Tajemná historie automobilky Škoda? V zahraničí vypátrali rodinu, bez které by nevznikla

Jen znalci historie mladoboleslavské automobilky Škoda by mezi nepostradatelné lidi označili příslušníky rodiny Hrdličkových. Její členové přitom stáli u vývoje nejdůležitějších modelů firmy. Příběh rodiny zmapoval slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.

Škoda Auto, a.s.

Václav Laurin a Václav Klement. Mezi lidi, kteří se zasloužili o rozvoj automobilového průmyslu v Československu, bychom si však měli připojit i rodinu Hrdličkových. Do fungování automobilky Škoda začali její členové promlouvat už ve 30. letech minulého století, kdy československému autoprůmyslu akutně hrozil v souvislosti s finanční krizí zánik.

Mladoboleslavská automobilka krizi přežila díky prvnímu generálnímu řediteli Karlu Hrdličkovi, který se do čela firmy dostal v roce 1929 poté, co koncern Škoda převzal firmu Laurin & Klement.

„Nejvyšší šéf Škodovky Karel Lövenstein určil mého dědečka za šéfa mladoboleslavské fabriky. Dostal za úkol vybudovat serióvou výrobu a přinést nové produkty. Vzali si na to úvěr v Londýně,“ popisuje pro Aktuality.sk jeho vnuk Milan Hrdlička.

Karel Hrdlička byl přitom sirotkem z chudé rodiny, dostal však stipendium a mohl studovat na pražské ČVUT, kde později i učil. K jeho kolegům patřil i Albert Einstein, který tou dobou na univerzitě rovněž působil. Důležitější stopu však zanechal v mladoboleslavské automobilce.

Škodu vytáhl Hrdlička ze stínu Tatry a Aera a díky novým modelům Popular, Rapid, Favorit a Superb udělal ze „škodovky“ nejprodávanější značku na československém trhu. Pozici hegemona si zde automobilka drží dodnes. Hrdlička si navíc uvědomil, že je nutná i expanze do zahraničí. Už během jeho působení se auta značky prodávala i v Rusku nebo Argentině.

Nacisté jej však z vedení podniku odvolali, protože byl zapřisáhlým pacifistou a odmítal přijmout německé občanství. Firmu navíc převzala Reichswerke Hermanna Göringa. Po konci druhé světové války se už do čela podniku nevrátil, protože zase odmítal vstoupit do KSČ.

img-responsive

Škoda | foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Jeho syn Petr však byl důstojným následovníkem, jehož cesta na vrchol ovšem byla velice komplikovaná. Kvůli svému původu se musel vyučit řemeslu na „škodováckém“ učilišti. Díky získaným schopnostem se nakonec propracoval na automobilovou průmyslovku v Mladé Boleslavi a na počátku 80. let dostal životní šanci.

Komunisté tehdy rozhodli, že je třeba vyvinout vozidlo nové generace a šéfem vývoje tohoto automobilu se stal Petr Hrdlička. Výsledkem byl legendární Favorit, který spatřil světlo světa v polovině 80. let. Právě ten přihrál automobilku Škoda po roce 1989 do rukou koncernu Volkswagen.

Pod německými majiteli nyní ve firmě pracuje vnuk prvního generálního ředitele Martin Hrdlička. Začínal jako vývojový pracovník, dnes už se propracoval na pozici šéfa vývoje podvozků, převodovek a motorů.

Martin je hrdý jak na práci dědečka, tak otce. Bez nich by totiž automobilka už dávno nemusela existovat. „V roce 1991 by Škodovka nepřežila bez silnějšího partnera. Měla jen omezenou produktovou řadu. Celoročně vyráběla 170 tisíc vozů, což by nestačilo na udržení se na globálním trhu,“ konstatuje pro Aktuality.sk.

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

17.06.2021 13:27 Kdy se začnou se na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace…

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Alchymisté ve službách šlechty. Rudolf II. nebyl jediný, koho tajemná věda…

12.06.2021 12:30 Císař Rudolf II. je pověstný svou vášní pro alchymii. Tento panovník však nebyl zdaleka jediný,…

Princ Harry a vévodkyně Meghan oznámili narození dcery. Pojmenovali ji po…

06.06.2021 18:59 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali…

Zákeřná tuberkulóza vzala život i slavným osobnostem

30.05.2021 13:05 Tuberkulóza patřila v minulosti k nevyléčitelným a smrtelným chorobám. Zabíjela i mezi slavnými a…

Karel Hynek Mácha a jeho lásky. Jak to měl se ženami?

29.05.2021 16:00 Máj je lásky čas – alespoň podle Karla Hynka Máchy. A jak to měl tento romantický básník s láskou? …

Zámek Koloděje – první letní sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

16.05.2021 16:05 Zámek Koloděje, původně středověký hrad, se nachází v dnešní části hlavního města Praha-Koloděje.…

Související:

Právě se děje