Ideál o první republice? Československé mělo zásadní problém

Po takřka 400 letech vlády Habsburků si Češi založili vlastní stát. Dodnes jsou na něj všichni náležitě hrdí. Někdy je také veleben až příliš a to se týká i jeho hospodářských úspěchů.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Legiovlak
doporučujeme

Každý, kdo zcela neignoruje české dějiny, slyšel o vyspělosti první republiky a o tom, že patřila mezi ty nejbohatší a nejpokrokovější státy na světě. Takovéto vágní tvrzení je ze své podstaty pravdivé, jenže historickou realitu také trochu zkresluje.

Největší deviza nově osamostatněné Československé ekonomiky byla i jejím největším problémem. Jednalo se totiž o jediný nástupnický stát Rakouska-Uherska, v němž převažovala průmyslová výroba nad zemědělstvím. Monarchie sázela na dělbu práce mezi jednotlivými zeměmi a Čechy byly ocelovým srdcem země.

Průmysl i po rozpadu soustátí pochopitelně zůstal v Československu (jednalo se o 2/3 celého průmyslu Rakouska-Uherska). Specifikum se týkalo skutečně především Čech. Na Slovensku a Podkarpatské Rusi takřka žádný průmysl neprosperoval a na Moravě ho bylo také značně méně. Nutně tak z Čech musely výrobky putovat na zahraniční trhy.

Československo, stejně jako dnes Česká republika, bylo exportní ekonomikou, jenže na rozdíl od volného trhu Evropské unie, v meziválečném období byly národní ekonomiky silně regulovány cly. I když výběr cla plnil státní kasu, pro český průmysl, který doma neměl odbyt, se jednalo o značný problém. Původně byl orientovaný na trhy ostatních zemí habsburského soustátí, jenže vývoz do zemí cla najednou značně ztížily.

Nové trhy se hledaly obtížně, jelikož západní státy byly hospodářsky vyspělejší. Kapitalismus se totiž v Rakousko-Uhersku prosadil oproti západu se znatelným zpožděním.

České podniky musely dohánět skluz z minulosti. Na druhou stranu v tomto období se etablovaly značky jako Škoda a Baťa, které jsou dodnes celosvětově rozšířené. A stejně jako v meziválečném období i dnes se jedná o tahouny české ekonomiky, zejména v případě automobilů Škoda.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karel Gott: Za jeho zády ho podvedli? Zoufalý zpěvák nemohl nic dělat

14.12.2019 22:58 Aktualizováno Zesnulý zpěvák Karel Gott miloval hudbu a své fanoušky. Ne vždy byl ale ochoten tyto dva zájmy…

Nejkrásnější dívka světa: Miss World 2019 je Jamajčanka, Češka propadla

14.12.2019 18:48 Titul Miss World 2019 dnes v Londýně získala 23letá Jamajčanka Toni-Ann Singhová, česká zástupkyně…

Za oslavu Vánoc do žaláře? Zavřou vás nejen v muslimských zemích

14.12.2019 14:42 Aktualizováno Pečete cukroví, chystáte kapra a zdobíte stromeček, anebo se chystáte strávit vánoční svátky v…

Toxická maskulinita škodí ženám i mužům. V čem tento patologický jev…

14.12.2019 14:19 Je toxická maskulinita pouze výplodem fantazie "genderistů"? Ačkoliv se v dnešní době nepovažují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama