Čechům hrozí na dovolené problémy. V zahraničí možná nezaplatí

Léto je v plném proudu a s ním i doba dovolených. Češi však můžou narazit na nedostatečnou ekonomickou gramotnost. V tuzemsku jsou totiž široce rozšířené debetní karty a kreditní kartu používá zhruba jen pětina občanů. V zahraničí tomu však je často naopak. Někteří obchodníci debetní karty odmítají.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Dalo by se říci, že z globálního hlediska se kreditní karty v rámci bezhotovostního platebního styku prosadily dříve než debetní. Nicméně šlo o dobu, kdy v Československu panoval tuhý socialismus a o bezhotovostních platbách si lidé mohli nechat jenom zdát. Platby kartou se tak rozšířily až s internetovým bankovnictvím, v jehož rámci není problém mít debetní kartu, a tak je Češi mají.

Zároveň je však nutné připomenout oblibu starších amerických filmů a seriálů, kde kreditní karty jen lítají. O debetních se v nich nehovoří a tak si řada lidí myslí, že když mají platební kartu, tak jde o tzv. kreditku.

Jenže peníze na kreditní kartě jsou banky a klient je až posléze splácí, zatímco peníze na debetní kartě jsou prostředky klienta uložené v bance.

V zahraničí však řada služeb debetní kartou nejde zaplatit, protože ony bankovní peníze na kreditní kartě jsou pro obchodníky větší jistotou. Obzvláště to platí pro depozity nutné k vypůjčení auta v zahraničí.

"Fakt, že řada autopůjčoven v zahraničí při půjčení auta platbu kreditní kartu vyžaduje, považujeme za obecně známý a ze strany autopůjčoven transparentně komunikovaný. Našim klientům v on-line kampani pravidelně připomínáme, že pro půjčení auta v zahraničí je vhodnější kreditní karta. A to přesto, že z našich zkušeností zároveň vyplývá, že čím dál větší počet autopůjčoven akceptuje i debetní karty, i když v podmínkách mají, že berou jen kreditky. Při zápůjčce auta pak taková autopůjčovna provede klientovi blokaci zálohové částky obvykle ve výši 1 až 2 tisíce eur," upozornil mluvčí České spořitelny Filip Hrubý pro Aktuálně.cz.

Autopůjčovny depozit nepožadují při úhradě kompletního havarijního pojištění, které však činí přibližně 30 euro na den, což je víc než cena zápůjčky většiny běžných vozů.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Magické gesto lásky: V polibku je schováno víc, než si myslíme

17.07.2019 09:41 Nedávno jsme oslavili Světový den polibku: polibek je gesto lásky, z něhož vychází každý milostný…

Ujedl se k smrti: Mladík vážil skoro půl tuny, v dubnu ještě dokázal stát…

16.07.2019 12:18 Ujedl se doslova až k smrti. Argentineci Maximilianu Olivovi se jeho těžko uvěřitelných 495…

Karel Gott drsně sestřelil ty, kteří bojovali proti režimu nebo před ním…

15.07.2019 15:41 Zpěvák Karel Gott, který v neděli oslavil 80. narozeniny, nechápe emigranty, kteří utekli za…

Skotačení v památníku holokaustu? Zpěvačka Pink hájí fotku svých dětí

15.07.2019 13:32 Americká zpěvačka Pink na instagramu zveřejnila fotografii obou svých dětí skotačících v labyrintu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama