Zapomenutá invaze: Napoleonská Francie a carské Rusko uzavřeli nečekané spojenectví

Napoleonská Francie a carské Rusko byli většinu času po dobu vlády ambiciózního, na Korsice narozeného vojevůdce v nepřátelském stavu. Nicméně, během vlády cara Pavla I. došlo k nečekanému uzavření spojenectví, které mělo za cíl jediné – dobýt hlavní klenot britské koloniální říše, Indii.

Přidejte svůj názor

Napoleon I. ve své pracovně v Tuilerijském paláci
doporučujeme

Carské Rusko vedlo s Napoleonem Bonapartem, císařem Francie, několik válek. Ačkoliv bylo na straně Británie, které s Francií taktéž bojovalo, Rusko začalo být nespokojené s tím, že zatímco jeho vojáci umírají, ti britští jsou chráněni na francouzským loďstvem nedobytných ostrovech.

Poslední kapkou pro cara Pavla I. bylo dobytí ostrova Malty Británií v roce 1800. Ačkoliv Britové ostrov osvobodili od francouzské posádky, nevrátili jej Maltézským rytířům a ponechali si jej. Pro Pavla I., který byl velmistrem této organizace, to byla osobní urážka.

Ihned navázal diplomatické a kdysi přerušené styky s Francií. Napoleon poslal zpět do Ruska 6 000 zajatých ruských vojáků v plné vojenské parádě, což na cara udělalo značný dojem. V odpověď vyhnal z Ruska budoucího Ludvíka XVIII., který zde našel exil poté, co uprchl z revoluční Francie.

Obě strany se shodly na tom, že Británie je zdrojem problémů v Evropě – a samozřejmě hlavní překážka jejich mocenským ambicím. Obě strany ale zároveň ihned došly k závěru, že i s jejich kombinovanou námořní silou nejsou Británii na moři schopny porazit. Napoleon tak přišel s jiným plánem, jak významně poškodit Británii a využít moci jejich pěšího vojska.

Korunou Britského koloniálního impéria byla bohatá Indie a právě tu si Napoleon vybral jako místo, kde provede společnou rusko-francouzskou invazi. O jejím dobytí snil Napoleon už od své anabáze v Egyptě. Plán počítal s francouzským kontingentem 35 000 vojáků doprovázených lehkým dělostřelectvem, který se spojí s 35. ruskou armádou (15,000 pěchoty, 10,000 kavalérie a 10,000 kozáků). Po dobytí Indie měla Francii připadnou jižní část poloostrova, Rusku ta severní.

Separovaná jednotka kozáků o síle 22 000 byla poslána v předstihu v roce 1801 do Indie přes kazašské stepy. Francouzská a ruská diplomacie zajistila, že kazašští náčelníci s tím nebudou mít problém. Jízda měla získat na svou stranu lokální bojovníky a navázat síly Východoindické společnosti, která měla poměrně stejný počet mužů, než na ni udeří sjednocená síla Ruska a Francie. 

Kozáci došli až k Aralskému moři, když se doslechli o carově úkladně vraždě. Jeho nástupce Alexandr I. je musel stáhnout pryč. Napoleon zuřil, že ztratil cenného spojence. Alexandr I. se přidal k protifrancouzské koalici a to byl počátek pádu ambiciózního francouzského vojevůdce. Velká Británii si udržela moc nad Indií až do 20. století.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Archeologická expedice Monoxylon III vyrazila na plavbu po řeckých…

19.05.2019 20:11 Členové mezinárodní archeologické expedice Monoxylon III dnes z Archeoparku Všestary u Hradce…

Hrad Karlštejn: Proč a jak byl opravdu postaven český klenot?

19.05.2019 16:22 Aktualizováno Státní hrad Karlštejn patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším českým hradům. Již dávno se stal…

Krutý trest smrti? Práci kata v historii často vykonávala zvířata

19.05.2019 11:58 Aktualizováno Trest smrti je starý jako lidstvo samo. Ne vždy však tento trest vykonával kat, ale místo něj třeba…

Zdál se vám krásný sen a vy chcete, aby pokračoval? Vědci mají pár tipů

19.05.2019 10:18 Je možné pokračovat v přerušeném snu, abychom se dozvěděli, co se bude dále dít a jak skončí?…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama