Používáte při úklidu chemikálie? Následující doporučení vědců vás překvapí

Dnes je naprosto běžné, že lidé k úklidu svých domácností používají různé chemikálie. Podle nejnovějšího vědeckého výzkumu to však nemusí být dobrý nápad. Jaká doporučení jsou jeho výsledkem?

Úklid
doporučujeme

Prach v domě nechce mít žádná správná hospodyně. Dobře víme, že se v něm skrývají například roztoči, kteří mohou u citlivých jedinců vyvolat projevy alergie. Může však prach obsahovat i něco prospěšného?

Nová studie zveřejněná v žurnálu Environmental Sciences: Process Impacts se zaměřila na některé mikroorganismy, které žijí na lidské kůži i okolním prostředí a dokáží zneškodňovat a rozkládat potenciálně škodlivé látky, které se nachází například v prachu. Vědcům se podařilo vyvrátit domněnku, že kožní mikroby nejsou aktivní.

Ve skutečnosti mohou rozežrat ftaláty, které se ve vodních a půdních společenstvech odbourávají biologicky. Tento proces inspiroval vědce, kteří chtěli zjistit, zdali může k něčemu podobnému docházet i v interiérech, kde jsme ftalátům vystaveni ve vysokém množství.

Pod mikroskop si vzali kousek nylonového koberce z rodinného domu v americkém státě Massachusetts a další vzorky koberců z tří domů v Ohiu. Požádali i o vzorky prachu z vysavačů v těch samých domácnostech. V laboratoři zjistili, že ftalát DEHP, který je podezřelý z rakovinotvorných účinků, se v domácnostech vyskytuje v opravdu velkém množství.

Kousky koberců vystavili vědci působení různé vlhkosti. Ta podpořila růst mikroorganismů, které rozložily více ftalátů. Snížení počtu ftalátů však doprovázel nárůst mikrobiální aktivity, růst plísní a hub. Testovaná vlhkost navíc byla vyšší, než je v domácnostech běžné.

Spoluautorka studie Sarah Hainesová proto říká, že produkty degradace chemikálií mohou být ještě škodlivější, vše je však potřeba ještě mnohem lépe prozkoumat. Vyšší vlhkost by však nikomu nedoporučila.

Navzdory tomu vidí vědci ve výsledcích studie naději pro lepší plánováni interiérů a jejich vybavení. Nově by se chtěli zaměřit na to, jak nejlépe využít vzájemného působení mikrobů a chemikálií.

Pokud se však právě chystáte uklízet byt, zkuste omezit množství použitých chemikálií na úplné minimum. Hodně práce se dá provést pomocí prostředků, které znaly už předchozí generace, jako jsou ocet nebo jedlá soda. Můžete tak totiž usnadnit práci mikrobům.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama