Krásné kouty Země: 7 nejunikátnějších památek UNESCO, které jsou často přehlíženy

Památky zapsané na Světovém dědictví UNESCO patří mezi ty nejzajímavější a nejpůvabnější na světě. Ne všem se ale dostáva takové pozornosti, jakou by si zasloužily. Server Big Think sestavil 7 nejunikátnějších památek Světového dědictví UNESCO, které jsou často přehlíženy.

Přidejte svůj názor

skalní město Petra
doporučujeme

1) Bájimán 

Město v Afghánistánu je proslulé pro památky, které by si nikdo obvykle s převážně muslimskou zemí nespojoval. Dvě obrovské sochy Buddhů vytesané do skalního masivu právoplatně patřili na seznam Světového dědictví Unesco. Bohužel je v roce 2001 nechal zničit Tálibán, protože je považoval za falešné idoly. Jen asi 10% se zachovala a nyní se dobrovolníci z celého světa pokouší rekonstruovat.  

Sochy zde vznikly, protože v Bájimánu existovalo důležitý buddhistický klášter a byl centrem umění a filozofie ve starověku. Skrze Bájimán vedla hedvábné stezka a navštěvovalo jej mnoho kupců a poutníků. Sochy byly postaveny někdy 3 a 6 stoletím našeho letopočtu.

2) Petra

Hlavní město Nabatéjců je jedním z nejnavštěvovanějších turistických míst v Jordánsku. Nabátejci město napůl vybudovali, napůl vytesali z pískovcových, červených okolních skal pravděpodobně mezi 3. století př.n.l. a 1. století n.l. Na svém vrcholu mohlo hostit až 20 000 lidí.

Podle archeologů asi 85% města stále je pohřbeno a neprozkoumáno. Pro svou unikátní architekturu je město vyhledávanou kulisou dobrodružných filmů, odehrávajících se v starověkých místech. Petra byla např. vyobrazena jako úkryt Svatého grálu ve filmu India Jones a poslední křížová výprava.

3) The Rock Islands

Skupina vápencových a korálových ostrovů v rámci souostroví Palau je se svými křišťálovými vodami rájem pro všechny potápěče. Ostrovy se pyšní řadou modrých děr, až desítky metrů dlouhých mořských závrtů s výraznou tmavomodrou barvou z pohledu z výšky, stejně jako řadou rozmanitých mořských druhů.

4) Hampi

Indické vesnice ve státě Karnátaka skrývá ruiny města Vidžajanagar, hlavního města poslední indické, Vidžajanagárské, říše, než byla Indie dobyta muslimy. Město vzniklo jako pevnost proti nim. Okolo roku 1 500 mělo přibližně půl milionu obyvatel a bylo tak jedním z nejlidnatějších měst na světě, s populací dosahující dvojnásobku města Paříže, nejlidnatějšího města tehdejší Evropy.

Hampi je primárně známá pro svou propracovanou architekturu jeho mnoha chrámů, pevností, svatyní a sálů. Zvláštní pozornost si získal chrám Virupákša, jehož společenský stál obsahuje 56 kamenných sloupů různých tvarů a velikostí, které když se do nich udeří, produkují různé hudební noty.

5) Samarra

V iráckém městě se nachází jedny z nejkrásnějších mešit na světě. Ačkoliv se Velká mešita nachází dnes převážně v ruinách, její spirálovitý minaret al-Malwejí dodnes zůstává dominantou města.

Ačkoliv mešita al-Askaríja nemá přízvisko Velká, je jednou z nejdůležitějších mešit šiítského světa, ve které jsou uloženy ostatky dvanáctého a posledního šiítského máma, což z ní činí oblíbené místo poutníků. Mešita do roku 2006 přitahovala zrak ohromnou zlatou kopulí s 72 000 plátky zlata, jednou z největších kopulí islámského světa. Tato kopule však byla v roce 2006 vybombardována, její pozlacené minarety s věžními hodinami se zlaty o rok později zničila Al-Káida.

6) Goughův ostrov a Nepřístupný ostrov

Památky Světového dědictví UNESCO často žijí z turismu a jsou tedy snadno dostupné. V případě této dvojice ostrovů to neplatí. Pro svoji unikátní flóru a faunu je světová organizace i místní orgány pečlivě chrání. Obkrouženy ostrými útesy a postrádající jakékoliv námořní spojení, jedná se o místa nepoznamená lidskou přítomností.

7) Národní park Everglades

V porovnání s jinými památky na Světovém dědictví UNESCO se jedná o „mladíka“. Národní park Everglades na Floridě byl založen prezidentem Harry S. Trumanem v roce 1947. Na seznam UNESCO byl přidán v roce 2010, poté, co špatný vodní managament výrazně ohrozil jeho další existenci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pijete čaj? Po nové vědecké studii už to možná nikdy neuděláte

22.11.2019 09:59 Čaj je natolik běžný a rozšířený nápoj, že se nad ním dnes už prakticky nikdo nepozastavuje. K…

Polodrahokam vyléčí zácpu i AIDS? Litoterapie je výnosný podfuk, varuje…

22.11.2019 08:02 Polodrahokam, který pomáhá léčit AIDS? To není žert, ale jedna z četných "rad", které poskytují ti,…

Herečka Jiřina Bohdalová skončila kvůli vážným problémům v nemocnici

21.11.2019 14:24 Populární česká herečka Jiřina Bohdalová byla hospitalizována v nemocnici Na Homolce. Českou…

Chlapec jedl chipsy a hranolky. Drastické následky vyděsily i lékaře

20.11.2019 14:30 Velkou Británii šokoval případ chlapce, který se část života živil převážně smaženými bramborami v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama