Víte, že existuje dětský koks? Smrtící americká droga je v prodeji na Slovensku

Nebezpečný lék obsahující amfetamin, který může zabíjet, je přes zákaz v nabídce jedné slovenské internetové lékárny. Informuje o tom server Aktuality.sk, který popsal dopady drogy, která je populární mezi americkými vysokoškoláky.

Drogy, ilustrační foto
doporučujeme

Slovenská internetová lékárna má v nabídce nepovolený lék, který se používá k léčbě dětské hyperaktivity, v USA je však známý jako stimulační droga, kterou používají studenti. Ritalin sice pomáhá se soustředit a dodává energii, má však i nežádoucí účinky: nervozitu, nespavost, ale i srdeční problémy. I výrobce připouští, že může být návykový.

Proto se organizace Slovensko bez drog rozhodla před lékem varovat prostřednictvím speciální brožury. V ní lék odborníci označují za „dětský koks“ nebo „drogu chudých“. Ritalin patří mezi amfetaminy, účinnou látkou je metylfenidát, který slovenské úřady zařadily do stejné kategorie jako kokain nebo další amfetaminy.

Nejsilnější druh léku od firmy Ciba je na Slovensku zakázaný, dostupný je naopak ten od společnosti Johnson & Johnson se stejnou účinnou látkou, která se však pomaleji uvolňuje. Jeho výdej je však vázaný na lékařský předpis, a tak by se na internetu neměl prodávat. Přesto je to u našich východních sousedů realita.

Oba léky se v krajních případech využívají k léčbě hyperaktivity u dětí, konkrétně ADHD. V příbalovém letáku je naopak uvedeno, že pro dospělé lék není vhodný. Popsány jsou jednotlivé nežádoucí účinky, které se u dětí při správném užívání objevují jen zřídka. Lidé, kteří jej užívají svévolně, si na něj mohou vypracovat závislost.

Riziko spočívá i ve faktu, že dopady Ritalinu na zdravé lidi zatím nebyly důkladně prozkoumány, ač se o nich v odborných kruzích hodně diskutuje. Lékaři jej však předepisují jen málokdy, popularitě se většinou netěší ani mezi uživateli drog.

Oblíbený je ovšem mezi americkými vysokoškolskými studenty, kteří jej i drtí a šňupají jako kokain, aby se rychleji vstřebal. Zkušenosti hovoří o pozitivech i negativech užití léku. Slovenská brožura však připomíná, že užívání amfetaminů může vést ke smrti, jako se to stalo v mnoha tragických případech dětí, které zemřely na srdeční infarkt.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Roztroušená skleróza? Značná část Čechů má o nemoci zcestné představy

04.08.2020 12:13 Roztroušenou sklerózu si kvůli názvu spojuje část lidí podle neuroložky Evy Kubaly Havrdové se…

Perfekcionisti v práci jsou problém. Psychologové vysvětlili proč

02.08.2020 19:51 Když se řekne perfekcionista, nepochybně se vám hned někdo vybaví - šéf, kolega nebo dokonce…

Supermarkety slaví 90 let existence. Kde se zrodil revoluční nápad?

02.08.2020 12:48 Pro většinu zákazníků jsou supermarkety vítanou možností, jak na jednom místě a v relativním…

Proč jsou někteří důchodci nesamostatní a nepohybliví? Na vině je nemoc,…

01.08.2020 22:00 Aktualizováno Choroba zvaná sarkopenie je jedním z největších strašáků seniorů. Ovlivňuje totiž svalovou hmotu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama