Extrémní počasí může zabíjet. Jak riziku předejít? Lékařka promluvila pro EZ

S každým dalším dnem extrémních veder stoupají i zdravotní rizika, která se s neobvyklým počasím pojí. EuroZprávy.cz oslovily záchrannou službu, aby čtenářům poradila, jak se v letních úmorných vedrech chovat.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Pozor na opalování
doporučujeme

Nejlepším postupem v rekordních vedrech je prevence. „Základem preventivních opatření je dodržování režimových opatření. Pití dostatečného množství tekutin, ideální voda a minerální vody. V největším horku (přes poledne) se vyvarovat pobytu na slunci a jakékoliv zvýšené fyzické aktivitě. Důležité je i vhodné prodyšné oblečení, používání krémů s ochranným faktorem a pokrývky hlavy,“ uvedla pro EZ lékařka a tisková mluvčí Jihomoravské záchranné služby MUDr. Barbora Truksová Zuchová.

„Extrémní počasí je zátěží pro organismus. Nejvíce ohroženou skupinou jsou malé děti, staří lidé a lidé trpící chronickým onemocněním,“ upozorňuje lékařka na ohrožené skupiny obyvatel.

Obzvláště lidé trpící onemocněním by si měli dávat pozor. „Nemocní lidé musí velice pečlivě dodržovat nařízení lékaře, je nutné si uvědomit, že horké počasí může být pro oslabený organismus již nadlimitní a může dojít k selhání životních funkcí.“

„Je třeba upozornit i na nebezpečí alkoholu, vzhledem k dehydrataci a zatížení organismu déletrvajícím horkem je účinek požitého alkoholu výraznější, účinek nastupuje silněji a rychleji a dále dehydratuje organismus. I mladí lidé, kteří si myslí, že se jich toto varování netýká mohou mít problémy a na vině je nedodržování režimových opatření,“ varuje Barbora Truksová Zuchová.

Rozhodně se nejedná o plané hrozby, lékaři s narůstajícím vedrem mají hned více práce. „Lidé mohou být ohroženy různými zdravotnickými komplikacemi. Od standardního úpalu, úžehu i kolapsem a vyčerpáním z horka. Zdravotnická záchranná služba zaznamenává zvýšený počet výjezdů, který stoupá s délkou trvání horkého počasí,“ popisuje situaci Truksová Zuchová ze záchranné služby.

Záchranáři mají na svých stránkách uveden i postup pro případ, když člověk zkolabuje. Nejdříve je potřeba zjistit jestli je dotyčný při vědomí. Pokud ne, je potřeba postupovat podle zásad první pomoci a volat záchrannou službu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strašák jménem rakovina děložního čípku. Jaké jsou nejčastější mýty?

20.07.2019 07:57 Téma rakoviny děložního čípku je v České republice velmi aktuální, protože zde lékaři po třicet let…

Byl to závod, Západ byl frustrovaný. Astronom Dušek pro EZ promluvil o…

19.07.2019 11:59 Aktualizováno Přistání Američanů na Měsíci před 50. lety má dodnes dopad na náš život. Ty nejúspěšnější vesmírné…

Tajemná Oblast 51. Co se ukrývá na základně, kterou chtějí obsadit…

19.07.2019 09:44 Oblast 51, v angličtině Area 51, je jedním z nejzáhadnějších míst na světě. Řada lidí se totiž…

Oldřich Kaiser měl infarkt. Je v nemocnici

18.07.2019 12:59 Slavný český herec Oldřich Kaiser měl infarkt. V současnosti leží na jednotce intenzivní péče.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama