Krutý trest smrti? Práci kata v historii často vykonávala zvířata

Trest smrti je starý jako lidstvo samo. Ne vždy však tento trest vykonával kat, ale místo něj třeba zvířata. Ve starověku byl tímto způsobem usmrcování znám mocný asyrský panovník Aššurbanipal, který odsouzence předhazoval krvežíznivým dogám. Ve starověkém Egyptě zase místo kata zastupoval hladový krokodýl.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Krokodýli
doporučujeme

Krokodýli byli využíváni při popravách i mnohem později. Královna Madagaskaru od roku 1828, Ranavalona I., bývá označována za nejkrutější panovnici všech dob. Každý rok prý odsoudila k trestu smrti desítky tisíc lidí, a to velmi krutým způsobem. Nešťastníci byli vhozeni do řeky plné hladových krokodýlů.

Ve starém Kartágu a ve staré Indii bylo velmi oblíbeným trestem smrti rozdupání slony. Z počátku 19. století pochází zpráva dokonce o cvičení slonů k zabíjení lidí. Jedná se o dílo Cesta kolem světa, jehož autorem je francouzský cestovatel Dumont d‘ Urville. Tento muž zaznamenal zážitek z Cejlonu, kde byl svědkem poněkud netradiční popravy. Sloni zde byli vycvičeni k tomu, aby po odsouzených nejenom dupali, ale aby je také vyhodili do vzduchu a poté napíchli na své ostré kly.

Jako popravčí byli v historii využíváni dnes domácí mazlíčci, tedy psi. Roztrhání psem bylo dlouho považováno za nejpotupnější trest smrti. Uplatňován byl od nejstarších dob v zemích Orientu, v Japonsku, v Číně, v Africe, ale také v některých částech Evropy. Když Španělé dobývali Ameriku, předhodili údajně psům několik stovek původních obyvatel, tedy Inků a Aztéků.

Místo kata mohl zastupovat také kůň. Staří Germáni nechávali koněm popravovat zejména ženy – ty přivázali za vlasy k ocasu koně. Odsouzená pak byla usmýkána k smrti. Doklady o popravách koněm pocházejí také z prostředí Merovejců a Franků. Mezi čtyřmi koňmi měla být roztrhána královna Austrasie Brunhilda roku 613. K tomuto krutému trestu smrti ji odsoudil syn její nepřítelkyně Fredegundy (královny Neustrie), Chlotar II. Ve Francii a v Anglii nechávali roztrhávat koňmi otcovrahy. V Indii místo koně zastoupil vůl nebo slon, v zemích Orientu, v Asii a v Africe zase velbloud.

Velice krutí byli v tomto ohledu staří Římané, kteří k výkonu trestu využívali zvířata poměrně často. Jeden z trestů smrti zde představovalo utopení, přičemž před samotným topením byl člověk zašitý do pytle s nějakým zvířetem, které bylo vybráno podle závažnosti zločinu. Mohlo se jednat třeba o opici, kohouta, hada nebo kočku. Vyděšené zvíře pak pochopitelně odsouzence pokousalo nebo podrápalo, v některých případech i zabilo.

Oblíbeným trestem smrti bylo roztrhání odsouzence divokými šelmami. Takováto krutá podívaná se odehrávala v místních amfiteátrech velmi často. Tento trest smrti se do Říma dostal pravděpodobně z Kartága a zabíjeni byli takto zejména otroci a zběhlíci z armády, později pak zloději, uprchlíci a také křesťané. Dochovaly se nám poměrně detailní popisy tohoto způsobu popravy. Odsouzený dostal na krk cedulku, kde byl uveden zločin, který spáchal. S ní musel obejít celý amfiteátr, pak se k němu vehnaly šelmy – lvi, tygři, levharti, vlci, hyeny, medvědi nebo psi. Zvířatům se nedalo několik dní najíst a dráždila se, aby byla divoká.

Rychlejší smrt způsobily kočkovité šelmy, pomalejší medvědi nebo hyeny. Na tomto místě je vhodné zmínit známý příběh o Androklovi, římském otrokovi a křesťanovi. Ten byl odsouzen k roztrhání lvem. Šelma k muži však přišla jako domácí mazlíček pro pohlazení. To proto, že ji Androklés pomohl, když ji zbavil trnu v tlapce, a tedy i bolesti.

Výše popsaný způsob popravy byl krutý nejenom pro odsouzené, ale také pro zvířata. Ta byla trápena hladem, často týrána, aby byla agresivní, napadala se mezi sebou. Navíc byla nucena bojovat i proti gladiátorům se zbraní. Při hrách během slavnostního otevření Kolosea například zahynulo podle dobových zpráv devět tisíc šelem!

K popravám byl využíván také hmyz. Především ve Střední a Jižní Americe nebo v Africe se odsouzení přivazovali ke stromu u mraveniště. Zpravidla po nich pak zůstaly jenom kosti. Ještě z poloviny 18. století je praktikování tohoto trestu smrti doloženo z Maroka, z oblasti Brazílie nebo Uruguaye i z konce 19. století. Staří Chetité místo mravenců využívali včely nebo vosy.

K nejkrutějším mučením a popravám se využívaly krysy, a to především v Číně. Nemusel se však odsouzenec nutně nechat ohlodat velkým množstvím krys, k usmrcení člověka stačila jedna jediná. Právě z Číny je doložen následující podoba mučení: Nahý odsouzený se svázal do kozelce a k jeho zadku byl připevněn hrnec ukrývající krysu. Ta po čase začala hledat únik z hrnce, a to skrze řitní otvor člověka. Odsouzenec tedy umíral dlouho a ve velkých bolestech.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozmar, či nemoc? Odborníci si posvítili na hypochondry, závěr je…

19.06.2019 10:15 Žijí ve strachu, že onemocní, nechávají si stále dělat různé testy a nevěří ujišťování lékařů. Není…

Karel Gott zahájil oslavy osmdesátin. Pokřtil unikátní desku, chystá se na…

19.06.2019 09:03 Karel Gott považuje za štěstí, že svoji kariéru začínal na začátku šedesátých let, kdy se…

Švéd vytvořil z lega finále Eurovize, z kostek jsou i Lake Malawi

19.06.2019 08:34 Švéd Alexandro Kröger Degerfeldt vytvořil z lega finále mezinárodní písňové soutěže Eurovize, které…

Vědci odhalili tajemství Alcatrazu: Ohromný nález pod pevností

18.06.2019 20:26 Aktualizováno Pevnost Alcatraz je pravděpodobně tou nejznámější věznicí na světě. Dlouhou dobu byla považována i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama