Krutý osud Nataši Gollové: Talentovaná herečka dostala cejch kolaborantky, zemřela v chudobě a osamění

Do historie filmu se zapsala jako představitelka ztřeštěných dívek, sen o vážné roli se jí ale nikdy nesplnil. Nataša Gollová ovšem byla žena mnoha talentů, od dětství hrávala divadlo s ochotníky, soukromě studovala herectví a moderní scénický tanec.

Nataša Gollová

Nataša Gollová se narodila jako Nataša Hodáčová 27. února 1912 v Brně. Narodila se do velmi bohaté rodiny politika Františka Xavera Hodáče. Umělecké jméno si dala podle příjmení svého dědečka, historika Jaroslava Golla.  v Německu známá pod pseudonymem Ada Goll.

Po gymnáziu Gollová studovala Filosofickou fakultu UK v Praze, studium ovšem nedokončila. Měla velký talent na cizí jazyky a byla členkou taneční skupiny. Odmalička ji ovšem lákalo divadlo. Začala herectví studovat soukromě, ale ještě než se na divadelních prknech prosadila, dostala první nabídku od filmu. Poprvé se objevila ve snímku Kantor ideál (1932), šlo ovšem jen o maličkou roli.

Následovalo pár dalších menších rolí, zlom přišel v roce 1939, kdy ji Miroslav Cikán obsadil do filmu Příklady táhnou, kde se naplno projevil její komediální talent. Tohoto si všiml režisér Martin Frič, který dal Nataše Gollové u filmu vůbec největší příležitosti. Komedií Eva tropí hlouposti vytvořil z Nataši Gollové jednu z nejoblíbenějších českých hereček a idol mladých dívek. Ještě před ztřeštěnou Evou si zahrála usedlou Mařenku v Kristiánovi. S Martinem Fričem pak spolupracovala na filmech Hotel modrá hvězda (1941) a Roztomilý člověk (1941), ve všech čtyřech jí byl partnerem Oldřich Nový.

Zdokonalovala se ve scénickém tanci u Jelizavety Nikolské a Jarmily Kröschlové, se kterou vystupovala i v Paříži, a v hereckém umění u Karla Dostala a Jiřího Frejky. Jako herečka prošla olomouckým Českým divadlem (1932 – 1934), bratislavským Slovenským národním divadlem (1934 – 1935) a pražským Divadlem na Vinohradech (1935 – 1945). S manželem, divadelním režisérem Karlem Konstantinem , začala hrát v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích (1947 – 1950) a poté opět v Praze: Divadlo Na Fidlovačce (1952 – 1953), Divadlo ABC (1955 – 1962) a Městská divadla pražská (1962 – 1971), z nichž musela pro nemoc odejít na odpočinek.

Její herecká kariéra byla narušena po válce, kdy byla obviněna ze spolupráce s nacisty. Její problémy začaly už v roce 1940. Natašin otec totiž patřil k nejvýznamnějším politikům Československé národní demokracie a po roce 1934 k Národnímu sjednocení, které se snažilo o obranu republiky proti nacistům. Když tedy herečka dostala nabídku do německého filmu Vrať se ke mně zpět – jde o jediný německý film, ve kterém kdy hrála, neměla příliš na výběr. Obvinění ze spolupráce s nacisty bylo později důkazy vyvráceno. Svou roli hrál i fakt, že na samém konci války odešla pomáhat jako ošetřovatelka do Terezína. Navíc se ukázalo, že za války zprostředkovávala styk s partyzány a rozšiřovala protinacistické letáky. Nálepky ‘kolaborantka‘ se Gollová ovšem zbavovala dlouho a těžce.

Po válce se k filmu vrátila. Nejdříve získala roli umělé dívky Sirael ve Fričově komedii Císařův pekař a Pekařův císař (1951) a poději ještě čilé důchodkyně Fany v komedii Drahé tety a já (1974) Zdeňka Podskalského. Nakonec ve filmech ztvárnila několik dalších menších komediálních rolí. Hrála až do roku 1983.

Zemřelo o pět let později téměř opuštěná a v chudobě v domově důchodců v Praze-Krči, pohřbena je na vyšehradském hřbitově. V prosinci 2016 byla po Nataše Gollové pojmenována nově dodaná tramvaj Škoda 13T Dopravního podniku města Brna. Stalo se tak na návrh městské části Brno-střed.

Herečka měla smůlu na muže

V roce 1932 se ještě jako Hodáčová představila veřejnosti v Paříži v baletu. Právě ve francouzské metropoli se setkala se svou největší láskou, o šestnáct let starším francouzským básníkem a dramatikem rumunského původu a zakladatelem dadaismu Tristanem Tzarou. Vztah na dálku ovšem dlouho nevydržel.

Její kamarádkou byla slavná česká herečka předválečného a protektorátního filmu Adina Mandlová, jen však do doby, než Gollová Mandlové přebrala milence Wilhelma Söhnela, který působil jako válečný ředitel barrandovských ateliérů.

Nataša se také zamilovala se do herce Františka Vnoučka a stýkala se s ním čtyři roky, Herec ovšem celý život skrýval homosexualitu, protože se bál pronásledování, a ‘vztah‘ se známou herečkou pro něj byla jen zástěrka.

Až v roce 1947 se herečka vdala za divadelního režiséra Karla Konstantina. Ovdověla v roce 1962.

Americký herec Alec Baldwin při natáčení zastřelil ženu

22.10.2021 18:18 Aktualizováno Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust patrně nešťastnou náhodou zastřelil hlavní…

StarDance je zpátky, tančící hvězdy se poprvé představily divákům

16.10.2021 22:15 Aktualizováno Na obrazovkách České televize odstartovala po roční pauze další, v pořadí jedenáctá řada StarDance,…

Invalidovna je celosvětovým unikátem v samém srdci Prahy

16.10.2021 14:40 Nikdy nedostavěný, přesto monumentální barokní areál pražské Invalidovny se nachází v Praze 8 –…

Historie tajemného Faustova domu. Žil v něm skutečně učenec, který upsal…

16.10.2021 13:00 Jedním z nejtajemnějších domů v Praze je tzv. Faustův dům. S ním se pojí pověst o učenci Faustovi,…

Co a jak suplementovat? Zaměřte se na prevenci, která vám zajistí pevné…

11.10.2021 11:24 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Dlouhá cesta k volebnímu právu žen. Kdy jej získaly v Česku?

08.10.2021 13:00 Od druhé poloviny 19. století začaly ženy bojovat za své volební právo. Poprvé mohly volit na Novém…

Elton John nebo Ringo Starr? V Pandora Papers figurují také hvězdy…

05.10.2021 11:04 V dokumentech mezinárodního projektu Pandora Papers figurují kromě světových vůdců rovněž hvězdy…

Bývalý zámek v Pičíně ukrývá příběh české Čachtické paní

03.10.2021 13:30 Kdo by neznal slavný příběh o kruté a krvežíznivé uherské hraběnce Alžbětě Báthory, přezdívané…

Jak dlouho se u nás pije káva a co o ní napsala Magdalena Dobromila…

03.10.2021 11:15 Na 1. října připadá Mezinárodní den kávy. Tento nápoj se ve střední Evropě objevil někdy na konci…

Největší Disneyland světa slaví 50. výročí. Je velký jako Hradec Králové

30.09.2021 08:58 Originální Disneyland, v němž mohou návštěvníci potkat myšáka Mickeyho, Sněhurku či kačera Donalda,…

Související:

Právě se děje

reklama