107 let od potopení Titanicu. Lístek na loď by stál dnes milióny

Potopení parníku Titanic, největší lodi své doby, je synonymem pro lodní havárii. S neštěstí a lodí samotnou se však pojí řada zajímavostí.

Přidejte svůj názor

Nejslavnější loď, která nikdy nikam nedoplula
doporučujeme

Zejména díky populárnímu filmu s Leonardem DiCapriem v hlavní roli každý ví, že příčinou katastrofy byla srážka lodi s ledovcem. Stejně jako se stala legendou samotná loď, obdobně je na tom i stejnojmenný film. Dodnes se jedná o jeden z nejúspěšnějších filmů historie, získal 11 Oscarů a dlouhou dobu to byl nejvýdělečnější film. 

Stavba lodě trvala přibližně tři roky a počítalo se při ní s nejluxusnějším vybavením pro cestující v první třídě. Na palubě byla k dispozici knihovna i holičství nebo plavecký bazén. Jen málokdo by čekal, že již tehdy pro hosty bylo připraveno také hřiště na squash a k následné relaxaci třeba turecké lázně.

I ve filmu mohli diváci pozorovat, jak se smetánka na palubě lodi prohání elektrickými výtahy. Na počátku 20. století se jednalo o absolutní technologický výstřelek. Ve stejné době v Čechách byste napočítali funkční elektrické výtahy v provozu na prstech jedné ruky.

Nebývalý luxus samozřejmě šrouboval cenu palubního lístku do astronomických výšin. Nejdražší lístek stál 870 liber britských šterlinků (na dnešní ceny přibližně 128 000 amerických dolarů). Jinými slovy s trochou nadsázky by dnešní český pasažér za zaoceánskou plavbu na Titanicu zaplatil téměř 3 milióny korun!

Lístek do třetí třídy byl o poznání levnější. Nejlevněji se dalo jet za 3 libry (dnes asi 440 dolarů). I tak se pro nejchudší obyvatele Evropy jednalo  celé jmění. Podobné cesty do Ameriky však nejchudší Evropané vykonávali na pravidelné bázi, právě proto, že chtěli uniknout evropské chudobě a začít lepší život za oceánem. Investice do palubního lístku pro ně znamenala zaplatit veškerým životním majetkem. V současnosti se odhaduje, že v USA žije přibližně 2 milióny potomků, takovýchto migrantů z Československa (tehdy pod Rakouskem-Uherskem).

Titanic měl kapacitu pro převoz 2603 pasažérů, a o pohodlí posádky se staralo neuvěřitelných 899 lidí, kteří se pochopitelně věnovali především cestujícím v první třídě.

Loď se střetla s ledovcem 14. dubna 1912 v 23:40, 15. dubna v 2:20 po necelých třech hodinách boje o život loď klesla ke dnu, kde odpočívá dodnes a díky ochraně vraku jako památky UNESCO k jejímu vyzdvižení pravděpodobně nikdy nedojde. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dovolená se změnila v horor. To, co našla turistka pod matrací, jí…

18.08.2019 22:00 Aktualizováno Britka Natasha Connorová nebyla vůbec spokojena s tím, jak vypadá hotelový pokoj, ve kterém byla…

Nová studie vyděsila lékaře. Máte doma kočku? Můžete zemřít

18.08.2019 22:00 Aktualizováno Mazlení se s koťátky bývá obecně považováno za dobrý způsob relaxace. V mnoha městech vznikají…

Lidstvu došel čas? Matematik spočítal, kdy zanikne civilizace

18.08.2019 13:00 Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Používáte u počítače myš? Lékaři varují před nemocí, která vás může dostat…

18.08.2019 09:58 Název myšitida zní podivně, ale není to nic jiného, než zánět zápěstí. V moderní době jsou takové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama