Víte, že existuje dětský koks? Smrtící americká droga je v prodeji na Slovensku

Nebezpečný lék obsahující amfetamin, který může zabíjet, je přes zákaz v nabídce jedné slovenské internetové lékárny. Informuje o tom server Aktuality.sk, který popsal dopady drogy, která je populární mezi americkými vysokoškoláky.

Přidejte svůj názor

Drogy, ilustrační foto
doporučujeme

Slovenská internetová lékárna má v nabídce nepovolený lék, který se používá k léčbě dětské hyperaktivity, v USA je však známý jako stimulační droga, kterou používají studenti. Ritalin sice pomáhá se soustředit a dodává energii, má však i nežádoucí účinky: nervozitu, nespavost, ale i srdeční problémy. I výrobce připouští, že může být návykový.

Proto se organizace Slovensko bez drog rozhodla před lékem varovat prostřednictvím speciální brožury. V ní lék odborníci označují za „dětský koks“ nebo „drogu chudých“. Ritalin patří mezi amfetaminy, účinnou látkou je metylfenidát, který slovenské úřady zařadily do stejné kategorie jako kokain nebo další amfetaminy.

Nejsilnější druh léku od firmy Ciba je na Slovensku zakázaný, dostupný je naopak ten od společnosti Johnson & Johnson se stejnou účinnou látkou, která se však pomaleji uvolňuje. Jeho výdej je však vázaný na lékařský předpis, a tak by se na internetu neměl prodávat. Přesto je to u našich východních sousedů realita.

Oba léky se v krajních případech využívají k léčbě hyperaktivity u dětí, konkrétně ADHD. V příbalovém letáku je naopak uvedeno, že pro dospělé lék není vhodný. Popsány jsou jednotlivé nežádoucí účinky, které se u dětí při správném užívání objevují jen zřídka. Lidé, kteří jej užívají svévolně, si na něj mohou vypracovat závislost.

Riziko spočívá i ve faktu, že dopady Ritalinu na zdravé lidi zatím nebyly důkladně prozkoumány, ač se o nich v odborných kruzích hodně diskutuje. Lékaři jej však předepisují jen málokdy, popularitě se většinou netěší ani mezi uživateli drog.

Oblíbený je ovšem mezi americkými vysokoškolskými studenty, kteří jej i drtí a šňupají jako kokain, aby se rychleji vstřebal. Zkušenosti hovoří o pozitivech i negativech užití léku. Slovenská brožura však připomíná, že užívání amfetaminů může vést ke smrti, jako se to stalo v mnoha tragických případech dětí, které zemřely na srdeční infarkt.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Diskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře…

17.09.2019 16:55 V Košickém kraji jezdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Řidič jednoho z nich se k…

Fenka neustále očichávala svou paničku. Žena díky tomu odhalila děsivou…

16.09.2019 16:23 Charlie je fenka, kterou si v Londýně pořídila Emma Smithová společně se svými syny. Energická a…

Tabu na talíři: Proč jsou zakazovací diety tak módní?

16.09.2019 07:35 Letní čas přeje společným večeřím s přáteli. Ale někdo nejí lepek, jiný zase cukr a další tvrdí, že…

Gäetan Dugas alias Monstrum. Muž, který kvůli překlepu způsobil smrt 700…

16.09.2019 01:00 Kanaďan Gäetan Dugas se stal známým jako Pacient Nula. Právě on měl být prvním šiřitelem viru HIV…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama