Falco byl miláčkem Čechů. Smrt nejslavnějšího evropského zpěváka je dodnes záhadou

Johann Hölzel, známější pod uměleckým jménem Falco, byl ve své době považován za nejslavnějšího evropského zpěváka. Jako první německy zpívající hudebník dosáhl na vrchol americké hitparády a vyprodával koncerty pro stejný počet fanoušků, jako Madonna nebo Michael Jackson. 6. února 1998 ale za záhadných okolností zemřel.

Falco
doporučujeme

Hans Hölzel se narodil 19. února 1957 ve Vídni a jako jediný z trojčat přežil komplikovaný porod. Už jako malý projevoval lásku k hudbě a jeho prvním nástrojem byl klavír, na který hrál od čtyř let.

Jeho idoly byli David Bowie, Cliff Richard, Elvis Presley a Beatles. K hudbě ho to táhlo stále více a když v 16 letech opustil školu a nastoupil do vojenské služby, naučil se hrát na baskytaru.

Poté se zapsal na Vídeňskou jazzovou konzervatoř a začal se angažovat v několika menších kapelách. Nápad na tvorbu umělecké přezdívky přišel poté, co viděl v televizi výkon německého skokana na lyžích Falka Weisspfloga. Falco byl na světě.

Jediné, co mu chybělo, byly písně. V roce 1979 Falco proto nahrál svůj první singl Chance To Dance, který ale skončil v šuplíku a na veřejnost se dostal až dlouho po jeho smrti. Upozornil na sebe až písní Ganz Wien, k níž si sám složil text i hudbu.

Ta zaujala tehdejšího ředitele vydavatelství GIG Records Markuse Spiegela, který s Falcem podepsal smlouvu. Následně zpěvák započal spolupráci se skladatel Robertem Pongerem a výsledkem jejich snažení byl hit Der Kommissar.

Falco - Rock Me Amadeus (3:44) | zdroj: YouTube

Ten doslova obletěl svět. Ač mu mimo německy hovořící země málokdo rozuměl, singl se prodával v nákladu 7 milionů kusů. A Falco se začal stávat slavným. Pomyslnou tečkou na cestě ke slávě bylo jeho první album Einzelhaft vydané v roce 1982.

Falco se ve svých 25 letech stal mezinárodní hvězdou a milionářem. Lidé ho milovali, poznávali ho na ulicích, dožadovali s jeho přízně. Na Falca ale měla sláva opačný efek, neužíval si ji, naopak ho dostala pod tlak. Věděl, že fanoušci budou chtít víc, lepší skladby, lepší text. A tak začal pít.

Jeho problémy s alkoholem se prohloubily, když další album vyplnilo jeho nejčernější myšlenky. Druhé album Junge Römer je sice dnes považováno za kultovní, v to době ale oproti první desce propadlo.

V roce 1985 ukončil Falco spolupráci s Pongerem a začal spolupracovat s bratry Bollandovými. To se mu záhy vyplatilo, vydali totiž píseň Rock Me Amadeus, která se stala naprostým vrcholem jeho tvorby.

Ze dne na ven vystřelila na vedoucí příčky hitparád v Rakousku a Německu a následně ovládla hitparády ve Velké Británii. V témže roce vydal i hity Vienna Calling a Jeanny, které jen potvrdily, že Falco je skutečným a nezpochybnitelným umělcem.

Falco - Jeanny (5:59) | zdroj: YouTube

Zlom přišel v březnu roku 1986. Falco se stává první německy zpívající umělec, který ovládl žebříčky americké hitparády, a to s písní Rock Me Amadeus. Ve stejném měsíci se Falcovi narodila dcera. 13. března 1986 přišla na svět Katharina Bianca Vitkovic, jejíž matkou byla Isabella Vitkovic, fanynka, kterou Falco potkal o rok dříve v Grazu. 

Zpěvák prožíval nejšťastnější období v životě. Byl celosvětově slavný, měl rodinu a absolvoval jeden koncert za druhým. Následujícího roku ho ale veškeré štěstí opustilo. Jeho novým singlům a deskám se nedařilo, rodinná atmosféra houstla a Falco se uchyloval k alkoholu a drogám.

I přesto se v roce 1988 s Isabellou Vitkovic tajně oženil. Sňatek z Las Vegas ale dlouho nevydržet. Za necelý rok se rozvedli. Falcovi také bylo zrušeno koncertní turné a ani obnovená spolupráce s Robertem Pongerem nepřinesla ovoce. Další album bylo opět propadákem.

Přesto ho lidé milovali, i když spíše pro jeho starší hity. Na koncerty chodily tisíce lidí a jedním z vrcholů bylo vystoupení pro 75 tisíc fanoušků. To překonal pouze v roce 1993, kdy vystoupil před 150 tisícovým publikem. Naživo měl v německy mluvících zemích takovou popularitu, jako Michael Jackson nebo Madonna. Jeho nová alba se ale neprodávala.

To se mírně změnilo albem Nachtflug vydaném v roce 1992, v témže roce ale přišla další rána. Dozvěděl se, že není biologickým otcem své dcery Kathariny Biancy. 

Falco - Out Of The Dark (3:38) | zdroj: YouTube

Ke konci své kariéry se Falco nevzdával inovátorství. Poté, co se stal průkopníkem a jedním z prvních autorů hudebních videoklipů, vytvořil i projekt, kde měl vystupovat ne jako živá osoba, ale v kybernetické podobě. Změnil si také pseudonym a na špici hitparád se vrátil ještě jednou s písní Mutter, der Mann mit dem Koks ist da.

V roce 1996 se Falco přestěhoval do Dominikánské republiky do města Puerto Plata. Chtěl se vrátit na výslunní a ukázat, že Falco nezemřel, že ještě má co říct. Připravované album s pracovním názvem Egoisten ale nedokončil.

6. února 1998 v 16.40 Falco vyjíždí z parkoviště na hlavní silnici. Do jeho auta ale naráží výletní autobus a Falco ve svých 41 letech umírá. Ukázalo se, že řidič autobusu jel nepřiměřenou rychlostí, za což byl odsouzen na tři roky ve vězení. Dodnes ale nikdo neví, jestli šlo skutečně o nehodu.

Za smrtí Falca totiž mohla stát i sebevražda. Jeho manažer Hans Reinisch navíc před nedávnem prozradil, že Falco v té době opět podlehl alkoholu a drogám. Mohlo tak jít o nehodu, nešťastnou náhodu, nebo o úmyslný odchod z tohoto světa. To už nikdy nikdo nezjistí.

27. února 1998 vychází na jeho počet posmrtně album Out of the dark, obsahující stejnojmenný hit. Ten pojednává o myšlenkách na smrt a okamžitě se katapultoval do čela hitparád. Jelikož ale Falco album nestihl dokončit, není jasné, jestli by si přál, aby skutečně vyšlo v této podobě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama