Jiří Krytinář: Nejmenší český herec zemřel chudý, dcera ho zavrhla

Postavou sice byl nejmenší český herec, talentem ale mnohé převyšoval. Už za pár dní by Jiří Krytinář (+68) oslavil 72. narozeniny. Jeho život rozhodně nelze označit na klidný, doprovázel ho totiž nejeden skandál.

Přidejte svůj názor

Jiří Krytinář
doporučujeme

Krytinář se narodil v roce 1947 v Sejřku u Nedvědice pod Pernštejnem, kde také navštěvoval základní školu. Pak se vyučil hodinářem a pracoval v polenském družstvu Elchron. V roce 1971 se přestěhoval do Jablonce nad Nisou, kde měl možnost uplatnit své hodinářské řemeslo.

Od dětství byl postižen osteochondrodysplazií, vrozeným onemocněním postihujícím růstové zóny kostí a chrupavky. Když náhle přestal růst, nabízela se jako možnost operace, po které by se růst upravit. Sám herec prozradil, že mu lékaři chtěli operovat klouby, vysekávat štěrbiny, aby dorostly. Jenže mu v té době bylo pouhých 10 let a večer před plánovanou operací z nemocnice utekl, protože se bál. Jeho rodiče se proto nakonec rozhodli, že operace nebude.

Herectví se věnoval od roku 1969, profesionál se z něj stal ovšem až o 12 let později, když získal stálé angažmá v barrandovském studiu. V 80. letech natáčel filmy v zahraničí, především v Bulharsku, Itálii, Jugoslávii, Německu, Rakousku a SSSR.

Krytináře proslavila řada rolí ve filmu a televizi. Od 90. let dostával stále větší prostor. Celkově ztvárnil více než 70 postav, mezi ty nejznámější patří role Davida Goliáše v seriálu Hospoda, Mekota v Arabele. Objevil se i v zahraničních filmech jako Letopisy Narnie: Princ Kaspian nebo Amadeus. Mezi divadelní hry, ve kterých Jiří Krytinář účinkoval, patří Carmen, La Bohema, Pohádka Máj nebo Mistr a Markétka.

Nejmenší český herec (uvádí se, že měřil pouhých 1,24 metru) zemřel v úterý 29. září 2015. Na poslední rozloučení se čekalo kvůli nařízené pitvě, která prokázala, že zemřel na plicní embolii. Jeho dcera Jana ale rok po msti médiím řekla, že to není pravda a že zemřel na infarkt.

Hvězda mnoha českých pohádek měla většinu života problémy s alkoholem, téměř všechny své peníze Krytinář údajně prohýřil. Když herec zemřel, prozradil jeho kamarád a producent Pavel Pásek, že Krytináře skolila špatná životospráva i alkohol. Navíc ho prý trápilo to, že se od ostatních vzhledově tolik lišil

img-responsive

Dcera Jiřího Krytináře Jana | foto: Profimedia

Dcera Jana měla ke svému otci značně rozporuplný vztah. Problémy spolu měli už kvůli rozvodu s její matkou. Jednu dobu se na něj dokonce styděla natolik, že si na sociálních sítích změnila jméno na "Jana radši neKrytinářová". Jedním z hlavních důvodů byl skandál, který Krytinář vyvolal tím, že se na akci pro děti opil a následně v zákulisí obnažoval.

Vše mu ale nakonec odpustila a jeho odchod nesla velmi těžce. Tomu, že se stačili usmířit už před jeho smrtí nasvědčuje i fakt, že herec na svou dceru  část majetku – konkrétně část svého bytu v Jablonci nad Nisou, kam se přestěhoval z Prahy po rozvodu s manželkou Magdou.

Teprve na pohřbu se také provalilo, že rozvedený herec dva roky žil s mladičkou partnerkou Pavlínou, se kterou měl dítě. Herec byl slabostí pro mladé dívky znám, podle jeho někdejší kolegyně a přítelkyně a později úhlavní sokyně Olivie Žižkové dokonce jednu nutil k potratu.

Krytinářova dcera Jana přiznává, že její otec byl bohém a život si užíval do konce. „S ženskýma hodně laškoval, ale tím to podle mě končilo,“ uvedla před časem v rozhovoru pro iDnes.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kaiser a Lábus vstoupili do dějin. Kam ale legendární komické duo zmizelo

23.04.2019 19:47 Aktualizováno Před několika lety byl králi televizních obrazovek, dnes už tolik vidět nejsou. Kam se ztratila…

Neuvěřitelný příběh. Vědci vážili dlouhou cestu z Česka do Indie, aby…

23.04.2019 17:02 Šest tisíc kilometrů od sebe dělí Prahu a Dillí, přesto se dvojice indických vědců žijící v Česku…

Rasová střepina, která musí ven. Hitler Čechy pohrdal, měl je za zbabělce

23.04.2019 15:21 Aktualizováno O psychické nestabilitě největšího zločince lidské historie Adolfa Hitlera svědčí i podivné…

Nové pochybnosti o skonu Hitlera: Nacistický vůdce dožil spokojeně v…

23.04.2019 14:14 Hitler nezemřel? Zemřel, ale kdy? Navzdory informacím, které získala těsně po válce FBI, se její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama