Fenomén Karel Gott? Fanánek promluvil o mistrově spolupráci s minulým režimem

Oslavenci Karlu Gottovi se v posledních dnech před jeho nedělním životním jubileem dostává neobvyklé mediální pozornosti. Kupříkladu hudebník a textař Lou Fanánek Hagen vysvětluje, že Gott je takovým fenoménem, protože dokázal vycházet s každým politickým režimem.

Karel Gott
doporučujeme

Už zítra oslaví legendární zpěvák Karel Gott 80. narozeniny. Na scéně působí téměř šest desetiletí, zpěvu se začal profesionálně věnovat v roce 1960, a stal se jedinečným fenoménem v historii českého šoubyznysu. Vysvětlit jeho popularitu napříč generacemi se pokusil hudebník Lou Fanánek Hagen.

Známý textař je autorem veršů tří písní mnohonásobného Zlatého slavíka, pro kterého má jen slova obdivu. Hudbu a zpěv Karla Gotta vnímal podle svých slov už od dětství, kupříkladu z večerníčku. „Pro mne představoval vždy symbol zpěváka,“ řekl Fanánek týdeníku 5plus2.

„Samozřejmě patřil k té povolované části umělců, stejně jako Michal David nebo Hana Zagorová. Na rozdíl od nich my (kapela Tři sestry – pozn. red.) jsme hrát nemohli, byli jsme tedy na druhé straně,“ zavzpomínal rockový hudebník na éru komunistického režimu.

Gotta však za schopnost vyjít s každým nesoudí. Jeho životní cesta a styl umělecké tvorby se mu naopak líbí, Mistra považuje za posla dobrých zpráv. „Elegantně dokázal spolupracovat jak s minulým režimem, tak v době, která přišla potom. Budu se asi opakovat, ale Karel Gott je prostě fajn,“ sdělil Fanánek týdeníku.

Ačkoliv Gottovi psal texty, za jejich nejtěsnější spolupráci považuje frontman Tří sester iniciativu z roku 2003, která prosazovala zpěváka za prezidenta. „Reagoval opatrně, ale pozitivně. Nakonec potvrdil, že s tím souhlasí,“ popsal Fanánek s tím, že víc detailů se lidé dozvědí, pokud si koupí připravovanou knihu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus oživil v Itálii tradici vinných okének, existovala už za…

09.08.2020 18:00 Koronavirus oživil v Itálii prastarou tradici s temnou historií - vinná okénka, která v Toskánsku…

Před 250 lety se narodil Jean de Carro. Průkopník očkování proti…

09.08.2020 10:00 Dne 8. srpna 1770, tedy před 250 lety, se narodil významný švýcarský lékař Jean de Carro. Ten se…

Bohatství středověkých domácností se skrývalo i na podlaze

08.08.2020 10:30 Pokud k nám dnes přijde návštěva, jistě ji na první pohled upoutá vzhled domu, jeho fasády,…

Nudista naháněl v Berlíně drzého divočáka, utekl mu s laptopem

08.08.2020 08:48 Sociální sítě se baví fotografiemi zachycující neobvyklou honičku: nudista se u berlínského jezera…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama