Závod jedenácti měst: Děsivá podívaná, oproti které je olympiáda hračkou

Nizozemsko a jeho obyvatelé mají řadu specifik, kromě obsese dopravou na jízdních kolech a oblibě v tulipánech mají ještě jednu vášeň a tou je rychlobruslení. Pěstují ji nejraději při 200 km dlouhém závodě jedenácti měst.

Přidejte svůj názor

bruslení
doporučujeme

Například na zimní olympiádě v Soči Nizozemci brali 23 medailí z rychlobruslení, jejich největší konkurenti z Polska si odnesli jen tři. Není pochyb o tom, jak jsou v tomto sportu Nizozemci úspěšní.

Za hromady můžou děkovat i kurióznímu závodu jedenácti měst. Na bruslích se závodí po 200 kilometrů dlouhé trase na vodních kanálech, které vedou Frískem. Závod se poprvé konal v roce 1909 a od té doby je velmi populární.

Ovšem také se jedná o skutečně velmi náročnou zkoušku síly a odhodlání. Závod je dokonce mnohými považován za vůbec nejtěžší sportovní klání světa. Akce není na pevno plánová, jelikož led musí být alespoň 15 centimetrů tlustý a ne vždy dostatečně tuhá zima dorazí. I to je jednou ze záležitostí, která závod ztěžuje.

Podle pravidel se závod vyhlašuje 48 hodin dopředu, po-té co organizátoři uznají, že podmínky jsou vhodné. Začíná 5:30 ráno a do cíle se musí dorazit do půlnoci. Projíždí se jedenácti městy a sbírají razítka.

Závodu se zúčastnil v roce 1986 tehdy korunní princ Willem Alexander, aby se vyhnul přílišné pozornosti, závodil pod pseudonymem W. A. Van Buren a jméno je dodnes uvedeno na výsledkové listině.

Nejdrsnějším ročník závodu se odehrál v roce 1963, kdy rtuť teploměru klesla hluboko pod nulu a sněžení bylo extrémně intenzivní. Jen 200 účastníku z celkového počtu přibližně 10 000 závod dokončilo. Mnozí měli omrzliny a další zranění způsobené mrazem. Událost je dodnes v Nizozemsku známa jako Peklo roku 63.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vévodkyně Kate a vévodkyně Meghan: Proč stráví Vánoce přes půl světa od…

13.12.2019 10:20 Britská vévodkyně Meghan a její manžel princ Harry stráví Vánoce téměř na druhé straně světa.…

Experti do detailu rozebrali Vánoce. Zjistili, jak moc škodí zdraví

12.12.2019 13:38 Vánoce klepou na dveře a řada bytů, domů i obchodů se už oblékla do štědrovečerního hávu. Stromečky…

Vědci zjistili, co s vámi udělá, když budete dva týdny sedět. Výsledek…

11.12.2019 12:59 Pohyb je život a lenošení člověku neprospívá. Když člověk nevyvíjí žádnou aktivitu roste obsah tuku…

Střelec z Ostravy si před smrtí dopisoval se slavným zpěvákem

10.12.2019 17:48 Aktualizováno David Stypka patří mezi nejúspěšnější současné zpěváky mladé generace. O tom i cena Anděl, kterou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama