Ideál o první republice? Československé mělo zásadní problém

Po takřka 400 letech vlády Habsburků si Češi založili vlastní stát. Dodnes jsou na něj všichni náležitě hrdí. Někdy je také veleben až příliš a to se týká i jeho hospodářských úspěchů.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Legiovlak
doporučujeme

Každý, kdo zcela neignoruje české dějiny, slyšel o vyspělosti první republiky a o tom, že patřila mezi ty nejbohatší a nejpokrokovější státy na světě. Takovéto vágní tvrzení je ze své podstaty pravdivé, jenže historickou realitu také trochu zkresluje.

Největší deviza nově osamostatněné Československé ekonomiky byla i jejím největším problémem. Jednalo se totiž o jediný nástupnický stát Rakouska-Uherska, v němž převažovala průmyslová výroba nad zemědělstvím. Monarchie sázela na dělbu práce mezi jednotlivými zeměmi a Čechy byly ocelovým srdcem země.

Průmysl i po rozpadu soustátí pochopitelně zůstal v Československu (jednalo se o 2/3 celého průmyslu Rakouska-Uherska). Specifikum se týkalo skutečně především Čech. Na Slovensku a Podkarpatské Rusi takřka žádný průmysl neprosperoval a na Moravě ho bylo také značně méně. Nutně tak z Čech musely výrobky putovat na zahraniční trhy.

Československo, stejně jako dnes Česká republika, bylo exportní ekonomikou, jenže na rozdíl od volného trhu Evropské unie, v meziválečném období byly národní ekonomiky silně regulovány cly. I když výběr cla plnil státní kasu, pro český průmysl, který doma neměl odbyt, se jednalo o značný problém. Původně byl orientovaný na trhy ostatních zemí habsburského soustátí, jenže vývoz do zemí cla najednou značně ztížily.

Nové trhy se hledaly obtížně, jelikož západní státy byly hospodářsky vyspělejší. Kapitalismus se totiž v Rakousko-Uhersku prosadil oproti západu se znatelným zpožděním.

České podniky musely dohánět skluz z minulosti. Na druhou stranu v tomto období se etablovaly značky jako Škoda a Baťa, které jsou dodnes celosvětově rozšířené. A stejně jako v meziválečném období i dnes se jedná o tahouny české ekonomiky, zejména v případě automobilů Škoda.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Archeologická expedice Monoxylon III vyrazila na plavbu po řeckých…

19.05.2019 20:11 Členové mezinárodní archeologické expedice Monoxylon III dnes z Archeoparku Všestary u Hradce…

Hrad Karlštejn: Proč a jak byl opravdu postaven český klenot?

19.05.2019 16:22 Aktualizováno Státní hrad Karlštejn patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším českým hradům. Již dávno se stal…

Krutý trest smrti? Práci kata v historii často vykonávala zvířata

19.05.2019 11:58 Aktualizováno Trest smrti je starý jako lidstvo samo. Ne vždy však tento trest vykonával kat, ale místo něj třeba…

Zdál se vám krásný sen a vy chcete, aby pokračoval? Vědci mají pár tipů

19.05.2019 10:18 Je možné pokračovat v přerušeném snu, abychom se dozvěděli, co se bude dále dít a jak skončí?…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama