Intelekt a tvořivost dostaly na frak. Podle psychologů stojí civilizace na pomluvách

Už jen při vyslovení slova „pomluva“, každému naběhne řada negativním konotací. Být středem pozornosti nejrůznějších pomluv je pro mnohé skličující situace. Podle zjištění psychologů jsou však pomluvy zcela přirozené a mají i pozitivní účinky na člověka.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotka
doporučujeme

Zatímco již v bibli se o pomlouvání píše a lživé pomlouvání je v křesťanství považováno za hřích, současní psychologové je vnímají odlišně.

Co jsou vlastně pomluvy? Podle oficiální definice se jedná o hovor mezi nejméně dvěma osobami, který se dotýká osoby třetí, která je aktuálně nepřítomna. Tendenci pomlouvat mají již děti od pěti let.

I přes velmi špatnou pověst pomlouvání, tak hovor o někom za jeho zády má zlomyslný záměr jen ve 3 až 4 % případů. Podle výzkumu vědců z Univerzity v Texasu má pomlouvání, v němž se sdílí negativní informace o nepřítomné osobě, svým způsobem pozitivní efekt na ty, co tyto řeči vedou. Jednoznačně totiž takovýto hovor osoby sbližuje.

Dalším pozitivem pomluv je, že osoby, které je poslouchají, mají tendence k hlubší reflexi svého chování. Pokud se jedná o negativní pomluvy, jedinci, kteří je vyslechnou, se pak cítí lépe a jsou na sebe pyšnější, protože takové věci aktuálně nedělají. Respondenti psychologických výzkumů, také uváděli, že pokud slyšeli nějaké drby a pomluvy, snažili se z nich sami poučit.

Svým způsobem, můžou mít pomluvy pozitivní efekt i na ty, proti nimž cílí. Následná ostrakizace ze společnosti je totiž vede k reflexi jejich chování a následným snahám se polepšit.

S teorií o zcela zásadním pozitivu pomluv přišel evoluční psycholog Robin Dunbar. V rámci vývoje lidského druhu je podle jeho teorie pomlouvání výlučně spojeno se škrábáním zad a vybíráním parazitů, které můžeme dodnes sledovat jako projev lásky u jiných primátů. Když se u člověka začaly vyvíjet řečové schopnosti, začal je používat k pomlouvání, což vedlo k lepší kooperaci druhu. Na základě této spolupráce bylo umožněno člověku vybudovat civilizaci.

Velkolepá lidská technologická civilizace, tak dost možná stojí především na pomluvách.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Experti do detailu rozebrali Vánoce. Zjistili, jak moc škodí zdraví

12.12.2019 13:38 Vánoce klepou na dveře a řada bytů, domů i obchodů se už oblékla do štědrovečerního hávu. Stromečky…

Vědci zjistili, co s vámi udělá, když budete dva týdny sedět. Výsledek…

11.12.2019 12:59 Pohyb je život a lenošení člověku neprospívá. Když člověk nevyvíjí žádnou aktivitu roste obsah tuku…

Střelec z Ostravy si před smrtí dopisoval se slavným zpěvákem

10.12.2019 17:48 Aktualizováno David Stypka patří mezi nejúspěšnější současné zpěváky mladé generace. O tom i cena Anděl, kterou…

Nahradí Evropany muslimové? Přijímat migranty ano, ale... Vilém Čok to v…

09.12.2019 18:29 Aktualizováno Známý zpěvák Vilém Čok se netají obavami z migrantů. Podle jeho slov mu vadí například to, že jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama