Zapomenutá invaze: Napoleonská Francie a carské Rusko uzavřeli nečekané spojenectví

Napoleonská Francie a carské Rusko byli většinu času po dobu vlády ambiciózního, na Korsice narozeného vojevůdce v nepřátelském stavu. Nicméně, během vlády cara Pavla I. došlo k nečekanému uzavření spojenectví, které mělo za cíl jediné – dobýt hlavní klenot britské koloniální říše, Indii.

Přidejte svůj názor

Napoleon I. ve své pracovně v Tuilerijském paláci
doporučujeme

Carské Rusko vedlo s Napoleonem Bonapartem, císařem Francie, několik válek. Ačkoliv bylo na straně Británie, které s Francií taktéž bojovalo, Rusko začalo být nespokojené s tím, že zatímco jeho vojáci umírají, ti britští jsou chráněni na francouzským loďstvem nedobytných ostrovech.

Poslední kapkou pro cara Pavla I. bylo dobytí ostrova Malty Británií v roce 1800. Ačkoliv Britové ostrov osvobodili od francouzské posádky, nevrátili jej Maltézským rytířům a ponechali si jej. Pro Pavla I., který byl velmistrem této organizace, to byla osobní urážka.

Ihned navázal diplomatické a kdysi přerušené styky s Francií. Napoleon poslal zpět do Ruska 6 000 zajatých ruských vojáků v plné vojenské parádě, což na cara udělalo značný dojem. V odpověď vyhnal z Ruska budoucího Ludvíka XVIII., který zde našel exil poté, co uprchl z revoluční Francie.

Obě strany se shodly na tom, že Británie je zdrojem problémů v Evropě – a samozřejmě hlavní překážka jejich mocenským ambicím. Obě strany ale zároveň ihned došly k závěru, že i s jejich kombinovanou námořní silou nejsou Británii na moři schopny porazit. Napoleon tak přišel s jiným plánem, jak významně poškodit Británii a využít moci jejich pěšího vojska.

Korunou Britského koloniálního impéria byla bohatá Indie a právě tu si Napoleon vybral jako místo, kde provede společnou rusko-francouzskou invazi. O jejím dobytí snil Napoleon už od své anabáze v Egyptě. Plán počítal s francouzským kontingentem 35 000 vojáků doprovázených lehkým dělostřelectvem, který se spojí s 35. ruskou armádou (15,000 pěchoty, 10,000 kavalérie a 10,000 kozáků). Po dobytí Indie měla Francii připadnou jižní část poloostrova, Rusku ta severní.

Separovaná jednotka kozáků o síle 22 000 byla poslána v předstihu v roce 1801 do Indie přes kazašské stepy. Francouzská a ruská diplomacie zajistila, že kazašští náčelníci s tím nebudou mít problém. Jízda měla získat na svou stranu lokální bojovníky a navázat síly Východoindické společnosti, která měla poměrně stejný počet mužů, než na ni udeří sjednocená síla Ruska a Francie. 

Kozáci došli až k Aralskému moři, když se doslechli o carově úkladně vraždě. Jeho nástupce Alexandr I. je musel stáhnout pryč. Napoleon zuřil, že ztratil cenného spojence. Alexandr I. se přidal k protifrancouzské koalici a to byl počátek pádu ambiciózního francouzského vojevůdce. Velká Británii si udržela moc nad Indií až do 20. století.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Běhání ve znečistěném městě: Hazard se zdravím? Odpověď vás překvapí

06.12.2019 08:18 Sport je zdraví prospěšný, na tom se shodují všichni. Všichni také vědí, že znečištění vzduchu má…

Zázrak. Lékaři zachránili ženu, srdce jí nebilo přes šest hodin

06.12.2019 07:21 Lékaři v Barceloně zachránili Britku, jíž se v horách zastavilo srdce. Nebilo jí více než šest…

V Indii vyvinuli antikoncepci pro muže, účinek injekce trvá roky

05.12.2019 09:08 Na indický trh by se už za půl roku měla dostat antikoncepce pro muže v podobě jediné injekce,…

Chodíte pomalu? Varovný signál ohledně vašeho zdraví. Nová studie

04.12.2019 08:51 Studie zveřejněná nedávno na stránkách vědeckého časopisu Journal of American Medical Association …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama