Vědci mají dobrou zprávu pro děti narozené v roce 2016. Dožijí se 72 let

Naděje na dožití světové populace vzrostla mezi lety 2000 a 2016 o pět a půl roku. Uvedla to Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatímco člověk narozený v roce 2000 mohl očekávat, že se v průměru dožije 66,5 roku, pro narozené v roce 2016 je to už 72 let, uvádí s odkazem na zprávu organizace agentura AFP. Nadále přetrvávají značné rozdíly mezi bohatými a chudými státy a údaje jsou rozdílné i pro muže a ženy.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Děti
doporučujeme

Příznivý vývoj lze vysvětlit zčásti pozoruhodným poklesem úmrtí dětí do pěti let, především v subsaharské Africe, kde se podařilo znatelně zefektivnit boj s malárií, spalničkami a dalšími infekčními nemocemi. Naděje na dožití také vzrostla díky posunu v boji proti AIDS, který v 90. letech pustošil značnou část Afriky.

Zpráva WHO nicméně upozorňuje, že stále existují značné odchylky střední délky života mezi rozvinutými a rozvojovými zeměmi. V zemích s nízkým příjmem je naděje na dožití o 18,1 roku nižší než v zemích s vyšším příjmem.

Statistiky WHO jsou letos poprvé rozděleny podle pohlaví. Díky tomu lze pozorovat, že se celosvětově rodí více chlapců než dívek. Zpráva tím také zdůrazňuje rozdíly v příčinách úmrtí mezi oběma pohlavími, které mohou být biologické, environmentální, sociální, případně mohou být podmíněny přístupem k lékařské pomoci či ochotou ji vyhledat.

"Ačkoliv mohou být muž i žena vystaveni stejné chorobě, zjistili jsme, že muži se méně často uchylují k návštěvě zdravotnického zařízení", píše se ve zprávě WHO. V zemích, kde je rozšířeno onemocnění způsobené virem HIV, se vyšetření podrobí méně mužů než žen. Nižší střední délku života u mužů lze také vysvětlit tím, že k sebevraždě se jich uchýlí o 75 procent více. Muži nad 15 let také umírají dvakrát více při dopravních nehodách než ženy ve stejné věkové kategorii a mají čtyřikrát větší pravděpodobnost, že se stanou obětí vraždy.

Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) činila v roce 2000 v České republice střední délka života u nově narozených dětí 71,6 roku v případě mužů a 78,4 roku v případě žen. V roce 2017 čísla vystoupala na 76 let pro muže a 81,8 roku pro ženy. To znamená, že se u mužů zvýšila o 5,4 roku a u žen o 3,4 roku. Česko se v tomto ohledu pohybuje dlouhodobě nad světovým průměrem, v rámci Evropské unie jsou naopak tato čísla mírně podprůměrná.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak skutečně vypadaly křížové výpravy? Archeologové rozklíčovali…

13.10.2019 16:47 Středověcí kronikáři obecně nepatří mezi nejspolehlivější komentátory historických událostí, mimo…

Ordály aneb boží soudy. Jak vypadalo středověké právo?

13.10.2019 16:21 Ve středověku platilo především právo nepsané. Pravidla se po generacích předávala ústně. Právní…

Třes rukou: Neškodná lapálie, či vážná nemoc? Naučte se poznat rozdíly

13.10.2019 12:05 Třes (tremor) rukou někdy postihne každého z nás. Může se jednat o pouhou reakci organismu na chlad…

Temná minulost Česka: Výroba jedné z nejhorších zbraní světa málem…

13.10.2019 11:26 Symbolů války ve Vietnamu, která trvala od roku 1955 do roku 1975, najdeme i dnes mnoho. Ani…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama