Nacističtí veteráni vytvořili po válce nelegální armádu, odhaluje odtajněný dokument. Kancléř o ní věděl, přesto jí nezrušil

Náhodou nalezený tajný dokument odhaluje existenci tajné armády nacistických veteránů, která vznikla těsně po druhé světové válce. Jejím účelem měla být ochrana Západního Německa před útokem Sovětského svazu. Zprávu přinesl německý list Der Spiegel.

Vojáci SS při přebírání vyznamenání

321 stránkový dokument, který pojednává o vzniku nacistické armády po pádu nacismu, byl nalezen náhodou. Historik Agilolf Kesselring objevil v archívech Organizace Gehlen, poválečné německé zpravodajské služby zřízené Američany, dokument označený „Pojištění“. O pojištění však k jeho údivu dokument nepojednával.

Namísto toho se v něm psalo o zřízení o koalici asi 2 000 dřívějších vojenských důstojníků, veteránů Wehrmachtu a Waffen-SS, kteří se rozhodli zřídit armádu poválečném Německu v roce 1949. To bez vědomí německé vlády.

Zřízení jakýkoliv vojenských skupin bylo v poválečném době přísně zakázáno a kdokoliv by se pokusil pravidla porušil, hrozil mu dlouhý pobyt ve vězení. Spojenci však svá vojska postupně stahovali a Západní Němci se tedy museli potýkat s otázkou, jak by se bez armády bránili Východnímu Německu podporovanému SSSR, kdyby se rozhodlo zaútočit?

Myšlenka skryté armády tak brzy získala popularitu a to i mezi vůdčími činiteli země. Podle dokumentů se německý kancléř Konrad Adenauer se dozvěděl o existenci paravojenské skupiny okolo roku 1951 a rozhodl se jí nezrušit. Tato vojenská síla měla mít podporu např. Hanse Speidela, někdejšího náčelníka štábu 8. armády Wehrmachtu, účastníka spiknutí proti Hitlerovi a pozdějšího velitele spojených pozemních sil NATO ve střední Evropě či Adolfa Heusingera, bývalého generálporučíka, jenž byl prvním generálním inspektorem Bundeswehru (dnešní německé armády).

Vznik tajné armády

Ústřední postavou prosazující ideu skryté vojenské síly byl Albert Schnez, který sloužil jako plukovník ve druhé světové válce. Po založení Bundeswehru v roce 1955 rychle postupoval v kariérním žebříčku, až později sloužil jako Inspektor pozemního vojska pod vedením kancléře Willy Brandta (1969-1974) a ministra obrany Helmuta Schmidta.

Schnezův plán počítat zprvu s tím, že v případě invaze SSSR by bylo Západní Německo poraženo a tajná armáda, která měla čítat až 40 000 lidí, by vedla partyzánskou válku za linii. V případě náhlého útoku dle dokumentů Schnez prosazoval stažení vojáků z Německa do bezpečí v zahraničí. Odtud by se pokusili osvobodit Německo. Schnez zvažoval jako tento zahraniční úkryt Švýcarsko, ale vzhledem k velmi chladnému přijetí Švýcarů se později rozhodl pro Španělsko.

Schnez jednal o vytvoření armády s celou řadou aktérů, s bohatými podnikateli i s Organizací Gehlen, od kterých žádal finanční podporu, až k bývalým důstojníkům Wehrmachtu a Waffen-SS jako byl válečný hrdina Třetí říše Otto Skorzeny, kteří měli vznikající armádě poskytnout své vojenské zkušenosti. Schnez chtěl organizovat svoji tajnou armádu na principu Wehrmachtu a proto hledal ideálně celé štáby elitních divizí, kteří by se zajistili výkonnost nové armády.

Existence tajné armády napojené na nacistické důstojníky samozřejmě představovala problém pro kancléře Adenauera. Kdyby se to veřejnost dozvěděla, byl by to skandál obrovských rozměrů. Přesto kancléř ji nechal existovat, zřejmě proto, že považoval mít tajnou armádu za lepší možnost než nemít žádnou armádu.

Nicméně, vznik Bundeswehru, oficiální německé armády, učinil tuto tajnou armádu zbytečnou. Organizacce Gehlen, která už předtím ji financovala jen v malých částkách, je zcela zastavila. Není jisté, kdy byla Schnezova armáda rozpuštěna. Der Spiegel však podotýká, že její existence byla chápána za natolik kontroverzní, že dokument o ní byl nadepsán tak zavádějícím titulem, aby nikdo na ní nepřišel.

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

17.06.2021 13:27 Kdy se začnou se na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace…

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Alchymisté ve službách šlechty. Rudolf II. nebyl jediný, koho tajemná věda…

12.06.2021 12:30 Císař Rudolf II. je pověstný svou vášní pro alchymii. Tento panovník však nebyl zdaleka jediný,…

Princ Harry a vévodkyně Meghan oznámili narození dcery. Pojmenovali ji po…

06.06.2021 18:59 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali…

Zákeřná tuberkulóza vzala život i slavným osobnostem

30.05.2021 13:05 Tuberkulóza patřila v minulosti k nevyléčitelným a smrtelným chorobám. Zabíjela i mezi slavnými a…

Karel Hynek Mácha a jeho lásky. Jak to měl se ženami?

29.05.2021 16:00 Máj je lásky čas – alespoň podle Karla Hynka Máchy. A jak to měl tento romantický básník s láskou? …

Zámek Koloděje – první letní sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

16.05.2021 16:05 Zámek Koloděje, původně středověký hrad, se nachází v dnešní části hlavního města Praha-Koloděje.…

Související:

Právě se děje