Kamna místo sporáku, svíce místo lamp. Jak dlouhodobě přežít bez elektřiny?

Při posledních bouřkách stovkám domácností vypadla elektřina. Lidé bez ní museli strávit více než jeden den. Pobyt bez elektřiny po delší dobu by vyžadoval důkladnou přípravu, ale dá se bez ní přežít i celý život. Je však potřeba postarat se o zateplení domu, najít jiné zdroje světla a způsoby uchování i přípravy potravin.

Elektřina
doporučujeme

Dlouhodobý výpadek elektřiny neznamená nutně život bez elektřiny jako takové, pokud máte vlastní náhradní zdroje, například solární panely na střeše nebo větrné generátory. Lze také například připojit generátor ke kolu. Jde o perfektní způsob, jak být ve formě a zároveň nabíjet elektronické přístroje. Jako zdroje elektřiny lze používat i bionaftu, biomasu a ethanol.

V případě dlouhodobého výpadku je potřeba vymyslet nový systém na osvětlení domu. Pomoci může petrolejová lucerna nebo lampa a svíce. Když budete potřebovat vstávat uprostřed noci, hodila by se zásoba baterek. Uchovejte je v místě, kde je rychle najdete i ve tmě. Zároveň, když budete na kole mít generátor, energie z něj postačí na osvícení celého pokoje.

Dalším krokem při přípravě k životu bez elektřiny by mělo být zateplení domu. Je potřeba nainstalovat dodatečnou tepelnou izolaci na zdi a kolem oken i dveří a také do podkroví. Teplo uniká z domu právě těmito místy.

Pokud nemáte kamna nebo krb, je také potřeba zvážit centrální systém topení. Pro ohřátí jiných místností udělejte otvory v krbu, které do nich budou vést.

Uvažujte i o způsobech vaření bez elektřiny, nejlepší jsou kamna, ale hodí se i plynový sporák. Nevyžaduje elektřinu, je potřeba jen zapálit sirkami hořák. Místo nákupu ovoce a zeleniny v obchodě je možné udělat si vlastní zahradu, i několik semínek může zajistit velké množství potravin.

Zaměřte se na odrůdy, které budou plodit během různých období roku, díky tomu budete mít skoro celý rok zajištěnou zásobu potravu. Doporučuje se také nastudovat literaturu o osevních postupech, různých zemědělských plodinách a střídavém pěstování plodin. Založte si i bylinnou zahradu a část bylin sušte, abyste jich v průběhu celého roku neměli nedostatek.

Důležitou součástí života bez elektřiny je alternativní skladiště potravin. Skoro všechny potraviny včetně zeleniny, masa a vajec se dají konzervovat. Pokud plánujete konzervovat potraviny ve velkém množství, doporučuje se pořídit si domácí autokláv, který tento proces usnadní a udělá ho efektivnějším.

Můžete potraviny i marinovat, v zimě budou náhradou čerstvým potravinám. Dalším způsobem uchování potravin je jejich sušení. Sušit se dá maso, ovoce a zelenina. Jídlo podléhající zkáze uchovávejte v ledničce. Předem si pořiďte suchý led a do něj ho dejte. Otevírejte ledničku jen v případě potřeby a pokryjte ji dekami, aby se v ní zachovala nízká teplota.

Vytvořte si také hromadu kompostu. Bude zdrojem hnojiva a také způsobem ukládání odpadu. Pokud máte vlastní dobytek, můžete vytvořit i vlastní hnojivo.

Přemýšlejte, jaké návyky a dovednosti máte. Možná dobře šijete, vaříte nebo stavíte. Dá se toho využit při výrobě věcí na prodej nebo výměnu. Například pokud chováte ovce, naučte se háčkovat z ovčí srsti.

Zvykejte si i na ruční praní. Aby oblečení zůstávalo měkké, před oplachováním dejte do vody pár lžicí octu.

Připravte si rovněž všechny potřebné věci pro život bez elektřiny. Patří k nim baterky, baterie, švýcarský nůž, otvírák na konzervy, zásoba léků a hygienických prostředků, peníze v hotovosti, kopie veškerých důležitých dokladů a také mapa území.

Kupte si lékárničku nebo si sestavte vlastní. Také vždycky mějte doma zásobu vody na týden s tím, že jeden člověk potřebuje aspoň čtyři litry denně. Pořiďte si také zásobu trvanlivých potravin, které není potřeba vařit, jako konzervované ořechy, maso, ovoce a zelenina, arašídové máslo, müsli tyčinky a rýžové sušenky.

Už při výpadku elektřiny raději nejdříve zavolejte svým příbuzným, protože se mobil brzy vybije. Také si předem připravte něco pro rekreaci, jako hrací karty nebo knihy. Ale pamatujte, je lépe šetřit baterku na něco jiného než na čtení knih v noci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Už plod v mateřském lůně může trpět přílišným hlukem

15.08.2020 15:54 Když vrabec zpívá, vydává 30 decibelů. V této úrovni až do 60 decibelů je nepřetržitý poslech bez…

Středověká medicína: Léčilo se česnekem i pivem

15.08.2020 09:37 Zdravotní problémy sužují člověka od nepaměti. Díky dochovaným písemným pramenům i archeologickým…

Berlínskou zeď mám za komunistickou zvůli. Umíraly na ní i děti, rozdělila…

13.08.2020 11:40 ROZHOVOR – Zanechala po sobě nelidskost a utrpení. Vyhasínaly na ní lidské životy, včetně těch…

Koronavirus oživil v Itálii tradici vinných okének, existovala už za…

09.08.2020 18:00 Koronavirus oživil v Itálii prastarou tradici s temnou historií - vinná okénka, která v Toskánsku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama