Síla jarních bylinek: K čemu je dobrý medvědí česnek, petrklíč nebo kopřivy?

Již brzy na jaře můžete sbírat léčivé bylinky, které vám pomohou v případě zdravotních problémů, poslouží jako prevence vzniku určitých nemocí nebo zatočí s pověstnou jarní únavou. Na sílu jakých bylinek se můžete na jaře spolehnout?

pampeliška na jaře

Medvědí česnek

Medvědí česnek patří mezi první bylinky, které se na jaře objevují. Již od konce února můžete na vlhkých loukách nebo kolem potoků narazit na rostlinku podobnou konvalince. Právě s touto jedovatou rostlinou může být medvědí česnek zaměňován, ovšem typická česneková vůně vám pomůže rostliny rozpoznat.

A proč se česneku říká „medvědí“? Údajně bylinu vyhledávají medvědi po probuzení ze zimního spánku, aby si pročistili zažívací trakt i krev. Medvědí česnek je bohatým zdrojem vitamínu C, díky čemuž dokáže posílit imunitní systém, podpořit produkci bílých krvinek i tvorbu kolagenu, zlepšit stav zubů, kloubů, kostí i cév. Dále tato bylina obsahuje antibakteriální silici s názvem alicin. Proto může medvědí česnek posloužit jako skvělý pomocník při chřipce či nachlazení, angíně, zažívacích obtížích, oparech nebo kvasinkových infekcích. Medvědí česnek také urychluje proces hojení ran nebo léčebný proces.

Podběl lékařský

Podběl lékařský rovněž patří mezi symboly jara. Typické je pro vlhké půdy nebo rumiště. Sbírají se květy, které jsou bohaté na vitamín C. Připravit si však můžete účinnou čajovou směs ze všech částí rostliny. A jaké jsou účinky podbělu na lidské zdraví? Pomáhá například při onemocnění dýchacích cest (zejména astmatu či zánětu průdušek) nebo zánětu žil. Z listů lze připravit obklad, který zmírňuje potíže s dýcháním a zmírňuje otoky – třeba právě při zánětu žil. V lidovém léčitelství byly obklady používány i při bolestech ucha.

Kopřiva dvoudomá

Kopřivu dnes považujeme spíše za plevel, na její léčivé účinky však naši předci nedali dopustit. Nejzdravější jsou mladé a čerstvé listy, lze je však také sušit. Kopřiva v sobě ukrývá mnoho chlorofylu, tříslovin, vitamínu B a C, aminokyselin a minerálů, jako je vápník, draslík, železo, fosfor a hořčík. Obsahuje také kyselinu křemičitou, která udržuje v dobrém stavu naše šlachy. Také bychom v ní našli tzv. glukokininy – ty přispívají ke snížení hladiny cukru v krvi. Kopřiva má silné močopudné účinky, a tak pomáhá při zánětech močového ústrojí. Bylinka prospěje i vaší kráse, dokáže totiž zmírnit vypadávání vlasů.

Smetanka lékařská

Latinsky se smetanka lékařská (či pampeliška) nazývá „taraxum“, což je odvozeno z řeckých pojmů „taraxos“ a „akos“ – tedy v překladu „nemoc“ a „lék“. Jako léčivá rostlina byla používána prokazatelně již v 11. století! Využívány jsou listy a květy, přičemž se doporučuje sbírat listy brzy na jaře, když rostlina ještě nekvete. Pampelišku lze využít v kuchyni (do polévek či salátů) nebo z ní připravit čaj. Bylinka je zdrojem vitamínu C, minerálů, karotenoidů, aminokyselin a tříslovin. Pomáhá při onemocnění močových cest, ledvin nebo zažívacích obtížích. Také snižuje cholesterol, čistí játra, snižuje hladinu krevního cukru, mírní kašel a projevy nachlazení.

Prvosenka jarní

Mezi první posly jara patří prvosenka jarní neboli lidově petrklíč. Tento název odkazuje na svatého Petra, který má otevírat jaro. Zároveň se dříve věřilo, že prvosenka dokáže otevírat skály, které ukrývají poklady. Květ i kořen je možné sbírat již brzy na jaře, a využít tak léčivých účinků. Prvosenka obsahuje látky zvané saponiny, flavonoidy nebo glykosidy, dále pak značné množství vitamínu C. Petrklíč se v lidovém léčitelství využívá při léčbě chřipky a nachlazení, pomáhá usnadnit vykašlávání, při zánětu močových cest, působí proti tvorbě ledvinových kamenů. Naše prababičky rostlinu využívaly při nespavosti nebo bolestech hlavy. Prvosenka jarní se nachází na seznamu ohrožených druhů rostlin, proto ji ve volné přírodě nesbírejte! Můžete si ji však vypěstovat na zahradě.

Plicník lékařský

Plicník dostal svůj název podle svých léčivých účinků – pomáhá totiž při onemocnění plic. Pro své účinky začala být rostlina využívána až v 18. století. Čaj připravený z této bylinky se konzumuje při onemocnění dýchacích cest nebo podráždění žaludku.

Témata: bylinky | Jaro | EuroZprávy.cz

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

17.06.2021 13:27 Kdy se začnou se na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace…

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Alchymisté ve službách šlechty. Rudolf II. nebyl jediný, koho tajemná věda…

12.06.2021 12:30 Císař Rudolf II. je pověstný svou vášní pro alchymii. Tento panovník však nebyl zdaleka jediný,…

Princ Harry a vévodkyně Meghan oznámili narození dcery. Pojmenovali ji po…

06.06.2021 18:59 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali…

Zákeřná tuberkulóza vzala život i slavným osobnostem

30.05.2021 13:05 Tuberkulóza patřila v minulosti k nevyléčitelným a smrtelným chorobám. Zabíjela i mezi slavnými a…

Karel Hynek Mácha a jeho lásky. Jak to měl se ženami?

29.05.2021 16:00 Máj je lásky čas – alespoň podle Karla Hynka Máchy. A jak to měl tento romantický básník s láskou? …

Zámek Koloděje – první letní sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

16.05.2021 16:05 Zámek Koloděje, původně středověký hrad, se nachází v dnešní části hlavního města Praha-Koloděje.…

Související:

Právě se děje