Nejslavnější chrám v Evropě. Jaké artefakty ukrývá Notre-Dame?

Požár v Paříži zachvátil bezesporu jednu z nejslavnějších katedrál světa. Nejedná se pouze o architektonický skvost, ale i o místo s nímž se pojí řada zajímavostí a zároveň ukrývá cenné historické artefakty.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

katedrála Notre-Dame
doporučujeme

Základy chrámu byly položeny již v roce 1163 na ostrově uprostřed řeky Seiny. Největší slávu svatostánku nepřinesla ani tolik historie jako spíše fikce. Jedná se totiž o dějiště jednoho z nejslavnějších románu světa francouzského spisovatele Victora Hugo. Chrám Matky Boží v Paříží (známého také pod českým překladem Zvoník od Matky Boží) je slavný historický román, který je svázaný s katedrálou nejen svým titulním názvem. Dodnes do katedrály proudí řady turistů, aby si prohlédly místa, kterými procházely jejich oblíbené románové postavy jako hrbáč Quasimodo, kněz Frollo nebo krásná cikánka Esmeralda.

Hlavního hrdinu románu zvoníka Quasimoda připomíná největší zvon katedrály pojmenovaný Emmanuel. Váží 13 tun, dodnes se na něj zvoní a jeho zvuk oznamoval Francouzům konec fašistické nadvlády v roce 1944.

Další zajímavostí, která se nachází v jižní věži stejně jako zvon Emmanuel je chrlič Stryga, který zobrazuje ducha noci a zla. Takovíto duchové - Strygy se často objevovali také ve slovanské mytologii. Výzdoba středověkých katedrál zahrnovala vždy řadu mystických symbolů, které dodnes udivují všechny badatele.

Uvnitř katedrály v její lodi se nacházejí fascinující rozety, čili kruhovitá vitrážová barevná okna. Jejím cílem bylo nabídnout fascinující hru světel a vzbuzovat v návštěvnících kostela boží bázeň. Největší rozeta v Notre-Dame má průměr 12,9 m a musí jí držet speciální kamenný podpěrný systém.

Nejvýznamnějšími artefakty v chrámu jsou křesťanské relikvie. Jako v každém důležitém kostele jich je celá řádka. Jenže Notre-Dame není obyčejný kostel a tomu odpovídá i vzácnost v něm umístěných relikvií (tj. ostatků světců a s nimi spojených předmětů).

Nejhodnotnějšími jsou pochopitelně relikvie spjaté s životem Ježíše Krista. V Notre-Dame je z hlediska křesťanské symboliky ten úplně nejdůležitější předmět a to fragment trnové koruny Ježíše Krista. Dalšími podobnými předměty je tříska z jeho kříže a hřeb použitý při ukřižování. Pro křesťany se jedná o věci s mimořádnou symbolikou, i když pravděpodobnost, že se jedná o předměty, které reálně byly v přítomnosti někoho, kdo by se jmenoval Ježíš z Nazarata, je téměř nulová. Ve středověku však měly relikvie obrovskou cenu a dodnes jsou vystavovány v sakrálních stavbách po celém světě, stejně tak i v současnosti se k nim věřící modli a doufají v jejich zázračnou moc.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se důchodci vyhnou nemocem stáří? Vědci poradili malý trik

15.09.2019 09:11 Lidé se dožívají stále vyššího věku. Řadu seniorů, a nejen jich, však ohrožují neurodegenerativní…

Velký střet muslimů s křesťany: Obléhání Evropy skončilo pohromou

14.09.2019 12:12 Osmanská říše byla v historii úhlavním nepřítelem křesťanské Evropy. Vídeň však nebyla jediným…

Jak se zaručeně nakazit? Stačí se dotknout této části těla

14.09.2019 10:15 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama