvojče nemohlo dále růst a potenciálně ohrozit orgány zdravé holčičky. Nakonec se vše povedlo.

Podle odborníků jde o extrémně vzácný případ, který byl prvně zdokumentován na počátku 19. století. Odhaduje se, že k podobné události dojde v jednom z 200 000 těhotenství. 

Podobné případy se občas odehrají i v Česku. Zdejší lékaři podle médií údajně evidují například případ ženy, u níž plod v jejím břiše objevili až v dospívání. Měl přitom už dokonce zuby a vlasy, přesto byl dávno po smrti.

Loading...
Témata: Lidé | děti | porody | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zjistili, co s vámi udělá, když budete dva týdny sedět. Výsledek…

11.12.2019 12:59 Pohyb je život a lenošení člověku neprospívá. Když člověk nevyvíjí žádnou aktivitu roste obsah tuku…

Střelec z Ostravy si před smrtí dopisoval se slavným zpěvákem

10.12.2019 17:48 Aktualizováno David Stypka patří mezi nejúspěšnější současné zpěváky mladé generace. O tom i cena Anděl, kterou…

Nahradí Evropany muslimové? Přijímat migranty ano, ale... Vilém Čok to v…

09.12.2019 18:29 Aktualizováno Známý zpěvák Vilém Čok se netají obavami z migrantů. Podle jeho slov mu vadí například to, že jsou…

Novou Miss Universe je kráska z Jihoafrické republiky. Jak se vám líbí?

09.12.2019 07:53 Titul Miss Universe pro rok 2019 získala 26letá Zozibini Tunziová z Jihoafrické republiky. Porazila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama