Teror v Oklahomě: Druhý největší útok v dějinách USA byl pomstou FBI za vyvraždění sekty

Lide jsou konsternováni teroristickými útoky a považují je za jeden z nejaktuálnějších současných problémů. Lidskou společnost však doprovází již velmi dlouho. Jedním z nejkrvavějších byl bombový útok v Oklahomě, k němuž došlo přesně před 24 lety.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Bombový útok v Oklahoma City
doporučujeme

Událost se odehrála přesně před 24 lety 19. dubna 1995. Na jejím pozadí byla jedna z dalších krvavých událostí moderní historie. Pachatel bombového útoku v Oklahomě totiž posléze uvedl, že se jednalo o pomstu za útok na sídlo sekty davidiánů ve Waco v roce 1993.

Vůdcem davidánů byl David Koresh. Jednalo se o poměrně typického vůdce sekty, který shromáždil své věrné na pahorku Mt. Carmel, kde jim kázal a samozřejmě ze sektářského života čerpal značné výhody.

Jednou z nich bylo soužití v polygamním svazku. Koresh měl řadu žen – členek sekty, nejmladší z nich bylo pravděpodobně 14 let. Další vášní vůdce byly zbraně, které v sídle sekty shromažďoval. Obchodování se zbraněmi s stalo pro sektu osudné.

img-responsive

Bombový útok v Oklahoma City | foto: FBI

Všimly si ho americké úřady a jejich agenti se chtěli do budovy dostat. Dodnes není zcela jasné, jak střet mezi ozbrojenými příslušníky a federálními agenty začal, ale došlo k přestřelce, jejímž výsledkem byla řada mrtvých na obou stranách. Následovalo obležení sídla sekty Waco, kde FBI použila i tanky střílející granáty se slzným plynem.

Při ostřelování došlo k požáru, výsledkem chaosu a přestřelek bylo 86 mrtvých. Kongres vyšetřující událost dal za pravdu velitelům obléhání, i když pro jejich neobvyklé agresi svědčila řada důkazů.

Průběh vyšetřování kongresem byl pravděpodobně jednou z motivací, proč se 26letý veterán války v Perském zálivu Timothy James McVeigh odhodlal k teroristickému útoku v Oklahomě. McVeigh 19. dubna 1995 ráno zaparkoval pronajatý nákladní vůz před federální budovu. Uvnitř auta se nacházelo 2300 kg výbušné směsi, kterou následně na dálku odpálil.

Zadržen byl asi po dvou hodinách, jelikož jel v autě bez poznávací značky. Následkem exploze zemřelo 168 lidí a 853 bylo zraněno. Do vzduchu bylo vyhozeno 86 automobilů, stejný počet obětí jako vybuchlých aut měl incident ve Waco.

McVeigh byl odsouzen k trestu smrti injekcí. Trest byl vykonán v 11. června v roce 2001, přesně 4 měsíce před teroristickým útokem 11. září 20001. Samotný útok byl navíc až do 11. září nejkrvavější teroristický útok na americké půdě. 

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajemství fastfoodů odhaleno: Proč mají McDonald's a KFC žlutí červené…

26.05.2019 14:58 Barvy jsou všude kolem nás a do jisté míry ovlivňují jak se cítíme, či jakou máme náladu, aniž…

Pod Prahou leží tajemná stanice. Metro do ní nikdy nejezdí

26.05.2019 12:20 První pražská stanice metra má tajemné pozadí. Nikdy do ní totiž metro nejezdilo. Vzpomínky…

Češi z okna vyhazují tisíce korun zbytečně. Kde můžeme v kuchyni ušetřit?

25.05.2019 16:43 Vaření je pro velkou část lidí součástí každodenní činností. I přes velkou praxi ale řada z nás…

Skryté příznaky rakoviny. Pokud máte tyto obtíže, raději vyhledejte lékaře

25.05.2019 11:08 Každý z nás nejspíš ví, že když začne vykašlávat krev, je nejvyšší čas všeho nechat a běžet k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama