Kdo je užitečný idiot Ruska? Expert na dezinformace v USA vysvětloval, co se děje v ČR

Analytik Euroasijského centra amerického think tanku Atlantic Council Jakub Kalenský před několika dny přednášel v Kongresu USA o povaze dezinformací šířených v ČR ruskou propagandou.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Vladimir Putin
doporučujeme

 „Když máme šéfredaktora Mladé Fronty blouznícího o antizemanovských „majdanech“, nebo předsedu Senátu, který šířil kremelské dezinformace o letu MH17, jde o jednoznačný úspěch kremelské kampaně, ať už to tenhle šéfredaktor a tenhle předseda chápou, že kremelské propagandě slouží, nebo ne,“ uvedl v rozhovoru pro respekt odborník na dezinformace, o tom, že v tuzemsku vrcholní představitelé politického a společenského života sehrávají roli užitečných idiotů.

Jako jeden z dalších nejkřiklavějších případů považuje českého teoristu Jaroslava Baldu, který se pokusil pod vlivem propagandy fingovat teoristický útok spáchaný neexistujícími migranty.

Podobné dopady má ruská propaganda i v jiných zemích. „Mimochodem Kathleen Hall Jamieson třeba v knize Cyberwar píše, že bez ruských trolů by Trump by nezískal těch pár desítek tisíc rozhodujících hlasů a nebyl by prezidentem. A v čistě informační rovině pak stačí sledovat, co tlačí ruská státní média, a jak se tahle jejich sdělení přelévají do ekosystému „nezávislých“ pseudomédií a domácích užitečných idiotů Kremlu,“ uvedl Kalenský, že právě k těmto šiřitelům dezinformací je potřeba přistupovat kriticky.

„Slabiny se budou lišit, u nás se šíří hysterie kvůli neexistující migrační hrozbě, ve Státech zase lépe fungovala rasová otázka, na východ od nás bude lépe fungovat lhaní o tom, jak Evropa a Západ nutí zbytek světa do homosexuality a snaží se dětem měnit pohlaví. Úplně stejným směrem, jen s větší razancí, jde pak tahle agrese v případě finanční či informační podpory prokremelských protizápadních partají jako strany Marine Le Pen či Matea Salviniho - a v podstatě všechny ty nacionalistické a „přímodemokratické“ spolky v Evropě,“ popsal obsah nejrůznějších dezinformačních vln Kalenský.

Dále analytik vysvětlil proč Rusko tyto informační útoky organizuje.„Bezpečností expert Marcel van Herpen výstižně popisuje rozdíl, s jakým vnímají veřejnou diplomacii demokratické státy a Rusko. My si myslíme, že jde o hru s nenulovým součtem. Lze mít atraktivnější Česko a atraktivnější Slovensko - a nikdo netratí. Kreml to vidí opačně, jako hru s nulovým součtem: pokud „soupeř“ získává, já ztrácím, a naopak. A co vám zbývá, když nejste schopni zlepšit svoji pozici a zatraktivnit svou zemi? Současný režim prokazuje, že Rusko dokáže jen plundrovat, a pak máte pouze jednu možnost, jak ve hře s nulovým součtem vylepšit svou pozici - zkoušet soupeře oslabovat.“

Problém je podle analytika o to vážnější, jelikož je dlouhodobě známý. „Už několik evropských tajných služeb varovalo, že největším nebezpečím dneška v jejich zemích není terorismus nebo migrace, ale ruská agrese. Přesto nevidíme moc politiků, kteří by řešili tuhle hrozbu číslo jedna, ale naopak dost politiků, kteří „řeší“ v Česku neexistující hrozbu migrace. Nebo ještě lépe absolutně fiktivní hrozbu od ekologických aktivistů - což je mimochodem taky téma českých dezinformačních webů,“ uvedl Jakub Kalenský k českým souvislostem dezinformačních útoků.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dovolená se změnila v horor. To, co našla turistka pod matrací, jí…

18.08.2019 22:00 Aktualizováno Britka Natasha Connorová nebyla vůbec spokojena s tím, jak vypadá hotelový pokoj, ve kterém byla…

Nová studie vyděsila lékaře. Máte doma kočku? Můžete zemřít

18.08.2019 22:00 Aktualizováno Mazlení se s koťátky bývá obecně považováno za dobrý způsob relaxace. V mnoha městech vznikají…

Lidstvu došel čas? Matematik spočítal, kdy zanikne civilizace

18.08.2019 13:00 Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Používáte u počítače myš? Lékaři varují před nemocí, která vás může dostat…

18.08.2019 09:58 Název myšitida zní podivně, ale není to nic jiného, než zánět zápěstí. V moderní době jsou takové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama