Na internetu zákony neplatí? Češi se musí naučit nová pravidla

Na internetu se často řeší problémy nenávistných projevů, rasismu nadávek a dokonce i výhrůžek smrtí. Úskalí fungování internetového prostoru vysvětlil mediální analytik Josef Šlerka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

„Dlouhou dobu panoval názor, že internet je divoký západ, kde žádné zákony neplatí. Posledních pět, šest let vidíme dramatický nástup policistů a soudů do tohoto prostoru,“ popsal na úvod problematiku právního uchopení internetu pro irozhlas.cz.

Jedná se však podle mediálního analytika o přirozený jev. „Jsme svědky toho, co přichází s každou novou technologií, která je tak masově rozšířená. Na začátku předběhne právní normy a společnost potřebuje sérií otřesů, a krizí, aby se s tím naučila žít.“

„Dobře je, že silové, mocenské instituce si začínají ohmatávat internetový prostor. Chybí precedenční rozsudky. V Čechách panuje zvláštní představa, že problém se řeší nový zákonem a ten to vyřeší,“ upozornil na úskalí problému Šlerka.

Odborník popsal i jednu z prvních kauz, kterou bylo prodávání zboží s nacistickými insigniemi ve Francii, za což je zažaloval francouzský stát a spor Francie vyhrála, i když podle právních norem USA (Yahoo je americká firma) je takovýto prodej možný. Každá země tak může přistupovat ke globálnímu internetu jinak.

V tuzemsku je mimořádně populární sociální síť Facebook. Jenže s zde nesídlí, což je problém. „Facebook nemá v Čechách pobočku a žalovat ho někde v Dublinu je tak finančně náročné, že žalovat ho z Česka je nereálné, ale je dobře, že se o problémech hovoří,“ upozornil znalec mediálního prostoru.

Vztah virtuálního prostoru k tomu skutečnému je velmi úzký, vysvětlil na psychologických experimentech Šlerka.„Slovní agrese a dehumanizace lidí, např. označování lidí za sběř, skutečně vede k navyšování agresivity vůči nim. Potvrzují to experimenty z 60. let se studenty a elektrickým proudem. Po-té, co slyšeli, že se nejedná o lidi, ale o sběř, trestali proudem mnohem intenzivněji. Reálně se do nikoho el. proud nepouštěl, ale to účastníci nevěděli. Dehumanizace vede k tomu, že lidé v našich očích ztrácí hodnotu lidských bytostí.“

Vztah mezi právem a realitou je však komplikovaný i u nás doma. „V Česku existuje řada výzkumů, v nichž lidé, kteří jsou „jinak barevní,“ jsou považování na škále člověk - zvíře mnohem níže. Vyvěrá to z latentního typu rasismu, který je posilován. Otázkou jestli restrikce jsou řešením, problém je mnohem hlubší.“

Svoboda slova se však nesmí zaměňovat s nevázanou nenávistí na internetu. „Pokud se na internetu objeví výhrůžky smrtí, je potřeba jednat. Svobodu projevu je však potřeba pečlivě zvažovat, jelikož nás odlišují od autoritářských režimů,“ zhodnotil dva póly projevů na internetu.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Magické gesto lásky: V polibku je schováno víc, než si myslíme

17.07.2019 09:41 Nedávno jsme oslavili Světový den polibku: polibek je gesto lásky, z něhož vychází každý milostný…

Ujedl se k smrti: Mladík vážil skoro půl tuny, v dubnu ještě dokázal stát…

16.07.2019 12:18 Ujedl se doslova až k smrti. Argentineci Maximilianu Olivovi se jeho těžko uvěřitelných 495…

Karel Gott drsně sestřelil ty, kteří bojovali proti režimu nebo před ním…

15.07.2019 15:41 Zpěvák Karel Gott, který v neděli oslavil 80. narozeniny, nechápe emigranty, kteří utekli za…

Skotačení v památníku holokaustu? Zpěvačka Pink hájí fotku svých dětí

15.07.2019 13:32 Americká zpěvačka Pink na instagramu zveřejnila fotografii obou svých dětí skotačících v labyrintu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama