Extrémní počasí může zabíjet. Jak riziku předejít? Lékařka promluvila pro EZ

S každým dalším dnem extrémních veder stoupají i zdravotní rizika, která se s neobvyklým počasím pojí. EuroZprávy.cz oslovily záchrannou službu, aby čtenářům poradila, jak se v letních úmorných vedrech chovat.

Pozor na opalování
doporučujeme

Nejlepším postupem v rekordních vedrech je prevence. „Základem preventivních opatření je dodržování režimových opatření. Pití dostatečného množství tekutin, ideální voda a minerální vody. V největším horku (přes poledne) se vyvarovat pobytu na slunci a jakékoliv zvýšené fyzické aktivitě. Důležité je i vhodné prodyšné oblečení, používání krémů s ochranným faktorem a pokrývky hlavy,“ uvedla pro EZ lékařka a tisková mluvčí Jihomoravské záchranné služby MUDr. Barbora Truksová Zuchová.

„Extrémní počasí je zátěží pro organismus. Nejvíce ohroženou skupinou jsou malé děti, staří lidé a lidé trpící chronickým onemocněním,“ upozorňuje lékařka na ohrožené skupiny obyvatel.

Obzvláště lidé trpící onemocněním by si měli dávat pozor. „Nemocní lidé musí velice pečlivě dodržovat nařízení lékaře, je nutné si uvědomit, že horké počasí může být pro oslabený organismus již nadlimitní a může dojít k selhání životních funkcí.“

„Je třeba upozornit i na nebezpečí alkoholu, vzhledem k dehydrataci a zatížení organismu déletrvajícím horkem je účinek požitého alkoholu výraznější, účinek nastupuje silněji a rychleji a dále dehydratuje organismus. I mladí lidé, kteří si myslí, že se jich toto varování netýká mohou mít problémy a na vině je nedodržování režimových opatření,“ varuje Barbora Truksová Zuchová.

Rozhodně se nejedná o plané hrozby, lékaři s narůstajícím vedrem mají hned více práce. „Lidé mohou být ohroženy různými zdravotnickými komplikacemi. Od standardního úpalu, úžehu i kolapsem a vyčerpáním z horka. Zdravotnická záchranná služba zaznamenává zvýšený počet výjezdů, který stoupá s délkou trvání horkého počasí,“ popisuje situaci Truksová Zuchová ze záchranné služby.

Záchranáři mají na svých stránkách uveden i postup pro případ, když člověk zkolabuje. Nejdříve je potřeba zjistit jestli je dotyčný při vědomí. Pokud ne, je potřeba postupovat podle zásad první pomoci a volat záchrannou službu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Perfekcionisti v práci jsou problém. Psychologové vysvětlili proč

02.08.2020 19:51 Když se řekne perfekcionista, nepochybně se vám hned někdo vybaví - šéf, kolega nebo dokonce…

Supermarkety slaví 90 let existence. Kde se zrodil revoluční nápad?

02.08.2020 12:48 Pro většinu zákazníků jsou supermarkety vítanou možností, jak na jednom místě a v relativním…

Proč jsou někteří důchodci nesamostatní a nepohybliví? Na vině je nemoc,…

01.08.2020 22:00 Aktualizováno Choroba zvaná sarkopenie je jedním z největších strašáků seniorů. Ovlivňuje totiž svalovou hmotu a…

Co se v minulosti pilo místo kávy?

01.08.2020 08:59 Ve střední Evropě se začala pít káva někdy na konci 17. století. První kavárna na našem území byla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama