Karel Gott drsně sestřelil ty, kteří bojovali proti režimu nebo před ním utekli

Zpěvák Karel Gott, který v neděli oslavil 80. narozeniny, nechápe emigranty, kteří utekli za minulého režimu z Česka. On sám ale přiznal, že proti němu vůbec nebojoval.

Přidejte svůj názor 53 komentářů

Karel Gott (Foto: Facebook/Karel Gott)
doporučujeme

"Měl jsem to životní štěstí, že jsem se přehoupl přes takovou zvláštní oponu, pod kterou si museli někteří uvědomovat, co nesmí. Když v tom někdo uměl chodit, tak nekřičel protestsongy, když vím, že bych za to dostal zákaz a nesměl bych na jeviště. Můj protest by asi nebyl nic platný a nedozněl by, kdyby mě nepustili na jeviště, abych ten protest předvedl," řekl Gott Českému rozhlasu.

Podle něj bylo zbytečné i proti režimu uměleckou formou protestovat, tedy stát se protest zpěvákem a autorem. "Někteří písničkáři, kteří měli v textech jakousi výpověď k situaci, protestujíce, odešli. Museli počítat s tím, že budou mít potíže. Ale když odejdou do zahraničí, tak nám nejsou nic platní," dodal zpěvák.

"Nezlobte se na mě, že to říkám. Kdo jim fandí, tak mě musí pochopit. Co je mi platné, když je básník v jiné zemi. To nejde. Patří k této zemi, tímto jazykem musí zpívat dál a jeho poslání je tady, tady se narodil, tady žil, tady pociťuje ty situace, vnímá je a předává svůj pocit dál," uvedl dále Gott.

Sám si místo toho řešil jiné dilema, rozhodoval se, jakou cestou se vydat. Přiznal, že chtěl zpívat všechno, kromě opery, protože zde zpěvák nemůže improvizovat. Naopak jazz, k němuž své písně řadí, mu dal volnou ruku.

Kromě Česka je Gott uznávaný i v Německu, čehož si velmi váží. Na tamní trh ale vstupoval opatrně a musel si uvědomovat, ve které době tam přichází, s jakým repertoárem a s jakou imagí, odkud je a co jim chce sdělit. Chtěl se odlišovat, což považuje základ vstupu někam jinam.

Loading...
Vstupte do diskuze (53)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plastický chirurg Jan Měšťák slaví jubileum. Proč se bojí operací nosu?

25.08.2019 11:59 Aktualizováno I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny.…

Můžete při nachlazení oslepnout? Lékaři varují: Hrozí to všem

25.08.2019 11:54 Většina lidí při nachlazení a rýmě sáhne po nějakém spreji do nosu, nedílnou součástí našich životů…

Záludná zmrzlina. Proč po ní může bolet hlava? Lékaři na to kápli

25.08.2019 10:25 Stává se, že když se pustíme do zmrzliny, do příliš studeného koktejlu nebo do sorbetu, záhy nás…

Nejlépe placené herečky světa? Podívejte se na nový žebříček

24.08.2019 21:04 Aktualizováno Nejlépe placenou herečkou na světě se letos stejně jako minulý rok, stala Američanka Scarlett…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama