Lékaři zjistili, kdo má nejvyšší šanci probudit se během operace. Týká se to i řady Čechů

Uživatelé konopí potřebují dvakrát více anestetik při lékařských operacích než neuživatelé. Tvrdí to studie publikované v pondělí v odborném časopise The Journal of the American Osteopathic Association. Takoví lidé mají problém zejména v případě, kdy je čeká operace a anesteziolog o jejich závislosti neví. Nakonec se mohou při operaci dokonce probudit.

Přidejte svůj názor

Drogy
doporučujeme

Marihuana v důsledku stále více benevolentnějších zákonů v řadě zemí získala celosvětovou popularitu. Mezi lety 2007 a 2015 se užívání marihuany v USA zvýšilo o 43%, přičemž odhadovaných 13,5% dospělých užívá konopí, podle zprávy OSN. Celosvětově konopí v roce 2015 užívalo 183 miliónů lidí, tj. skoro 4% světové populace.

Výzkumníci z Community Hospital in Grand Junction, Colorado se pokusily zjistit, jak užívání marihuany ovlivňuje lékařské operace, které vyžadují anestetika. Prozkoumaly užití tří nejpoužívanějších anestetik - fentanyl, midazolam a propofol – v endoskopických operacích.

Vycházeli přitom z lékařských záznamů 250 pacientů, kteří podstoupili endoskopické operace mezi 1. lednem 2016 až 31. prosincem 2017, několik roků poté, co byla v Colorádu legalizováno používání marihuany pro rekreační účely.

Studie zjistila, že lidé, kteří užívali konopí denně nebo na týdenní bázi vyžadovali o 14% více fentanylu, o 20% více midazolamu a o 220% více propofolu, aby dosáhli optimálního stavu sedace v rutinních procesech než neuživatelé nebo jen příležitostí uživatelé konopí.

Např. v průměru jen 13, 83 miligramů propofolu bylo potřeba pro 225 neuživatelů konopí, aby upadli do bezvědomí, zatímco v případě uživatelů konopí to bylo v průměru 44,81 miligramů propofolu na 25 uživatelů.

Problém nastává ve chvíli, kdy anesteziolog o jejich závislosti neví. V takovém případě může dojít i k tomu, že se během operace probudí. 

Autoři studie upozorňují, že některá sedativa mohou mít vedlejší účinky a být tedy větším zdrojem problémů. Větší znalost toho, zda-li pacient kouří marihuanu, tak může předejít případným komplikacím během endoskopických operací a taktéž určit, kolik medikamentů bude vůbec potřeba, poukazují autoři studie.

Podle Dr. Roderica Eckenhoffa, profesora anestezie z University of Pennsylvania, se jedná o zajímavou pilotní studii, která potřebuje více výzkumu, aby se dala brát jako kompletní. Vadí mu, že studie byla uskutečněna retrospektivně. Namísto toho aby výzkumníci prozkoumali přesné množství použitých látek a srovnali jejich efekty, jen prozkoumali lékařské záznamy a srovnali množství sedace, kterému byl pacient vystavěn, vysvětlil profesor stanici CNN.

Podle Eckenhoffa, který se výzkumu neúčastnil, stanovení „dostatečného“ množství velmi závisí na individuálních poskytovatelích a chirurzích. Spolu s poměrně malým počtem uživatelů konopí a nejasností, zda-li zároveň nepoužívají i další drogy, lze výsledky považovat za „velmi chatrné“, tvrdí profesor.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nudismus: Proč se Němci tak rádi svlékají? Cizinci se nestačí divit

21.09.2019 12:58 Aktualizováno Když policista Michael Adamski viděl svou tchýni poprvé nahou, byl z toho trochu na rozpacích. Ale…

Nádor děložního hrdla. Proč je tak záludný? Tyto rady vám mohou zachránit…

20.09.2019 18:07 Zákeřnost zhoubného onemocnění děložního hrdla spočívá především v tom, že se dlouho nijak…

Mladík se osprchoval a oslepl. Lékaři se nestačili divit

20.09.2019 09:59 Britští lékaři museli řešit poměrně neobvyklý případ. Devětadvacetiletý Nick přišel o zrak poté, co…

Co vaše dcera možná neví o antikoncepci. Nejčastější mýty a obavy

19.09.2019 18:22 Antikoncepce je v moderním světě jednoznačně nejspolehlivějším způsobem, jak mohou ženy zodpovědně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama