Fosgen. Nejhorší zbraň první světové války má na svědomí drtivou většinu obětí

Dichlorid karbonylu, známější jako fosgen, je prudce jedovatý, dusivý bezbarvý plyn, mnohem nebezpečnější než chlor. Vytvořil jej v roce 1812 anglický chemik John Davy, svou skutečnou sílu ale ukázal až v průběhu první světové války. Stal se děsivou zbraní, před níž nebylo úniku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

I. světová válka
doporučujeme

Největší zabiják v dobách první světové války a jedna z nejhorších chemických zbraní vůbec. Fosgen je dodnes používán v celé řadě průmyslových odvětví. Před sto lety ale sloužil k úplně jiným účelům.

Podle odborníků a vědců zasloužil o 80 až 85 procent všech úmrtí, které si první světová válka vyžádala. A to zejména proto, že k ní měly přístup všechny válčící strany.

Poprvé byl nasazen 19. prosince 1915, kdy německá letadla shodila na britské vojáky 88 tun tohoto plynu. 120 lidí na místě zemřelo, dalších 1096 bylo zraněno. Svou skutečnou sílu ale ukázal v roce 1917, kdy v průběhu první světové války použila německá armáda v bitvě u Verdunu granáty plněné kapalným fosgenem. 

Od února roku 1916 zde proti sobě stály francouzské síly vedené maršálem Philippem Henrim Pétainem a německé jednotky generála Ericha von Falkenhayna. Po deseti měsících urputných bojů se vítězství navzdory ničivé německé zbrani přiklonilo na stranu Francouzů. Ztráty na obou stranách ale byly nesmírné - u Verdunu padly statisíce mužů.

Krajina u Verdunu však byla totálně zničena a stopy války nese dodnes. Všude jsou i dnes vidět krátery po vybuchlých granátech zarostlé trávou, hlavně v okolí pevnosti Fort de Vaux. V blízkosti Verdunu se nachází několik obrovských hřbitovů. Na jednom z nich stojí vysoká socha ženy s tragickou tváří, která si klade prst na němá ústa, a na úpatí sochy ční nápis: „Buďte tiše, hrdinové odpočívají“.

Fosgen má na svědomí ohromné ztráty především proto, že před ním není úniku. Mezi příznaky otravy fosgenem patří slzení očí, kašel, dušnost, obrovské puchýře na těle, otok hrdla a pálení očí. Na rozdíl od řady jiných chemických látek proti němu neexistuje protilátka a léčba je poměrně náročná.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajemství fastfoodů odhaleno: Proč mají McDonald's a KFC žlutí červené…

26.05.2019 14:58 Barvy jsou všude kolem nás a do jisté míry ovlivňují jak se cítíme, či jakou máme náladu, aniž…

Pod Prahou leží tajemná stanice. Metro do ní nikdy nejezdí

26.05.2019 12:20 První pražská stanice metra má tajemné pozadí. Nikdy do ní totiž metro nejezdilo. Vzpomínky…

Češi z okna vyhazují tisíce korun zbytečně. Kde můžeme v kuchyni ušetřit?

25.05.2019 16:43 Vaření je pro velkou část lidí součástí každodenní činností. I přes velkou praxi ale řada z nás…

Skryté příznaky rakoviny. Pokud máte tyto obtíže, raději vyhledejte lékaře

25.05.2019 11:08 Každý z nás nejspíš ví, že když začne vykašlávat krev, je nejvyšší čas všeho nechat a běžet k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama