Víte, že existuje dětský koks? Smrtící americká droga je v prodeji na Slovensku

Nebezpečný lék obsahující amfetamin, který může zabíjet, je přes zákaz v nabídce jedné slovenské internetové lékárny. Informuje o tom server Aktuality.sk, který popsal dopady drogy, která je populární mezi americkými vysokoškoláky.

Přidejte svůj názor

Drogy, ilustrační foto
doporučujeme

Slovenská internetová lékárna má v nabídce nepovolený lék, který se používá k léčbě dětské hyperaktivity, v USA je však známý jako stimulační droga, kterou používají studenti. Ritalin sice pomáhá se soustředit a dodává energii, má však i nežádoucí účinky: nervozitu, nespavost, ale i srdeční problémy. I výrobce připouští, že může být návykový.

Proto se organizace Slovensko bez drog rozhodla před lékem varovat prostřednictvím speciální brožury. V ní lék odborníci označují za „dětský koks“ nebo „drogu chudých“. Ritalin patří mezi amfetaminy, účinnou látkou je metylfenidát, který slovenské úřady zařadily do stejné kategorie jako kokain nebo další amfetaminy.

Nejsilnější druh léku od firmy Ciba je na Slovensku zakázaný, dostupný je naopak ten od společnosti Johnson & Johnson se stejnou účinnou látkou, která se však pomaleji uvolňuje. Jeho výdej je však vázaný na lékařský předpis, a tak by se na internetu neměl prodávat. Přesto je to u našich východních sousedů realita.

Oba léky se v krajních případech využívají k léčbě hyperaktivity u dětí, konkrétně ADHD. V příbalovém letáku je naopak uvedeno, že pro dospělé lék není vhodný. Popsány jsou jednotlivé nežádoucí účinky, které se u dětí při správném užívání objevují jen zřídka. Lidé, kteří jej užívají svévolně, si na něj mohou vypracovat závislost.

Riziko spočívá i ve faktu, že dopady Ritalinu na zdravé lidi zatím nebyly důkladně prozkoumány, ač se o nich v odborných kruzích hodně diskutuje. Lékaři jej však předepisují jen málokdy, popularitě se většinou netěší ani mezi uživateli drog.

Oblíbený je ovšem mezi americkými vysokoškolskými studenty, kteří jej i drtí a šňupají jako kokain, aby se rychleji vstřebal. Zkušenosti hovoří o pozitivech i negativech užití léku. Slovenská brožura však připomíná, že užívání amfetaminů může vést ke smrti, jako se to stalo v mnoha tragických případech dětí, které zemřely na srdeční infarkt.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zřícení DC-10 v Chicagu: 40 let od tragického pádu American Airlines 191,…

24.05.2019 08:32 Před 40 lety, 25. května 1979, se v Chicagu krátce po startu zřítilo americké letadlo DC-10. Při…

Slovenskou moderátorku napadli, vytočila muslimy

22.05.2019 23:23 Aktualizováno Nepříjemný zážitek má za sebou populární slovenská moderátorka Dominika Ngo Ducová. Poté, co se…

Posloucháte rádi hudbu ze sluchátek? Dávejte si pozor, můžete dopadnout…

22.05.2019 08:16 Polovina osob ve věku mezi dvanácti a pětatřiceti lety, tedy asi miliarda mladých lidí, riskuje…

Studie varuje před katastrofou: Miliony lidí přijdou o domov, některé…

21.05.2019 15:51 Globální hladina moře by do konce tohoto století,mohla stoupnout více než o dva metry, pokud budou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama