Za dobré vysvědčení peníze, za špatné trest? Úplně špatně, burcuje odborník

Dnešní den připadá na výrazný milník v životě školáků a jejich rodičů. Je jím předávání vysvědčení. Psycholog radí za celoroční práci ve škole děti chválit a odměnit, vyznavači výchovy prostřednictvím facek by si pro tentokrát měli dát pohov. Trestat děti za vysvědčení se podle psychologa Václava Mertina nevyplácí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Školní třída
doporučujeme

"Rodiče mají odměňovat děti za vysvědčení. A nejen za něj, ale vlastně za celý rok práce. Vysvědčení třeba nenaplní naše očekávání, ale to dítě chodilo rok do školy, pracovalo, tak si myslím, že bychom mu měli k tomu závěru něco dát," okomentoval poslední školní den Václav Mertin pro televizi Nova.

Kritiku odměny prostřednictvím peněz podle jeho názoru není v dnešní době potřeba brát příliš striktně. "Psychologové údajně nedoporučují peníze. Samozřejmě pokud se tomu dítěti nevěnujeme a pak mu jenom vrazíme tisícovku nebo stovku, tak to není úplně šikovné. Myslím ale, že peníze bychom jako odměnu neměli odmítat," radí psycholog.

Pokud se na vysvědčení objeví nelichotivé zhodnocení, není podle psychologa potřeba ihned zasedat k učebnicím. „Na nápravě by měli rodiče s dětmi začít pracovat ale až na podzim. Na prázdniny bych se na to vykašlal. Nějaké zákazy, kdy dítě někam nemůže a místo toho se bude učit, to je hloupost. Radši ať si tu energii nechají až na září."

Jeden druh trestu ale připadá Václavu Mertinovi vhodný. "Jedině, že by nejdřív rodiče potrestali sebe. Vysvědčení dítěte vyjadřuje, jak pracovali i rodiče a učitelé přes rok. Takže nějaké trestání je k ničemu. Čím se to dítě provinilo? Já bych doporučoval přijmout realitu. Nadšení být rodiče nemusí, ale měli by si slíbit, že se budou dítěti od září věnovat mnohem intenzivněji než doteď," doporučuje dětský psycholog.

"Ono to vypadá, že já to dítě vynechávám, ale ono tohle prostě v rukách samo nemá. To, že z dítěte jednou něco bude, je pro něj vzdálená budoucnost. Rodiče by si měli uvědomit, že je dobré, když dětem pomáhají. Dávají jim tím větší jistotu," uvedl na závěr Mertin.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hidžáb v ringu? Německá boxerka bojuje i za muslimský šátek

15.10.2019 07:48 Zeina Nassarová (21) je slibnou představitelkou německého ženského boxu, ale nebojuje jen v ringu.…

Jak skutečně vypadaly křížové výpravy? Archeologové rozklíčovali…

13.10.2019 16:47 Středověcí kronikáři obecně nepatří mezi nejspolehlivější komentátory historických událostí, mimo…

Ordály aneb boží soudy. Jak vypadalo středověké právo?

13.10.2019 16:21 Ve středověku platilo především právo nepsané. Pravidla se po generacích předávala ústně. Právní…

Třes rukou: Neškodná lapálie, či vážná nemoc? Naučte se poznat rozdíly

13.10.2019 12:05 Třes (tremor) rukou někdy postihne každého z nás. Může se jednat o pouhou reakci organismu na chlad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama