Efekt femme fatale. Proč mají přitažlivé ženy v zaměstnání nevýhodu?

Jestliže je žena považována za atraktivní, je to pro ni v zaměstnání nevýhoda. Může být žena zároveň krásná i výkonná? Hezké ženy jsou v pracovní sféře považovány za méně důvěryhodné. A to především tehdy, když vykonávají práci považovanou tradičně za mužskou, píše italský deník La Repubblica.

Některé mýty o vagíně přetrvávajídodnes

Tomuto jevu říkají Leah Sheppardová z Washingtonské státní univerzity a Stefanie Johnsonová z Coloradské univerzity "efekt femme fatale": je to tendence nevěřit přitažlivým ženám kvůli sexuální hrozbě, kterou představují.

Zadejte na Googlu klíčová slova "žena profesionálka" a podívejte se na fotografie. Pak se zeptejte skupiny osob, do jaké míry tyto ženy považují za přitažlivé. Nyní použijte tyto fotografie jako přílohu ke článku, v němž se vysvětlují důvody, které přiměly šéfa podniku propouštět zaměstnance.

Výsledek?

Ženy ve vedoucím postavení, které jsou považovány za přitažlivější, vycházejí jako méně čestné než ty, které jsou považovány za méně přitažlivé. Ženské pohlaví poráží muže v otázce důvěryhodnosti jedině tehdy, když jsou ženy považovány za nepříliš přitažlivé.

To je jen jeden z experimentů, které uskutečnily obě vědkyně, které chtěly prozkoumat do hloubky podstatu stereotypů o ženách a o nevýhodném postavení těch, které jsou přitažlivé. Například dentální hygienička Melissa Nelsonová byla propuštěna, protože byla považována za příliš atraktivní. Proč se však ženám přitažlivost mění v nevýhodu?

Sheppardová a Johnsonová konstatovaly, že být atraktivní ženou přináší nevýhodu a že je taková žena považována za méně důvěryhodnou, a to když hezká žena plní úkoly, které jsou tradičně považovány za mužské, jako je vedení technické firmy, a i když je v postavení, které je považováno za více ženské, jako je post pracovnice zodpovídající za komunikaci ve zdravotnictví. Stejné výsledky byly i v případě, když byly atraktivní ženy nositelkami dobrých zpráv.

"Efekt femme fatale zřejmě není omezen na atraktivní ženy přinášející špatné zprávy," uvedly vědkyně. Naopak ženy považované za méně atraktivní měly v těchto situacích výhodu.

V dalších experimentech vědkyně navodily emotivní rozpoložení žen tak, aby zjistily, zda a jakým způsobem to může ovlivnit jejich úsudek. Vyzvaly účastnice pokusu, aby se cítily být z hlediska pohlaví jisté (například aby byly v takové emotivní situaci, kdy se cítí dobře a věří partnerovi), nebo "obecně jisté", čili prožívaly dobré osobní období.

Sheppardová a Johnsonová pak pozorovaly, že způsob, jak se žena cítí, mění uvažování o větší či menší důvěryhodnosti atraktivních žen. Nejistota z hlediska pohlaví vedla účastnice k tomu, aby považovaly hezké ženy za méně důvěryhodné a za takové, které si zaslouží propuštění ze zaměstnání.

"Prokázaly jsme, že atraktivita je spojována s menší důvěryhodností u žen, nikoli však u mužů," uvedly vědkyně. Efekt femme fatale je očividně spojen s vlastním pocitem jistoty, dodaly.

Tato forma diskriminace spojené se vzhledem může mít vážné důsledky pro pěkné ženy, které se tak těší menší důvěryhodnosti a horší pověsti, v zaměstnání nejsou jejich výsledky uznávány a to může mít i vliv na to, že mohou být spíše propuštěny. Znalost těchto okolností by mohla být prvním krokem k tomu, aby byla diskriminace překonána.

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

17.06.2021 13:27 Kdy se začnou se na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace…

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Alchymisté ve službách šlechty. Rudolf II. nebyl jediný, koho tajemná věda…

12.06.2021 12:30 Císař Rudolf II. je pověstný svou vášní pro alchymii. Tento panovník však nebyl zdaleka jediný,…

Princ Harry a vévodkyně Meghan oznámili narození dcery. Pojmenovali ji po…

06.06.2021 18:59 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali…

Zákeřná tuberkulóza vzala život i slavným osobnostem

30.05.2021 13:05 Tuberkulóza patřila v minulosti k nevyléčitelným a smrtelným chorobám. Zabíjela i mezi slavnými a…

Karel Hynek Mácha a jeho lásky. Jak to měl se ženami?

29.05.2021 16:00 Máj je lásky čas – alespoň podle Karla Hynka Máchy. A jak to měl tento romantický básník s láskou? …

Zámek Koloděje – první letní sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

16.05.2021 16:05 Zámek Koloděje, původně středověký hrad, se nachází v dnešní části hlavního města Praha-Koloděje.…

Související:

Právě se děje