Co se stane včele, když se dotkne řepky? Raději zemře, říká odborník

Česko je druhým největším pěstitelem řepky v Evropě. Plodina zároveň vyžaduje velké množství chemického ošetření, které mimo jiné hubí hmyz. Odborník na chov střešních včelstev Augustin Uváčik popsal, jak na nebezpečný postřik reagují medonosné včely.

Včela
doporučujeme

Znalec v chovu včel upozornil pro Český rozhlas na nebezpečí v podobě chemického ošetřování zemědělských plodin. Rozsáhlé plochy jsou pro včely nebezpečné, jelikož včely se v tomto prostředí vyskytují a mohou přijít do kontaktu s plodinami.

„Například (sedají – poz. red.) na neustále zmiňovanou řepku, ale týká se to i kukuřice a dalších plodin, se dnes používají postřiky proti plevelům nebo proti broukům. Jsou to látky, které vůbec do přírody nepatří a včely je velmi dobře detekují. Na takové rostliny buď vůbec neletí, a pokud už se včela kontaminuje, raději zemře mimo úl,“ popisuje chování včel, které vypozoroval dlouhodobým chovem.

Zajímavostí je, že Augustin Uváčik se specializuje na střešní chov včel ve městech, který je v současnosti velkým trendem a fenoménu využívají i soukromé firmy.

„Většinou to mají jako své PR, jakýsi verbuňk. Mnohdy si také uvědomují ochranu přírody. Banky je mají symbolicky podle dřívějších kampeliček, kde byla včela obrazem klienta ve smyslu ‚budeš pracovat, nosit nám peníze a všichni budeme prosperovat‘. V dolní části Václavského náměstí je každý pátý dům označený motivem včely,“ popisuje symboliku včely Uváčik.

Podle názoru chovatele je med od „městských“ včel mnohem více zdraví prospěšný a čistší. „Je to dáno tím, že zemědělská činnost mimo město je velmi intenzivní,“ uvedl Uváčik s tím, že problém je pak opět spojen s intenzivní chemizací zemědělských plodin na venkově, což se pak promítá i do výsledného medu, který včely vytvářejí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Döner kebab je nejoblíbenějším německým fastfoodem

01.03.2021 08:33 Když před padesáti lety, 2. března 1971, začal turecký "gastarbeiter" Mahmut Aygün ve své berlínské…

Mor se vracel ve vlnách a nevybíral si. Zabíjel i mezi umělci a učenci

21.02.2021 19:39 Aktualizováno Mor zasáhl Evropu v několika vlnách a vyžádal si miliony obětí. Tato zákeřná choroba předčasně…

Pouštění žilou. Nebezpečná, ale častá lékařská praktika minulosti

20.02.2021 16:50 Mezi velmi časté lékařské praktiky patřilo v minulosti pouštění žilou. To mělo pacienty zbavit …

Zámek Hluboš – zapomenuté sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

20.02.2021 12:10 Skutečnost, že českoslovenští a následně čeští prezidenti používali k rezidenčním účelům i jiné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama