Kde se vzala marihuana? Lidé její účinky užívají tisíce let

Konopí je jednou z nejrozšířenějších rostlin na celém světě. Přestože se jedná o velmi populární záležitost, zejména díky psychoaktivním účinkům rostliny, ví se jen velmi málo o jejím původu.

Přidejte svůj názor

Drogy
doporučujeme

Rostliny konopí se již pěstovaly 4000 let před našim letopočtem na Blízkém východě. Nicméně tehdejší rostliny obsahovaly jen úplné minimum THC (psychotropní látka, kvůli níž je konopí považováno za drogu).

Dlouhou dobu bylo neobjasněnou záhadou, jak se podařilo starým zemědělcům modifikovat rostlinu tak, aby obsahovala větší množství psychotropní látky a způsobovala změny vědomí.

Archeologové a historici měli několik teorií o tom, že konopí se začalo kouřit ve starověkém Řecku, protože ho zmiňuje dějepisec Herodotos, ale jedná se skutečně o ojedinělou zmínku na niž navazuje jen pár archeologických nálezů.

Jako mnohem pravděpodobnější se jeví možnost, že užívat rostlinu, kvůli jejím psychotropním látkám začali obyvatelé hornatých regionů na východě Číny. Nálezy potvrdily, že tamější obyvatelé "pálili" rostlinu s větším množství THC a byla nalezena také poblíž nábožensky využívaných jeskyní. Tudíž doprovázela řadu náboženských rituálů.

Šířit se pak podle nejnovější studie začala prostřednictvím hedvábné stezky. Obchodníci si totiž k rostlině vytvořili vztah a agilně s ní obchodovali.

"Tato studie o starověkém konopí nám pomohla porozumět, jak rané kulturní praktiky lidí vypovídají o přirozené citlivosti člověka na přírodní omamné látky," uvedl odborník Yimin Yang z Čínské akademie věd.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak skutečně vypadaly křížové výpravy? Archeologové rozklíčovali…

13.10.2019 16:47 Středověcí kronikáři obecně nepatří mezi nejspolehlivější komentátory historických událostí, mimo…

Ordály aneb boží soudy. Jak vypadalo středověké právo?

13.10.2019 16:21 Ve středověku platilo především právo nepsané. Pravidla se po generacích předávala ústně. Právní…

Třes rukou: Neškodná lapálie, či vážná nemoc? Naučte se poznat rozdíly

13.10.2019 12:05 Třes (tremor) rukou někdy postihne každého z nás. Může se jednat o pouhou reakci organismu na chlad…

Temná minulost Česka: Výroba jedné z nejhorších zbraní světa málem…

13.10.2019 11:26 Symbolů války ve Vietnamu, která trvala od roku 1955 do roku 1975, najdeme i dnes mnoho. Ani…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama