Tajemství sovětského diktátora Stalina: Proč nechtěl řečnit na veřejnosti?

Není pochyb o tom, že ruskou i globální historii ovlivnil Josif Vissarionovič Džugašvili nesmazatelným způsobem. Muž proslaveny pod přezdívkou Stalin bývá řazen k největším masovým vrahů a zároveň nejoblíbenějším historickým osobnostem Rusů.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Vorošilov, Molotov, Stalin a Ježov - Stalinova procházka s ministrem pro lodní dopravu Nikolajem Ježovem na břehu řeky Volhy byl vyretušován ministr a byl nahrazen řekou Volhou.
doporučujeme

Kdyby se rozhodl Stalin naplnit přání své matky a stal se pravoslavným popem, jak si přála, historie by šla zcela jistě jinými kroky. Dnes se tak vedou diskuze, za kolik mrtvých je Stalin osobně zodpovědný.

Stopovat bychom mohli již k jeho revolucionářskému mládí ještě před bolševickým převratem v roce 1917, kdy se účastnil řady ozbrojených přepadení. Nicméně konkrétní důkazy, že by během potyček sám Stalin někoho zavraždil, v současnosti neexistují.

Od roku 1912 Stalin stoupá ve stranické hierarchii, aby po smrti Lenina dosáhl na její samotný vrchol. Zajímavostí na okraj je, že do vedení strany ho Lenin kooptoval na sjezdu v Praze v roce 1912.

Asi nejkrvavějším skutkem Stalinovy vlády byla násilná kolektivizace na Ukrajině ve 30. letech 20. století. Následně totiž vypukl hladomor, který zaznamenal přibližně 10 miliónů obětí. I když se jednalo o jednoznačně hrůzostrašnou epizodu ze Stalinovy vlády, od bezohledného rozhodnutí diktátora k miliónům obětí vede dlouhá linie.

Mnohem užší pojítko zveřejnila ruská organizace ochránců lidských práv Memorial. Jednalo se o jmenný výčet obětí stalinských čistek, který nashromáždila více než stovka badatelů za 20 let práce. Na seznamu se nachází 2,6 miliónů jmen lidí, zabitých z politických důvodů během Stalinova režimu.

Podle odhadů se však jedná o pouhou pětinu všech obětí. I přesto je však Stalin jednou z nejpopulárnějších historických osobností v Rusku. Vyhrál již řadu anket o největšího Rusa (naposledy v roce 2017). Asi nikoho nepřekvapí, že se Rusové v tomto ohledu příliš racionálně nechovají. Kromě miliónů obětí, které má Stalin na svědomí, totiž sám nebyl Rusem nýbrž Gruzíncem a dokonce se vyhýbal náročným veřejným projevům, jelikož neuměl hovořit plynně rusky bez přízvuku.

Navíc to není tak dávno, kdy Rusko vedlo válečný konflikt v Jižní Osetii (2008) právě proti Gruzii a obyvatelé této země v Rusku nejsou vůbec oblíbení.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pijete čaj? Po nové vědecké studii už to možná nikdy neuděláte

22.11.2019 09:59 Čaj je natolik běžný a rozšířený nápoj, že se nad ním dnes už prakticky nikdo nepozastavuje. K…

Polodrahokam vyléčí zácpu i AIDS? Litoterapie je výnosný podfuk, varuje…

22.11.2019 08:02 Polodrahokam, který pomáhá léčit AIDS? To není žert, ale jedna z četných "rad", které poskytují ti,…

Herečka Jiřina Bohdalová skončila kvůli vážným problémům v nemocnici

21.11.2019 14:24 Populární česká herečka Jiřina Bohdalová byla hospitalizována v nemocnici Na Homolce. Českou…

Chlapec jedl chipsy a hranolky. Drastické následky vyděsily i lékaře

20.11.2019 14:30 Velkou Británii šokoval případ chlapce, který se část života živil převážně smaženými bramborami v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama