Je vhodné vystavovat děti stresu? Rady psychologů vás možná zaskočí

Rostoucí počet psychologů soudí, že rodiče by se za každou cenu neměli snažit uchránit své dospívající děti před stresem kvůli předpokladu, že veškerý stres je nežádoucí a nezdravý. Zatímco chronický nebo traumatický stres může být škodlivý, normální, každodenní stres - správně dávkovaný a správně zvážený - může být podle psychologů naopak prospěšný. Adolescentům umožní osobnostní růst, napsal americký deník The Washington Post (WT).

Přidejte svůj názor

Teenageři
doporučujeme

Stačí se podle něj zeptat kohokoli, kdo je ve svém oboru mimořádně úspěšný. "Řekne vám, že zdravá dávka stresu je pro špičkový výkon klíčová, ale příliš stresu člověka zadusí," uvedl deník. Vědci podle něj také upozorňují, že způsob, jakým člověk stresové situace interpretuje, a nikoli sama zátěž, ovlivňuje to, jak stres prožívá.

Zdravý stres je podle odborníků motivující a naši mysl a tělo připravuje na nové výzvy, ať už jde o zkoušky, veřejná vystoupení nebo vzepření se tyranovi ve škole. Nezdravý je ten stres, který se jeví větší, než s jakým se dokážeme vypořádat. "Cokoli, co nás nutí pracovat na hraně našich současných schopností, je stresující, ale takto se učíme a rozvíjíme," řekla dětská psycholožka Lisa Damourová.

Rodiče by se proto podle ní měli naučit přijmout fakt, že jejich děti se nebudou vždy cítit dobře, což ale nutně neznamená, že je něco špatně.

Experti podle WT rovněž soudí, že to, jak sami studenti vnímají stres, tedy zda ho považují za nápomocný, nebo škodlivý, ovlivňuje jejich výkon ve škole. Rodiče by proto podle odborníků měli svým potomkům pomoci interpretovat stres pozitivně místo hloubání nad negativy.

Podle Damourové je také zásadní, aby rodiče stresovou záležitost dokázali dětem představit v patřičném kontextu. "Například o písemce mohou říct: ukáže, jak teď znáš látku, ale ne to, jestli uspěješ v budoucnu, jestli tě má učitel v oblibě nebo ty jeho nebo jak máme my rádi tebe," uvedla Damourová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Marek Eben nemá v televizi co dělat? Po drsném útoku na moderátora to…

13.11.2019 22:15 Aktualizováno Oceňovaný filmový kritik Kamil Fila se zaměřil na problematiku slavných českých moderátorů. ten…

Jak se vyrovnat s podzimní depresí: Pozor na tyto chyby

13.11.2019 08:28 Podzim je možné prožít v plné formě, i když v tomto ročním období často klesá energie a morálka.…

Noční můra důchodců? Omyl, varují lékaři, za Alzheimera vděčíte dětství

12.11.2019 22:00 Aktualizováno Více, než 30 milionů lidí na světě trpí Alzheimerovou nemocí. Medicína na ní zatím nezná žádný…

Řídit Boeing může v centru Prahy každý? Naučíte se to za pár minut

12.11.2019 21:06 Milovníci letectví se dočkali opravdu věrného simulátoru, na kterém si může každý vyzkoušet, jaké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama