Lékaři zjistili, kdo má nejvyšší šanci probudit se během operace. Týká se to i řady Čechů

Uživatelé konopí potřebují dvakrát více anestetik při lékařských operacích než neuživatelé. Tvrdí to studie publikované v pondělí v odborném časopise The Journal of the American Osteopathic Association. Takoví lidé mají problém zejména v případě, kdy je čeká operace a anesteziolog o jejich závislosti neví. Nakonec se mohou při operaci dokonce probudit.

Drogy
doporučujeme

Marihuana v důsledku stále více benevolentnějších zákonů v řadě zemí získala celosvětovou popularitu. Mezi lety 2007 a 2015 se užívání marihuany v USA zvýšilo o 43%, přičemž odhadovaných 13,5% dospělých užívá konopí, podle zprávy OSN. Celosvětově konopí v roce 2015 užívalo 183 miliónů lidí, tj. skoro 4% světové populace.

Výzkumníci z Community Hospital in Grand Junction, Colorado se pokusily zjistit, jak užívání marihuany ovlivňuje lékařské operace, které vyžadují anestetika. Prozkoumaly užití tří nejpoužívanějších anestetik - fentanyl, midazolam a propofol – v endoskopických operacích.

Vycházeli přitom z lékařských záznamů 250 pacientů, kteří podstoupili endoskopické operace mezi 1. lednem 2016 až 31. prosincem 2017, několik roků poté, co byla v Colorádu legalizováno používání marihuany pro rekreační účely.

Studie zjistila, že lidé, kteří užívali konopí denně nebo na týdenní bázi vyžadovali o 14% více fentanylu, o 20% více midazolamu a o 220% více propofolu, aby dosáhli optimálního stavu sedace v rutinních procesech než neuživatelé nebo jen příležitostí uživatelé konopí.

Např. v průměru jen 13, 83 miligramů propofolu bylo potřeba pro 225 neuživatelů konopí, aby upadli do bezvědomí, zatímco v případě uživatelů konopí to bylo v průměru 44,81 miligramů propofolu na 25 uživatelů.

Problém nastává ve chvíli, kdy anesteziolog o jejich závislosti neví. V takovém případě může dojít i k tomu, že se během operace probudí. 

Autoři studie upozorňují, že některá sedativa mohou mít vedlejší účinky a být tedy větším zdrojem problémů. Větší znalost toho, zda-li pacient kouří marihuanu, tak může předejít případným komplikacím během endoskopických operací a taktéž určit, kolik medikamentů bude vůbec potřeba, poukazují autoři studie.

Podle Dr. Roderica Eckenhoffa, profesora anestezie z University of Pennsylvania, se jedná o zajímavou pilotní studii, která potřebuje více výzkumu, aby se dala brát jako kompletní. Vadí mu, že studie byla uskutečněna retrospektivně. Namísto toho aby výzkumníci prozkoumali přesné množství použitých látek a srovnali jejich efekty, jen prozkoumali lékařské záznamy a srovnali množství sedace, kterému byl pacient vystavěn, vysvětlil profesor stanici CNN.

Podle Eckenhoffa, který se výzkumu neúčastnil, stanovení „dostatečného“ množství velmi závisí na individuálních poskytovatelích a chirurzích. Spolu s poměrně malým počtem uživatelů konopí a nejasností, zda-li zároveň nepoužívají i další drogy, lze výsledky považovat za „velmi chatrné“, tvrdí profesor.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama