První útok Vikingů šokoval Evropu. Nájezd na klášter Lindisfarne otřásl celým světem

Krutí válečníci ze severu naháněli strach obyvatelům západní a jižní Evropy po několik staletí. Dnes je známe především jako Vikingy, zuřivé bojovníky, vynikající mořeplavce a obchodníky. Jejich útoky byly rychlé a rázné. Dobývali jak vesnice, tak města i kláštery. Období strachu začalo v 8. století, kdy napadli klášter Lindisfarne.

Vikingové, ilustrační foto

Svatý ostrov Lindisfarne, jindy nazývaný pouze jako Svatý ostrov (Holy Island), je malý přílivový ostrov u pobřeží severovýchodní Anglie. S pevninou je propojen cestou schůdnou pouze za odlivu. Původně se zdejší kus pevniny objevuje pod starým welšským názvem ,,Medcuat“, což nejspíše souviselo s pověstí o ostrově, kde rostly léčivé byliny. Staroanglický název Lindisfarena je nejasného původu a poprvé se objevuje až v roce 793.

Klášter Lindisfarne byl založen kolem roku 634 irským mnichem Aidanem, který byl na žádost krále Oswalda poslán z kláštera Iony ze západního pobřeží Skotska do Northumbrie. Převorství bylo založeno před koncem roku 634 a Aidan zde zůstal až do své smrti v roce 651. Převorství zůstalo téměř třicet let jediným sídlem biskupství v Northumbrii. Nový biskup Finian zde následně po roce 651 vystavěl dřevěný kostel.

Lindisfarne se stal centrem křesťanství pro lid na severu Anglie. Právě odsud vyšla též úspěšná misie do Mercie. Postupně se zde usazovali mniši z irské komunity, která již předtím založila v okruhu sv. Kolumba klášter v Iony.

Asi nejslavnější mnich a později biskup zdejšího kláštera byl Cuthbert, prohlášený za svatého. Již během svého života se těšil velkého uznání. Významně se podílel na šíření křesťanství. Jeho ostatky byly uchovány v klášteře.

Později, v roce 735, vzniká v severní Anglii arcibiskupství u Yorku. Pod něj spadali tři biskupové z Hexhamu, Lindisfarne a Whithornu. Někdy v této době, na počátku 8. století, též v Lindisfarne vzniká slavný Lindisfarnský evangeliář. Jedná se o iluminovaný rukopis evangelia, které obsahuje nejstarší dochovaný překlad evangelií do anglického jazyka. Je udělán v unikátním stylu Hiberno-Saského nebo Insulárního umění, kombinující středomořské, anglo-saské a keltské prvky. Za jeho tvůrce se považuje mnich jménem Eadfrith, který se stal biskupem v Lindisfarne roku 698 a zemřel v roce 721.

Ke konci 8. století, konkrétně roku 793, přichází pro klášter zkáza. V onom roce byl klášter vypleněn Vikingy z Dánska. Jde o první známý nájezd Vikingů na okolní země, proto bývá pokládán za počátek normanské expanze. Vypleněn byl též další významný klášter v Iony. Anglosaská literatura tyto útoky považuje za počátek tzv. Vikinského věku, který trval až do 11. století.

Některé dobové kroniky mluví o zděšení křesťanského západu, jiné podrobně líčí ony události v Lidisfarne. Dle dobové „Anglosaské kroniky“ se vikinský útok zuřivých bojovníků odehrál rychle a překvapivě. Bezbranní mniši byli povražděni, klášter vyrabován a vypálen. Jeden z dobových kronikářů píše "Přišli do kostela v Lindisfarne a napáchali tu nezměrnou spoušť, dupali po tomto svatém místě svýma pohanskýma nohama, vykopali oltáře a odvezli z tohoto svatého kostela všechny poklady. Některé z bratří zabili, jiné s sebou odvlekli v řetězech. Mnohé vyhnali, nahé a pohaněné. Některé utopili v moři.... Další píše „…nikdy předtím se v Británii neobjevila taková hrůza, jakou jsme nyní utrpěli od pohanské rasy…. Pohané vylévali kolem oltáře krev svatých a pošlapali těla svatých v chrámu Božím, jako hnůj v ulicích.“

Mniši nakonec Svatý ostrov opustili a s sebou vzali ostatky svatého Cuthberta, které bylo nově uloženo v katedrále v Durhamu. Sídlo biskupa bylo též následně přineseno do Durhamu. Slavný Lindisfarnský rukopis je dodnes uložen v Britské knihovně v Londýně. Klášter byl později znovu obnoven Normany jako benediktinský klášter a pokračoval v činnosti až do jeho rozpuštění Jindřichem VIII. v roce 1536.

ON-LINE 88. den války: Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské…

22.05.2022 11:00 Běloruská armáda zintenzivnila průzkum na hranicích s Ukrajinou, v oblasti Volyně a Polesí,…

Předpověď počasí: Příští víkend se v Česku citelně ochladí

22.05.2022 06:30 Česko si navzdory pátečním bouřkám užívá relativně teplý a místy i sluneční víkend. Ten příští ale…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Rusko se mstí. Zastavilo vývoz plynu do Finska

21.05.2022 07:54 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Česko je mezi největšími dodavateli zbraní na Ukrajinu. Snaží se na nich…

21.05.2022 08:10 Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se…

Typické ukrajinské pokrmy dobře známe i v Česku

15.05.2022 09:30 Ukrajinská gastronomie je typická používáním běžně dostupných surovin domácí produkce i starých…

Ukrajinci si také vyprávějí pohádky. Známe jejich příběhy i u nás?

01.05.2022 09:30 Každá země má své pohádky a Ukrajina není výjimkou. Některé ukrajinské národní pohádky se nápadně…

Vědci se chystají vysílat nový vzkaz pro mimozemské civilizace

23.04.2022 07:21 Mezinárodní tým vědců sestavil nový vzkaz, který by se měl vysílat do nejvzdálenějších koutů naší…

Ukrajinské Velikonoce. Jak se liší od těch našich?

18.04.2022 09:40 Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, kdy si věřící připomínají zmrtvýchvstání…

Pomlázka, kraslice nebo beránek. Jaký je původ velikonočních symbolů?

17.04.2022 10:30 K velikonočním svátkům bezpochyby patří pomlázka, malovaná vajíčka, sladký beránek nebo mazanec.…

The Guardian: Strašidelná Británie aneb jak se duchové stali národní…

17.04.2022 06:26 Bylo to uprostřed noci v dubnu 2020 a všude byl "naprostý klid", říká Mandy Deanová. Žije sama v…

Před 110 lety se potopil Titanic. K nejznámější námořní tragédii přitom…

15.04.2022 12:00 Od potopení Titanicu uplynulo 110 let. Legendární loď společnosti White Star Line se v noci ze 14.…

Češka Tereza H. zadržená s drogami v Pákistánu se může vrátit

12.04.2022 17:15 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Související:

Právě se děje

reklama