Jak skutečně vypadaly křížové výpravy? Archeologové rozklíčovali podrobnosti

Středověcí kronikáři obecně nepatří mezi nejspolehlivější komentátory historických událostí, mimo jiné také často proto, že se drželi hesla „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Přesto ale občas dokážou překvapit precizností prezentovaných údajů. Blízkovýchodní archeologové například nedávno potvrdili popis událostí první křížové výpravy.

Přidejte svůj názor

Jeruzalém
doporučujeme

Vědecký tým z North Caroline University provádí archeologické výzkumy kolem hory Sion v Jeruzalémě už řadu let. Nemohli si vybrat lépe, hora sloužila jako kultovní místo už před  příchodem monoteistických náboženství a bouřlivá historie střetávání židovství, křesťanství a islámu na Blízkém východě se projevuje v každé nálezové vrstvě, kterou archeologové odkryjí. Letos se jim podařilo potvrdit řadu událostí spjatých s obleháním a rabováním města během první křížové výpravy.

Mimo jiné se archeologům podařilo potvrdit, že muslimové bránící město vykopali před jižní hradbou hluboký příkop, který měl zabránit obléhacím strojům, aby se dostaly až k hradbám a který hrál podle kronikáře klíčovou roli při obraně této části opevnění. Odhalený příkop byl zhruba 17 metrů široký a 4 metry hluboký a podařilo se v něm najít celou řadu artefaktů, které jasně poukazují na intenzivní boj v této oblasti. Mezi nimi i řadu přívěšků ve tvarů kříže, které nosili křižáčtí bojovníci.

Tyto nálezy tak potvrzují dlouho zpochybňovaný útok křižáckých sil na Jeruzalém ze dvou směrů a potvrzují tak popis události kronikáře Petra Tudebode. Podle jeho vyprávění vedl útok provensálských křižáků na jižní hradbu Raymond ze Saint Gille. Ten prý vedl útok ze strany od hory Sion a chtěl hradby překonat pomocí obléhací věže – ta se ale ke zdi nemohla dostat kvůli příkopu, který obránci narychlo vyhloubili. Jde právě o příkop, který byl nedávno objeven.

Je tedy pravděpodobné, že i další informace podané kronikářem – o úspěšném pokusu zasypat příkop pod rouškou noci a druhém útoku na následující den, jsou také pravdivé. To by mohlo vysvětlovat, proč se tak dlouho archeologům nepodařilo příkop odhalit – pokud by ho opravdu Raymundovi vojáci zasypali nedlouho po jeho vzniku mohl jednoduše vědce zmást. A to, že příkop nebyl dlouho objeven potom vedlo k velkým pochybnostem o celém jižním útoku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Herečka Jiřina Bohdalová skončila kvůli vážným problémům v nemocnici

21.11.2019 14:24 Populární česká herečka Jiřina Bohdalová byla hospitalizována v nemocnici Na Homolce. Českou…

Chlapec jedl chipsy a hranolky. Drastické následky vyděsily i lékaře

20.11.2019 14:30 Velkou Británii šokoval případ chlapce, který se část života živil převážně smaženými bramborami v…

Po MeToo nastupuje NoBra. Proč se některé ženy rozhodly žít bez podprsenky?

20.11.2019 09:45 Některé ženy se rozhodly, že už nebudou nosit podprsenku. Jejich rozhodnutí následovat hnutí "no…

Zázračné dítě: Chlapec (9) dokončuje univerzitu, jeho IQ je ohromující

19.11.2019 08:31 Devítiletý Belgičan Laurent Simons se chystá příští měsíc dokončit studia na univerzitě v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama