Tajemství sovětského diktátora Stalina: Proč nechtěl řečnit na veřejnosti?

Není pochyb o tom, že ruskou i globální historii ovlivnil Josif Vissarionovič Džugašvili nesmazatelným způsobem. Muž proslaveny pod přezdívkou Stalin bývá řazen k největším masovým vrahů a zároveň nejoblíbenějším historickým osobnostem Rusů.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Vorošilov, Molotov, Stalin a Ježov - Stalinova procházka s ministrem pro lodní dopravu Nikolajem Ježovem na břehu řeky Volhy byl vyretušován ministr a byl nahrazen řekou Volhou.
doporučujeme

Kdyby se rozhodl Stalin naplnit přání své matky a stal se pravoslavným popem, jak si přála, historie by šla zcela jistě jinými kroky. Dnes se tak vedou diskuze, za kolik mrtvých je Stalin osobně zodpovědný.

Stopovat bychom mohli již k jeho revolucionářskému mládí ještě před bolševickým převratem v roce 1917, kdy se účastnil řady ozbrojených přepadení. Nicméně konkrétní důkazy, že by během potyček sám Stalin někoho zavraždil, v současnosti neexistují.

Od roku 1912 Stalin stoupá ve stranické hierarchii, aby po smrti Lenina dosáhl na její samotný vrchol. Zajímavostí na okraj je, že do vedení strany ho Lenin kooptoval na sjezdu v Praze v roce 1912.

Asi nejkrvavějším skutkem Stalinovy vlády byla násilná kolektivizace na Ukrajině ve 30. letech 20. století. Následně totiž vypukl hladomor, který zaznamenal přibližně 10 miliónů obětí. I když se jednalo o jednoznačně hrůzostrašnou epizodu ze Stalinovy vlády, od bezohledného rozhodnutí diktátora k miliónům obětí vede dlouhá linie.

Mnohem užší pojítko zveřejnila ruská organizace ochránců lidských práv Memorial. Jednalo se o jmenný výčet obětí stalinských čistek, který nashromáždila více než stovka badatelů za 20 let práce. Na seznamu se nachází 2,6 miliónů jmen lidí, zabitých z politických důvodů během Stalinova režimu.

Podle odhadů se však jedná o pouhou pětinu všech obětí. I přesto je však Stalin jednou z nejpopulárnějších historických osobností v Rusku. Vyhrál již řadu anket o největšího Rusa (naposledy v roce 2017). Asi nikoho nepřekvapí, že se Rusové v tomto ohledu příliš racionálně nechovají. Kromě miliónů obětí, které má Stalin na svědomí, totiž sám nebyl Rusem nýbrž Gruzíncem a dokonce se vyhýbal náročným veřejným projevům, jelikož neuměl hovořit plynně rusky bez přízvuku.

Navíc to není tak dávno, kdy Rusko vedlo válečný konflikt v Jižní Osetii (2008) právě proti Gruzii a obyvatelé této země v Rusku nejsou vůbec oblíbení.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Archeologická expedice Monoxylon III vyrazila na plavbu po řeckých…

19.05.2019 20:11 Členové mezinárodní archeologické expedice Monoxylon III dnes z Archeoparku Všestary u Hradce…

Hrad Karlštejn: Proč a jak byl opravdu postaven český klenot?

19.05.2019 16:22 Aktualizováno Státní hrad Karlštejn patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším českým hradům. Již dávno se stal…

Krutý trest smrti? Práci kata v historii často vykonávala zvířata

19.05.2019 11:58 Aktualizováno Trest smrti je starý jako lidstvo samo. Ne vždy však tento trest vykonával kat, ale místo něj třeba…

Zdál se vám krásný sen a vy chcete, aby pokračoval? Vědci mají pár tipů

19.05.2019 10:18 Je možné pokračovat v přerušeném snu, abychom se dozvěděli, co se bude dále dít a jak skončí?…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama