Pijete ke snídani džus? Podle vědců hazardujete se svým zdravím

Dáváte si denně ke snídani sklenici pomerančového džusu? Možná máte pocit, že tak svému tělu prospíváte, protože mu dodáváte vitamín C, opak je ovšem pravdou.

nápoje
doporučujeme

Lidé, kteří pijí denně sklenici pomerančové šťávy, mohou být vystaveni většímu riziku  rakoviny než někdo, kdo se sladkým nápojům úplně vyhýbá, naznačuje nová studie.

Každých 100 ml ovocné šťávy, šumivých nápojů nebo 100% ovocného džusu denně je podle vědců zvyšuje o 18% riziko, že bude člověku diagnostikován nějaký druh rakoviny.

Toto zvýšené riziko bylo také pozorováno, i když šlo o čistou ovocnou šťávu, píší ve své studii vědci z francouzského Institutu pro zdraví a lékařský výzkum (Inserm). Lidé, kteří konzumovali denně 150 ml šťávy, měli v průměru o 12% větší pravděpodobnost, že jim bude během studie diagnostikována rakovinu, než ti, kteří si dopřávají džusy jen příležitostně.

Naopak u lidí, kteří pili více uměle slazených dietních nápojů, nebylo zjištěno žádné zvýšené riziko rakoviny. Studie publikovaná v  British Medical Journal (BMJ) nicméně podle autorů nemůže prokázat, že toto riziko přímo způsobuje vysoký příjem cukru.

Vědci nicméně uvádí, že je to možné a že cukr by mohl zvyšovat riziko nezávisle na obezitě, o které je známo, že přispívá alespoň k 13 druhům rakoviny. „Tyto údaje podporují relevanci stávajících nutričních doporučení pro omezení konzumace sladkých nápojů, včetně 100% ovocné šťávy,“ píší s tím, že například daňová a marketingová omezení zaměřená na sladké nápoje by mohla potenciálně přispět ke snížení výskytu rakoviny.

Studie BMJ  analyzovala data pocházející od 101 257 lidí, kterým bylo na začátku pětiletého výzkumu 42 let. Účastníci byli dotazováni na jejich spotřebu 3 tisíc různých potravin a nápojů v šestiměsíčních intervalech a v průměru bylo prokázáno, že pijí 92,9 ml denně sladkých nápojů nebo 100% ovocné šťávy. Každý 100 ml navíc bylo spojeno s o 18% vyšším rizikem rakoviny a u žen dokonce o 22% vyšším rizikem diagnózy karcinomu prsu.

Výzkumníci navíc poukázali na další výzkumy, které naznačují, že sladké nápoje podporují ukládání tělesného tuku kolem břicha, a to i v případě, že člověk má zdravou váhu, což podporuje růst nádorů. Dalším vysvětlením pro vztah mezi sladkými nápoji a rakovinou by mohla být vysoká glykemická zátěž sladkých nápojů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus oživil v Itálii tradici vinných okének, existovala už za…

09.08.2020 18:00 Koronavirus oživil v Itálii prastarou tradici s temnou historií - vinná okénka, která v Toskánsku…

Před 250 lety se narodil Jean de Carro. Průkopník očkování proti…

09.08.2020 10:00 Dne 8. srpna 1770, tedy před 250 lety, se narodil významný švýcarský lékař Jean de Carro. Ten se…

Bohatství středověkých domácností se skrývalo i na podlaze

08.08.2020 10:30 Pokud k nám dnes přijde návštěva, jistě ji na první pohled upoutá vzhled domu, jeho fasády,…

Nudista naháněl v Berlíně drzého divočáka, utekl mu s laptopem

08.08.2020 08:48 Sociální sítě se baví fotografiemi zachycující neobvyklou honičku: nudista se u berlínského jezera…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama