Okultní vraždy v 21. století? V Malawi věří v magickou moc části těl albínů

Opoziční poslanec Bon Kalindo se spiklenecky nakloní přes stůl a se zaťatými pěstmi vyjmenovává kouzelné vlastnosti různých částí těl albínů, píše britský týdeník The Economist. "Pokud umístíte jejich lýtkovou kost pod láhev coca-coly, začne obsah nekontrolovatelně pěnit, až utrhne víčko. Když s ní máchnete před pochodní, tak zhasne. Nejužitečnější je ale vložit kost do přístroje vyrobeného uznávaným šamanem, to z něj potom vyjde velké množství hotovosti. Je to způsobeno kouzelnou tekutinou, kterou mají albíni ve svých kostech, rozumíte." Když vycítí pochyby, nechá téma být. "Nejste zdejší," říká.

Ilustrační foto
doporučujeme

U některých obyvatel Malawi je víra v nadpřirozeno zakořeněná hluboko. Léčitelé se na plakátech chlubí lektvary a talismany, které vyřadí ze hry nepřátele, potrestají bezvěrce nebo oživí ztracenou vášeň. Podobné pověry jsou rozšířené po celém světě, nicméně v Malawi mohou mít i temný odstín.

Podle místního novináře, který šamany skrytě navštěvuje, mohou ta nejúčinnější zaklínadla vyžadovat lidskou oběť. Vraždy nejsou výjimkou, děti a ženy často přijdou o život, protože si magie žádá jejich prsa a genitálie. Albínové, kterých je v zemi kolem 10.000, v sobě však údajně nesou největší kouzelnou moc a jsou proto nejvíce ohroženi.

Části těl albínů stojí v přepočtu i několik stovek tisíc korun. Malawiská asociace sdružující lidi s albinismem tvrdí, že útoky na ně začala počítat v roce 2014 poté, co významně vzrostl počet incidentů před tehdejšími volbami. Od té doby zaznamenala 25 vražd, 15 zmizelých a 122 dalších zločinů, mezi nimi pokusy o únos či o exhumaci ostatků.

V zemi se chystají 21. května volby a počet útoků na albíny znovu roste. Podle aktivistů jsou přitom ve zločinech zapleteni politici. Ačkoliv mají pouze nepřímé důkazy, jejich podezření roste kvůli záhadnému úmrtí dvou svědků, kteří mohli tušit, kdo za nedávnými násilnostmi stojí. Jeden ze svědků přitom zemřel v době, kdy jej zadržovala policie.

Vláda prezidenta Petera Muthariky popírá, že by byl kdokoliv u moci do vražd zapleten nebo že by svědky někdo zabil proto, aby nemohli vypovídat.

Skandál se od té doby jenom prohloubil, Mutharika a jeho hlavní političtí oponenti se vzájemně z vražd obviňují. Bon Kalindo se při svém pobytu ve vězení, kam šel za urážku prezidenta, setkal s mužem, který byl zatčen za vraždu albína v roce 2014. Na sociálních sítích se následně rozšířily šokující nahrávky, ve kterých vrah viní ze zločinu blízkého prezidentova poradce.

Malawiští albíni by byli radši, kdyby je politici místo neustálých hádek začali chránit. Vláda tvrdí, že se o to snaží. Podle aktivistů jsou některé z vládních kroků správné. Přáli by si ale, aby policejní vyšetřování mířilo na šéfy zločineckých organizací, kteří za vraždami stojí, a nejen na nájemné vrahy, kteří albíny zabíjí.

V bezpečí však budou až tehdy, kdy poleví víra v jejich kouzelné vlastnosti. Pokud pověrám věří i poslanec Kalindo, který za práva albínů několik let bojuje ve své kampani, jaká je naděje? Přitom nelze tvrdit, že by v nadpřirozené schopnosti věřili jen chudí nebo méně vzdělaní lidé. "V Malawi navštěvují šamany i lidi s doktorátem," tvrdí jeden z opozičních politiků.

V okolních státech se však daří počet vražd albínů snižovat. Keňa má albínského senátora a pořádá albínské soutěže krásy, které pomáhají onemocnění demystifikovat. Tanzanie pro albíny zřídila ostrovní útočiště. To, že malawiští politici nedokážou přijít s podobnými řešeními, je hlubokou tragédií, která naznačuje jejich spoluvinu, píše The Economist.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kojení z pohledu historie: Výnosný byznys i nepřípustná vulgarita

04.07.2020 09:17 Až do moderní doby, kdy se poprvé na trhu objevila zdravotně nezávadná umělá výživa, představovalo…

Cukr a mléko do kávy? Nahraďte to solí, tvrdí experti

29.06.2020 12:52 Káva je jedním z mála nápojů, které si někteří z nás musí patřičně upravit tak, aby měl přesně…

Divoký odsun na Náchodsku skončil masakrem. Nikdo nebyl potrestán,…

29.06.2020 07:59 Poválečný odsun německého obyvatelstva z Československa, zejména jeho takzvaná divoká část krátce…

Jaké plemeno psa si vybrat? V době koronaviru se rozmáhá podivný trend,…

28.06.2020 21:27 Aktualizováno V době pandemie nemoci covid-19 stoupla poptávka po štěňatech psích plemen s "plochými obličeji" -…

Související:

Právě se děje

Další zprávy