Tajemství nejslavnějšího obrazu světa: V čem je Mona Lisa tak zvláštní?

Skutečně asi žádný obraz v současnosti není tak slavný jako Mona Lisa Leonarda da Vinciho. Jedná se o jedno z mistrovský děl renesančního mistra, ale v čem spočívá její kouzlo?

Přidejte svůj názor

Mona Lisa
doporučujeme

V podstatě každý obraz některého z nejslavnějších renesančních mistrů má takřka nevyčíslitelnou hodnotu. Povětšinou již za svého života byli autoři oceňování a prodávali své obrazy za horentní sumy. S časem samozřejmě hodnota obrazu stoupala.

Za nejlepší Leonardův kus je dlouhodobě považován obraz Poslední večeře páně, jenže slavný jako drobný obraz ženy Mony Lisy zdaleka není. Obraz se dnes nachází ve francouzském Louvru, jelikož se s ním do Francie sám umělec přestěhoval a prodal ho francouzskému králi Františku I. Už to, že si ho král koupil svědčí o jeho výjimečnosti.

Výjimečného toho je na obrazu více. Nejen slavný pohled na všechny pozorovatele obrazu, ale také technika a kompozice, jsou na svou dobu nezvyklé. Výsledkem byl vrchol tehdejší realistické tvorby, kdy snaha, co nejvěrněji zachytit živou bytost, byla novinkou renesančního umění.

Jenže ani ta nejšpičkovější kvalita by jeden z mnoha obrazů neučinila známým i pro ty největší ignoranty dějin umění. Skutečnou nehynoucí slávu přinesla obrazu jeho krádež v roce 1911, kterou rozmázly tehdejší noviny. Podezření padlo na slavného malíře Pabla Picassa stejně jako na spisovatele dekadentních veršů Guillauma Apollinaire. Jenže realita byla poněkud prostší. K objevení obrazu došlo v Itálii, když se neznámý muž pokusil obraz prodat galerii ve Florencii.

Šlo o Vincenza Peruggia, který nebyl ani protřelým překupníkem obrazů ani prohnaným zlodějem. Pro obraz si došel do Louvru v plášti pracovníků muzea. Věděl kam má jít jelikož tam pomáhal s výmalbou stěn. Proč nevzdělaný Ital vzal zrovna Monu Lisu nevíme, možná proto, že se jednalo o jeden z menších obrazů a on ho snadno ukryl pod plášť.

V muzeu ho dokonce zamkli, ale nepropadl panice, čekal u zamčených dveří až mu někdo odemkne, což se i stalo. Odemkl mu procházející klempíř, který ho pak nebyl schopný ani popsat policii. S obrazem pak bez problému dokráčel do svého bytu, kde ho měl dva roky v truhlici pod postelí.

Svůj lup se však rozhodl zpeněžit v Itálii, i když svůj čin považoval za vlastenecký pokus o návrat obrazu, za který chtěl astronomickou sumu půl miliónu lir (dnes cca 1,5 mil euro), pokus nevyšel. Ředitel florentské galerie rozpoznal pravost obrazu a zavolal na naivního obchodníka policii.

Kuriózní loupež spáchaná chudým natěračem byla světovou senzací a udělala z obrazu dnešní legendu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jan Kraus odhalil rodinné tajemství: Co byla "kauza dílna"?

20.06.2019 17:00 Aktualizováno Herec a moderátor Jan Kraus se v Česku těší velké popularitě. Historie jeho rodiny je však jen málo…

Michael Schumacher je na tom zle? Nové informace

19.06.2019 22:32 Aktualizováno Legendární závodník Michael Schumacher je už pět a půl roku držen stranou od zvídavých očí médií i…

Tajná krize. Válečný hry NATO málem vyvolaly jadernou válku

19.06.2019 15:08 O tzv. „válečných hrách“ NATO z roku 1983 se příliš neví. Podle zpráv amerických tajných služeb…

Rozmar, či nemoc? Odborníci si posvítili na hypochondry, závěr je…

19.06.2019 10:15 Žijí ve strachu, že onemocní, nechávají si stále dělat různé testy a nevěří ujišťování lékařů. Není…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama