Vědci odhalili tajemství Alcatrazu: Ohromný nález pod pevností

Pevnost Alcatraz je pravděpodobně tou nejznámější věznicí na světě. Dlouhou dobu byla považována i za nejbezpečnější a tvrdilo se, že z ní prakticky nelze uprchnout. Dnes nefunkční a zavřená ostrovní pevnost skýtá řadu mýtů a legend, z nichž jednu nyní vědci konečně rozluštili.

Alcatraz
doporučujeme

Alcatraz ležící nedaleko San Franciska původně vznikl jako vojenská pevnost. Armáda jej od roku 1850 do roku 1933 používala jako základnu a od roku 1934 do roku 1963 sloužil jako věznice.

Z původní stavby toho moc nezůstalo a pevnost musela ustoupit, aby dala vzniknout nejbezpečnějšímu vězení světa. Dodnes archeology svírá srdce při pomyšlení na nevyčíslitelnou ztrátu, které se stavaři před necelými sto lety dopustili, když armádní objekt srovnali se zemí, aby na jeho místě vzniklo vězení.

Nyní ale mají vědci důvod k oslavám. A to velkolepým. Podle magazínu Near Surface Geophysics totiž zjistili, že pod současným Alcatrazem se totiž nachází ona ztracená vojenská pevnost.

"Při přestavbě pevnosti na vězení byla převážná většina předchozí vojenské historie ostrova doslova vymazána. Doufali jsme, že se nám podaří pod povrchem najít něco zajímavého a podařilo se," říká archeolog Timothy de Smet.

"Nevěděli jsme, co máme očekávat. Neměli jsme ponětí o tom, zda existovala nějaká podpovrchová architektura těchto historicky významných objektů a netušili jsme, jaký je jejich rozsah a v jakém jsou stavu," dodali členové výzkumného týmu.

Vědcům se podařilo lokalizovat části původní pevnosti z 19. století. Zjistili, že se nachází těsně pod povrchem současné věznice, a měly by být v poměrně zachovalém stavu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Roztroušená skleróza? Značná část Čechů má o nemoci zcestné představy

04.08.2020 12:13 Roztroušenou sklerózu si kvůli názvu spojuje část lidí podle neuroložky Evy Kubaly Havrdové se…

Perfekcionisti v práci jsou problém. Psychologové vysvětlili proč

02.08.2020 19:51 Když se řekne perfekcionista, nepochybně se vám hned někdo vybaví - šéf, kolega nebo dokonce…

Supermarkety slaví 90 let existence. Kde se zrodil revoluční nápad?

02.08.2020 12:48 Pro většinu zákazníků jsou supermarkety vítanou možností, jak na jednom místě a v relativním…

Proč jsou někteří důchodci nesamostatní a nepohybliví? Na vině je nemoc,…

01.08.2020 22:00 Aktualizováno Choroba zvaná sarkopenie je jedním z největších strašáků seniorů. Ovlivňuje totiž svalovou hmotu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama