Zapomenutá invaze: Napoleonská Francie a carské Rusko uzavřeli nečekané spojenectví

Napoleonská Francie a carské Rusko byli většinu času po dobu vlády ambiciózního, na Korsice narozeného vojevůdce v nepřátelském stavu. Nicméně, během vlády cara Pavla I. došlo k nečekanému uzavření spojenectví, které mělo za cíl jediné – dobýt hlavní klenot britské koloniální říše, Indii.

Napoleon I. ve své pracovně v Tuilerijském paláci
doporučujeme

Carské Rusko vedlo s Napoleonem Bonapartem, císařem Francie, několik válek. Ačkoliv bylo na straně Británie, které s Francií taktéž bojovalo, Rusko začalo být nespokojené s tím, že zatímco jeho vojáci umírají, ti britští jsou chráněni na francouzským loďstvem nedobytných ostrovech.

Poslední kapkou pro cara Pavla I. bylo dobytí ostrova Malty Británií v roce 1800. Ačkoliv Britové ostrov osvobodili od francouzské posádky, nevrátili jej Maltézským rytířům a ponechali si jej. Pro Pavla I., který byl velmistrem této organizace, to byla osobní urážka.

Ihned navázal diplomatické a kdysi přerušené styky s Francií. Napoleon poslal zpět do Ruska 6 000 zajatých ruských vojáků v plné vojenské parádě, což na cara udělalo značný dojem. V odpověď vyhnal z Ruska budoucího Ludvíka XVIII., který zde našel exil poté, co uprchl z revoluční Francie.

Obě strany se shodly na tom, že Británie je zdrojem problémů v Evropě – a samozřejmě hlavní překážka jejich mocenským ambicím. Obě strany ale zároveň ihned došly k závěru, že i s jejich kombinovanou námořní silou nejsou Británii na moři schopny porazit. Napoleon tak přišel s jiným plánem, jak významně poškodit Británii a využít moci jejich pěšího vojska.

Korunou Britského koloniálního impéria byla bohatá Indie a právě tu si Napoleon vybral jako místo, kde provede společnou rusko-francouzskou invazi. O jejím dobytí snil Napoleon už od své anabáze v Egyptě. Plán počítal s francouzským kontingentem 35 000 vojáků doprovázených lehkým dělostřelectvem, který se spojí s 35. ruskou armádou (15,000 pěchoty, 10,000 kavalérie a 10,000 kozáků). Po dobytí Indie měla Francii připadnou jižní část poloostrova, Rusku ta severní.

Separovaná jednotka kozáků o síle 22 000 byla poslána v předstihu v roce 1801 do Indie přes kazašské stepy. Francouzská a ruská diplomacie zajistila, že kazašští náčelníci s tím nebudou mít problém. Jízda měla získat na svou stranu lokální bojovníky a navázat síly Východoindické společnosti, která měla poměrně stejný počet mužů, než na ni udeří sjednocená síla Ruska a Francie. 

Kozáci došli až k Aralskému moři, když se doslechli o carově úkladně vraždě. Jeho nástupce Alexandr I. je musel stáhnout pryč. Napoleon zuřil, že ztratil cenného spojence. Alexandr I. se přidal k protifrancouzské koalici a to byl počátek pádu ambiciózního francouzského vojevůdce. Velká Británii si udržela moc nad Indií až do 20. století.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Těhotná žena zachránila manžela před žralokem

25.09.2020 07:26 Těhotná turistka zachránila svého manžela před útočícím žralokem v moři u souostroví Florida Keys,…

Zemřel Šerpa Ang Rita (†72), s nímž první Čechoslováci dobyli Everest

21.09.2020 15:51 Ve věku 72 let zemřel jeden z nejznámějších nepálských horolezců, Šerpa Ang Rita. Proslavil se tím,…

Sbírky Rudolfa II. byly pověstné. Co obsahovaly a co se s nimi stalo?

20.09.2020 19:52 Aktualizováno Je všeobecně známo, že císař Rudolf II. sbíral umělecké a historické předměty či kuriozity.…

Co se vařilo a jedlo na středověkých hradech? Tehdejší menu vás zřejmě…

19.09.2020 17:29 Aktualizováno Divoké hony za zvuků lesních rohů a bohaté hostiny plné masa ve velkých síních. To je jistě to, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama