Proč se dítě v děloze matky neutopí? A jakou funkci plní plodová voda?

Čemu všemu můžeme vděčit za to, že se během svého prenatálního života neutopíme v děloze matky, ačkoliv nemáme žábry, a ani nejsme obojživelníky? Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, tak všichni jsme vyrostli takříkajíc pod hladinou vody, a to plodové. Proč se nenarozené dítě v plodové vodě neutopí, zatímco po narození v normální ano, vysvětlil časopis Maminka.cz.

Přidejte svůj názor 1 komentář

těhotenství
doporučujeme

Plodová voda jako taková hraje významnou roli jak během těhotenství, tak i porodu. Nenarozené dítě je díky ní chráněno v děloze před nárazy, které způsobuje každodenní život jeho matky. Jako příklad můžeme uvést těhotnou ženu v městské hromadné dopravě. I když bychom se mohli stoprocentně spoléhat na slušnost spolucestujících, kteří uvolní ženě s bříškem místo v autobuse, tak jenom samotné brzdění, a to i při jízdě v automobilu, způsobuje otřesy, které ale děťátku nijak neublíží právě díky plodové vodě.

Nezapomínejme také na případné pády, zejména v zimních měsících. Ostatně sama příroda nepočítala s tím, v jak moc velkém nesouladu s ní budeme žít, ale věděla, že život každého živočicha s sebou přináší situace, v nichž by nenarozený plod bez plodové vody byl odsouzen k smrti.

Taktéž nezapomínejme, že plodová voda pomáhá i matce, a to při porodu. Po jejím odchodu se totiž zvlhčí porodní cesty, což hraje významnou roli při cestě dítěte z těla matky na svět. Laicky řečeno plodová voda svým způsobem zastupuje funkci lubrikantu, který se ale využívá při "jiných" příležitostech. Za zmínku také stojí, že je plodová voda zásaditá, což je jedna z jejích jedinečných vlastností. Lidské tělo totiž dokáže vytvářet pouze kyseliny a plodová voda je proto výjimkou z tohoto pravidla.

Nerovnováha kyselosti a zásaditosti v organismu je rovněž jednou z příčin různých onemocnění, a proto bychom měli být schopní dodávat tělu i zásady. Je-li žena těhotná a v jejím těle dochází k překyselení, zásaditost plodové vody se snižuje, což se neblaze podepisuje na vývoji dítěte. Opět se tedy potvrzuje pravidlo, že by se nastávající maminky měly zříci nadměrné konzumace cukrů, kávy a už vůbec ne alkoholu.

Problematické může být pro vývoj dítěte, když je plodové vody nadměrné množství. Takovému jevu se v lékařství říká hydramnion, případně polyhydramnion, jedná-li se o extrémní odchylku od normálu. V takovém případě může, ale i nemusí, hrozit malformace (vývojové vady) plodu, a proto jsou takové těhotné ženy pod větším lékařským dohledem. Někdy je velké množství plodové vody větší zátěží pro matku než samotné dítě.

Proč se v plodové vodě dítě neutopí?

Když si shrneme veškeré funkce plodové vody, automaticky nám vyvstává otázka, proč se v ní neutopíme, když neumíme dýchat pod vodou. Odpověď na ní je velmi jednoduchá. Dítě samozřejmě nemá jakási dočasná žábra, která by mu umožňovala dýchat kyslík rozpuštěný ve vodě podobně, jako je tomu u ryb. Přívod kyslíku, který je nezbytný pro jeho život, mu prostřednictvím pupečníku dodává placenta.

Opět jasný důkaz, že stravovací návyky a vůbec životospráva těhotné ženy ovlivní budoucí život a zdraví ještě nenarozeného dítěte. Všechno, co tělo matky přijme, se dostává i do těla dítěte. Toť odpověď na otázku, proč jedním z projevů těhotenství žen je zvýšená chuť k jídlu. I to je jasný důvod, proč odmítnout těhotenské diety a jiné novodobé fenomény.

Matka čekající miminko by naopak měla dát svému apetitu plný průchod, neboť o vše, co s ní a vypije, se podělí se svým nenarozeným dítětem. Tělo, které živí dva organismy, toho logicky potřebuje více. Placenta neplní pouze funkci zprostředkovatele mezi tělem matky a dítěte, ale i ochrannou. Imunitní systém by bez ní měl tendenci vyhodnotit cizí těleso jako nežádoucí a poškozovat jej. 

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Běhání ve znečistěném městě: Hazard se zdravím? Odpověď vás překvapí

06.12.2019 08:18 Sport je zdraví prospěšný, na tom se shodují všichni. Všichni také vědí, že znečištění vzduchu má…

Zázrak. Lékaři zachránili ženu, srdce jí nebilo přes šest hodin

06.12.2019 07:21 Lékaři v Barceloně zachránili Britku, jíž se v horách zastavilo srdce. Nebilo jí více než šest…

V Indii vyvinuli antikoncepci pro muže, účinek injekce trvá roky

05.12.2019 09:08 Na indický trh by se už za půl roku měla dostat antikoncepce pro muže v podobě jediné injekce,…

Chodíte pomalu? Varovný signál ohledně vašeho zdraví. Nová studie

04.12.2019 08:51 Studie zveřejněná nedávno na stránkách vědeckého časopisu Journal of American Medical Association …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama