Kde se vzala marihuana? Lidé její účinky užívají tisíce let

Konopí je jednou z nejrozšířenějších rostlin na celém světě. Přestože se jedná o velmi populární záležitost, zejména díky psychoaktivním účinkům rostliny, ví se jen velmi málo o jejím původu.

Přidejte svůj názor

Drogy
doporučujeme

Rostliny konopí se již pěstovaly 4000 let před našim letopočtem na Blízkém východě. Nicméně tehdejší rostliny obsahovaly jen úplné minimum THC (psychotropní látka, kvůli níž je konopí považováno za drogu).

Dlouhou dobu bylo neobjasněnou záhadou, jak se podařilo starým zemědělcům modifikovat rostlinu tak, aby obsahovala větší množství psychotropní látky a způsobovala změny vědomí.

Archeologové a historici měli několik teorií o tom, že konopí se začalo kouřit ve starověkém Řecku, protože ho zmiňuje dějepisec Herodotos, ale jedná se skutečně o ojedinělou zmínku na niž navazuje jen pár archeologických nálezů.

Jako mnohem pravděpodobnější se jeví možnost, že užívat rostlinu, kvůli jejím psychotropním látkám začali obyvatelé hornatých regionů na východě Číny. Nálezy potvrdily, že tamější obyvatelé "pálili" rostlinu s větším množství THC a byla nalezena také poblíž nábožensky využívaných jeskyní. Tudíž doprovázela řadu náboženských rituálů.

Šířit se pak podle nejnovější studie začala prostřednictvím hedvábné stezky. Obchodníci si totiž k rostlině vytvořili vztah a agilně s ní obchodovali.

"Tato studie o starověkém konopí nám pomohla porozumět, jak rané kulturní praktiky lidí vypovídají o přirozené citlivosti člověka na přírodní omamné látky," uvedl odborník Yimin Yang z Čínské akademie věd.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci odhalili tajemství Alcatrazu: Ohromný nález pod pevností

18.06.2019 20:26 Aktualizováno Pevnost Alcatraz je pravděpodobně tou nejznámější věznicí na světě. Dlouhou dobu byla považována i…

Vrátí se nejhorší nemoc všech dob? Za Černou smrt si lidstvo může samo

18.06.2019 15:48 Počítačové modelování vědců z Osla odhalilo, že za největší pandemii v dějinách lidstva nemůžou…

Čechům hrozí na dovolené problémy. V zahraničí možná nezaplatí

18.06.2019 14:39 Aktualizováno Léto je v plném proudu a s ním i doba dovolených. Češi však můžou narazit na nedostatečnou…

Na internetu zákony neplatí? Češi se musí naučit nová pravidla

18.06.2019 12:51 Aktualizováno Na internetu se často řeší problémy nenávistných projevů, rasismu nadávek a dokonce i výhrůžek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama