Před devadesáti lety byl udělen první Oscar

Dne 16. května roku 1929, tedy před devadesáti lety, byl udělen první Oscar – prestižní ocenění v oblasti filmu. Slavnostní událost, kterou každoročně pořádá americká Akademie filmového umění a věd, patří k tem nejvýznamnějším (nejen) v Hollywoodu.

Přidejte svůj názor

filmové ceny oscar
doporučujeme

Akademie filmového umění a věd byla založena v roce 1927. Cílem této organizace bylo rozvíjení kinematografie a nejrůznějších filmových odvětví. A právě tato Akademie přišla s tradicí oceňování toho nejlepšího, co se v minulém roce ve filmovém průmyslu povedlo. První cena Akademie byla udělena 16. května roku 1929, místem předávání se stal hotel Roosevelt v Los Angeles.

První udílení Oscarů mělo oproti tomu dnešnímu poměrně skromnou podobu. Jednalo se o jakýsi větší večírek, kterého se zúčastnilo zhruba 250 lidí, z nichž většina navíc musela zaplatit za vstupenku. V roce 1929 se oceňovaly filmové počiny z předešlých dvou let. Na večírku nebylo ani tak velkým překvapením, kdo cenu obdrží – to bylo totiž veřejně prohlášeno již několik měsíců před jeho konáním. Oscara tehdy dostali například herec Emil Jannings (a to výjimečně před slavnostním udílením) nebo slavný Charles Chaplin, kterého Akademie ocenila nejen coby herce ve filmu Cirkus, ale také za režii, scénář a produkci zmíněného snímku. Dalšího Oscara dostal Charles Chaplin až v roce 1972, kdy bylo oceněno jeho celoživotní dílo. Tehdy publikum legendě tleskalo dlouhých pět minut, což se zapsalo do dějin udílení Oscarů jako vůbec nejdéle trvající potlesk.

Dnes se jména oceněných zveřejňují až při slavnostním předávání Oscarů, kdy jsou otevírány zapečetěné obálky. Tento systém byl zaveden roku 1941, aby se předešlo tomu, že média zveřejní výsledky ještě před slavnostním vyhlášením, což se skutečně stalo v roce 1940. Roku 1942 se začalo upouštět od banketu a udílení Oscarů se pomalu stávalo velkou americkou událostí. O dva roky později se udílení také přesunulo z prostoru hotelu do divadla, tedy většího prostoru. Roku 1953 se poprvé oceňování Oscary dostalo do televizního vysílání ve Spojených státech amerických a v Kanadě. Až v roce 1969 mohli udílení Ceny Akademie sledovat diváci u svých televizních obrazovek po celém světě.

Zpočátku byla cena určena pouze pro „hlavní“ filmové kategorie, tedy hlavní filmové role, scénář nebo režii. Později se oceňované kategorie přidávaly – roku 1937 vedlejší herecká role, v roce 1942 dokument, roku 1949 kostýmy nebo roku 1982 masky.

Notoricky známá zlatá soška Oscara má svůj oficiální název, jedná se o Cenu Akademie za zásluhy. Proč se tedy ceně Oscar říká? O tom existuje hned několik verzí. Podle jedné z nich knihovnice Akademie jménem Margaret Herrick v sošce spatřila podobu svého strýčka Oscara. Další verze za autorku přezdívky pro cenu uvádí herečku a zároveň ředitelku Akademie Bette Davis, která zase sošku připodobňovala ke svému muži. Jistý je pouze fakt, že označení Oscar se pro sošku objevilo v tisku v roce 1934, a to ve článku novináře jménem Sidney Skolsky. O pět let později se už zcela běžně hovořilo o předávání Oscarů coby filmových cen.

Autory podoby sošky jsou umělci Cedric Gibbons a Gerge Stanley. Jedná se o zlatou sošku muže s mečem, který je umístěn na filmovém pásu. Ten má pět kruhů, což symbolizuje pět filmových profesí – herec, producent, režisér, technik a scénárista. Cena váží bezmála čtyři kilogramy! V období druhé světové války byly sošky však mnohem lehčí, protože se z úsporných důvodů zhotovovaly ze sádry. Po skončení válečného konfliktu dostali ocenění umělci sošky kovové.

Největší počet Oscarů má na svém kontě za své filmy Walt Disney, který získal 22 sošek. Nejlepší herečkou v hlavní roli pak byla Katharine Hepburn, která si odnesla Oscary čtyři. Jednoho z nich v roce 1969, kdy byly poprvé a také naposledy oceněny ve stejné kategorii dvě herečky – s Katharine Hepburn Oscara dostala i Barbra Streisand.

Kromě kategorií, jako je nejlepší film nebo režie či herecký výkon, lze Oscara obdržet dnes třeba také za kameru, střih, masky, vizuální efekty, animaci, hudbu nebo píseň.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co vaše dcera možná neví o antikoncepci. Nejčastější mýty a obavy

19.09.2019 18:22 Antikoncepce je v moderním světě jednoznačně nejspolehlivějším způsobem, jak mohou ženy zodpovědně…

Děti po "císaři" mají ve střevech odlišné bakterie, prokázala studie

19.09.2019 09:38 Děti, které se narodily císařským řezem, mají ve střevech jiné bakterie než miminka, která přišla…

Rakovina děložního čípku: Co obnáší test HPV a měli by ho podstoupit i…

18.09.2019 18:42 Obáváme se rakoviny, přesto ale věříme, že se právě nám vyhne! Pacientky, které se s touto nemocí…

Cenzura na Facebooku? Moderátoři diskuzí popsali, co vše musí dělat

18.09.2019 12:30 Skupina současných a bývalých pracovníků, kteří pracovali roky v moderátorských centrech pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama