Kolik alkoholu a tabáku si smí turista přivézt? Seznam rizikových suvenýrů

Turisté si z dovolených často chtějí přivézt nějaký suvenýr, ať už pro sebe či pro své blízké. Ačkoliv ve většinou mohou přivézt cokoliv, v některých případech platí přísná omezení. Jaká to jsou?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Alkohol - to je podle vědců recept na spokojené manželství
doporučujeme

Podle pravidel EU nejsou soukromé osoby s výjimkou několika typů produktů nikterak limitováni v tom, co si smí a nesmí koupit a převážet při cestování po zemích EU. Podmínkou však je, že zakoupené věci musí být pro osobní spotřebu, nesmí se tedy dále prodávat.

Celní orgány EU při zvážení toho, zda jsou zakoupené výrobky určené skutečně pro osobní spotřebu, přihlížet k různým skutečnost, jako to, zda daná osoba není vlastníkem či pracovníkem obchodní společnosti, jak je zboží zabaleno či kolik je výrobků a jak jsou převáženy.

V zemích EU není nutno doplácet daně (DPH a spotřební daň), protože ty už jsou zahrnuty do ceny výrobku v zemi, kde bylo koupeno. Pokud však turista vstupuje na území EU ze země, která není členem bloku, pak nesmí množství přiváženého zboží, které je při zakoupení osvobozené od DPH a spotřební daně, překročit povolené limity. Totéž platí pro Kanárské ostrovy, Normanské ostrovy, Gibraltar a jiná území, na kterých neplatí právní předpisy EU ohledně DPH a spotřebních daní.

Tyto limity se týkají např. parfémů a ostatního zboží, které se smí přepravovat a které však nesmí přesáhnout hodnotu 300 eur na osobu, v letecké a lodní přepravě pak 430 eur na osobu (v případě osob mladších 15 let některé země EU uplatňují nižší dovozní limit zboží ve výši 150 eur).

Limitována je též přeprava paliva, které nesmí být vyšší než 10 litrů v přenosném kanystru vedla paliva obsaženého v nádrži motorového vozidla, kterým turista cestuje. Platí to pro všechny typy motorových vozidel.

Alkohol a tabák

Hlavně se však limity týkají alkoholu a tabáku. Lze dovážet 4 litry tichého vína (tzn. „bez bublinek") a 16 litrů piva, případně celkově 1 litr destilátu s objemem alkoholu přes 22 procent nebo litr lihu s obsahem přes 80 procent nebo dva litry šumivého či alkoholizovaného vína. V případě poslední možnosti lze typy alkoholu kombinovat, např. půl litru destilátu a 1 litr alkoholizovaného vína, které představují polovinu povoleného zboží – dohromady však nemůžou přesáhnout celkové povolené množství. 

V případě tabákových výrobků záleží, do jaké země EU se cestující vrací. Některé mají vyšší limity: 200 cigaret nebo 100 doutníčků nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku. Některé uplatňují nižší limity, a to buď pro ty, kdo cestují po zemi a po moři (Bulharsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Řecko a Slovensko), nebo pro všechny cestující (Estonsko a Rumunsko).

Do nižších limitů spadá 40 cigaret nebo 20 doutníčků nebo 10 doutníků nebo 50 g tabáků. Opětovně lze jednotlivé zboží kombinovat, např. 50 doutníčků + 25 doutníků, které dohromady tvoří povolené množství, které nejde přesáhnout.

EU je mnohem benevolentnější ohledně povoleného množství alkoholu a tabáku, pokud turista cestuje mezi zeměmi EU. Základní limity, které si mohou jednotlivé země EU upravit podle svého uvážení, je 800 kusů cigaret, 400 kusů doutníčků (doutníky vážící max. 3 g/kus), 200 kusů doutníků, 1 kg tabáku, 10 litrů destilátu, 20 litrů alkoholizovaného vína, 90 litrů vína (včetně max. 60 litrů šumivého vína) a 110 litrů piva.

Pokud by měly celní orgány podezření, že daná osoba převáží zboží, které není výhradně pro její osobní potřebu, mohou ji požádat, aby dokázala, že tomu tak není, např. předložením odkladu o koupi. Pokud osoba doklad nemá, pak musí zaplatit clo nebo budou výrobky zabaveny.

Co se týče jiných suvenýrů, riziková bývá zvěř a rostliny. EU přísně hlídá, aby se nejednalo o ohrožené druhy. Proto mohou mít turisté problémy s převážením výrobků z želvoviny, z hadí kůže, s kožešinami medvědů a rysů, slonovinou či i s mušlemi a tvrdými koráli.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zjistili, co s vámi udělá, když budete dva týdny sedět. Výsledek…

11.12.2019 12:59 Pohyb je život a lenošení člověku neprospívá. Když člověk nevyvíjí žádnou aktivitu roste obsah tuku…

Střelec z Ostravy si před smrtí dopisoval se slavným zpěvákem

10.12.2019 17:48 Aktualizováno David Stypka patří mezi nejúspěšnější současné zpěváky mladé generace. O tom i cena Anděl, kterou…

Nahradí Evropany muslimové? Přijímat migranty ano, ale... Vilém Čok to v…

09.12.2019 18:29 Aktualizováno Známý zpěvák Vilém Čok se netají obavami z migrantů. Podle jeho slov mu vadí například to, že jsou…

Novou Miss Universe je kráska z Jihoafrické republiky. Jak se vám líbí?

09.12.2019 07:53 Titul Miss Universe pro rok 2019 získala 26letá Zozibini Tunziová z Jihoafrické republiky. Porazila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama