Ideální královský pár? Britská historička boří mýtus o Viktorii a princi Albertovi

Britská královna Viktorie a její manžel Albert často bývají dáváni za vzor jako ideální královský pár a německého prince mnozí historici vykreslují jako milujícího chotě, který svou ženu během její dlouholeté vlády podporoval. Britská historička Lucy Worsleyová ale tvrdí, že Albert Sasko-Kobursko-Gothajský svůj pozitivní obraz nezískal zcela zaslouženě. Podle ní postrádal emoční inteligenci a manželkou manipuloval, aby dosáhl svého. Píše o tom britský deník The Guardian.

Přidejte svůj názor

Victoria, princ Albert a děti - Franz Xaver Winterhalter
doporučujeme

Hlavní kurátorka nadace spravující historické královské paláce má také za to, že Albertovy ambice byly částečně důvodem, proč jeho manželka porodila tolik dětí.

Panovnice, jež vládla v letech 1837 až 1901, měla se svým chotěm, který byl jejím bratrancem, rychle po sobě devět potomků. Trpěla kvůli tomu stavy, které by se dnes označily za poporodní depresi - byla plačtivá, cítila se mizerně a měla vidiny.

Po sedmém dítěti si uvědomila, že už další nechce. "Ale kvůli Albertovi přicházeli na svět další potomci," řekla Worsleyová. Bylo to podle ní proto, že když Viktorii zaměstnávalo rození dětí, mohl Albert dělat krále a převzít část jejích povinností a pravomocí.

Hlavní rolí Alberta přitom měla být opora manželce, to se ale nedělo, soudí historička. Je však podle ní nutno přiznat, že v 19. století se očekávalo od muže, že bude šéfem. "Myslím, že Alberta po většinu času dobře hodnotí hlavně historici. Je to částečně dáno tím, že měl množství kvalit, které sami historici obdivují," uvedla Worsleyová.

Albert byl podle ní myslitel a vysoce inteligentní muž, ale na rozdíl od manželky mu chyběla emoční inteligence.

Když se královští manželé pohádali, odešel Albert do jiné místnosti a napsal své ženě dopis, v němž Viktorii sdělil, v čem se mýlí. V jednom obzvlášť tvrdém psaní z roku 1853 své choti napsal, že mluvit s ní bylo "příšernou ztrátou vzácného času a energie, které mohly být využity ku prospěchu dalších".

Panování královny Viktorie dalo vzniknout celé jedné éře dějin, která se podle ní nazývá viktoriánská. Británie tehdy zažívala největší územní expanzi, kdy si podrobila bezmála pětinu zemského povrchu.

Viktorie stála v čele impéria dlouhých 63 let a sedm měsíců, teprve v roce 2015 ji v délce vládnutí překonala Alžběta II. Praprababička současné královny - a také císařovna Indie - se narodila před 200 lety, 24. května 1819. V témže roce se narodil také princ Albert a Británie si výročí připomíná řadou výstav a publikací.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidstvu hrozí zkáza, přijde už příští rok, varuje expert

21.07.2019 10:11 Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Revoluce v potravinářství: Nestlé zjistila, jak vyrobit čokoládu bez cukru

21.07.2019 09:14 Švýcarský potravinářský gigant Nestlé přišel na způsob, jak vyrobit čokoládu bez jakéhokoli…

Strašák jménem rakovina děložního čípku. Jaké jsou nejčastější mýty?

20.07.2019 07:57 Téma rakoviny děložního čípku je v České republice velmi aktuální, protože zde lékaři po třicet let…

Byl to závod, Západ byl frustrovaný. Astronom Dušek pro EZ promluvil o…

19.07.2019 11:59 Aktualizováno Přistání Američanů na Měsíci před 50. lety má dodnes dopad na náš život. Ty nejúspěšnější vesmírné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama