Krásné kouty Země: 7 nejunikátnějších památek UNESCO, které jsou často přehlíženy

Památky zapsané na Světovém dědictví UNESCO patří mezi ty nejzajímavější a nejpůvabnější na světě. Ne všem se ale dostáva takové pozornosti, jakou by si zasloužily. Server Big Think sestavil 7 nejunikátnějších památek Světového dědictví UNESCO, které jsou často přehlíženy.

skalní město Petra

1) Bájimán 

Město v Afghánistánu je proslulé pro památky, které by si nikdo obvykle s převážně muslimskou zemí nespojoval. Dvě obrovské sochy Buddhů vytesané do skalního masivu právoplatně patřili na seznam Světového dědictví Unesco. Bohužel je v roce 2001 nechal zničit Tálibán, protože je považoval za falešné idoly. Jen asi 10% se zachovala a nyní se dobrovolníci z celého světa pokouší rekonstruovat.  

Sochy zde vznikly, protože v Bájimánu existovalo důležitý buddhistický klášter a byl centrem umění a filozofie ve starověku. Skrze Bájimán vedla hedvábné stezka a navštěvovalo jej mnoho kupců a poutníků. Sochy byly postaveny někdy 3 a 6 stoletím našeho letopočtu.

2) Petra

Hlavní město Nabatéjců je jedním z nejnavštěvovanějších turistických míst v Jordánsku. Nabátejci město napůl vybudovali, napůl vytesali z pískovcových, červených okolních skal pravděpodobně mezi 3. století př.n.l. a 1. století n.l. Na svém vrcholu mohlo hostit až 20 000 lidí.

Podle archeologů asi 85% města stále je pohřbeno a neprozkoumáno. Pro svou unikátní architekturu je město vyhledávanou kulisou dobrodružných filmů, odehrávajících se v starověkých místech. Petra byla např. vyobrazena jako úkryt Svatého grálu ve filmu India Jones a poslední křížová výprava.

3) The Rock Islands

Skupina vápencových a korálových ostrovů v rámci souostroví Palau je se svými křišťálovými vodami rájem pro všechny potápěče. Ostrovy se pyšní řadou modrých děr, až desítky metrů dlouhých mořských závrtů s výraznou tmavomodrou barvou z pohledu z výšky, stejně jako řadou rozmanitých mořských druhů.

4) Hampi

Indické vesnice ve státě Karnátaka skrývá ruiny města Vidžajanagar, hlavního města poslední indické, Vidžajanagárské, říše, než byla Indie dobyta muslimy. Město vzniklo jako pevnost proti nim. Okolo roku 1 500 mělo přibližně půl milionu obyvatel a bylo tak jedním z nejlidnatějších měst na světě, s populací dosahující dvojnásobku města Paříže, nejlidnatějšího města tehdejší Evropy.

Hampi je primárně známá pro svou propracovanou architekturu jeho mnoha chrámů, pevností, svatyní a sálů. Zvláštní pozornost si získal chrám Virupákša, jehož společenský stál obsahuje 56 kamenných sloupů různých tvarů a velikostí, které když se do nich udeří, produkují různé hudební noty.

5) Samarra

V iráckém městě se nachází jedny z nejkrásnějších mešit na světě. Ačkoliv se Velká mešita nachází dnes převážně v ruinách, její spirálovitý minaret al-Malwejí dodnes zůstává dominantou města.

Ačkoliv mešita al-Askaríja nemá přízvisko Velká, je jednou z nejdůležitějších mešit šiítského světa, ve které jsou uloženy ostatky dvanáctého a posledního šiítského máma, což z ní činí oblíbené místo poutníků. Mešita do roku 2006 přitahovala zrak ohromnou zlatou kopulí s 72 000 plátky zlata, jednou z největších kopulí islámského světa. Tato kopule však byla v roce 2006 vybombardována, její pozlacené minarety s věžními hodinami se zlaty o rok později zničila Al-Káida.

6) Goughův ostrov a Nepřístupný ostrov

Památky Světového dědictví UNESCO často žijí z turismu a jsou tedy snadno dostupné. V případě této dvojice ostrovů to neplatí. Pro svoji unikátní flóru a faunu je světová organizace i místní orgány pečlivě chrání. Obkrouženy ostrými útesy a postrádající jakékoliv námořní spojení, jedná se o místa nepoznamená lidskou přítomností.

7) Národní park Everglades

V porovnání s jinými památky na Světovém dědictví UNESCO se jedná o „mladíka“. Národní park Everglades na Floridě byl založen prezidentem Harry S. Trumanem v roce 1947. Na seznam UNESCO byl přidán v roce 2010, poté, co špatný vodní managament výrazně ohrozil jeho další existenci.

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

17.06.2021 13:27 Kdy se začnou se na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace…

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Alchymisté ve službách šlechty. Rudolf II. nebyl jediný, koho tajemná věda…

12.06.2021 12:30 Císař Rudolf II. je pověstný svou vášní pro alchymii. Tento panovník však nebyl zdaleka jediný,…

Princ Harry a vévodkyně Meghan oznámili narození dcery. Pojmenovali ji po…

06.06.2021 18:59 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali…

Zákeřná tuberkulóza vzala život i slavným osobnostem

30.05.2021 13:05 Tuberkulóza patřila v minulosti k nevyléčitelným a smrtelným chorobám. Zabíjela i mezi slavnými a…

Karel Hynek Mácha a jeho lásky. Jak to měl se ženami?

29.05.2021 16:00 Máj je lásky čas – alespoň podle Karla Hynka Máchy. A jak to měl tento romantický básník s láskou? …

Zámek Koloděje – první letní sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

16.05.2021 16:05 Zámek Koloděje, původně středověký hrad, se nachází v dnešní části hlavního města Praha-Koloděje.…

Související:

Právě se děje