Jaké to je, zažít chemický útok? Přeživší prozradil, jak jej přežít

Teroristické útoky nemusí mít jen podobu bombového útoku. Již několikrát byly použity nervové plany jako je sarin nebo novičok. Pro server BBC popsal přeživší smrtícího útoku děsivý zážitek.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Chemické zbraně
doporučujeme

Použití útočných plynů je obzvláště zákeřné. V médiích vzbudil velký zájem útok novičokem na bývalého ruského agenta Skripala a jeho dceru, který se dotkl i České republiky, jelikož Rusové použili dezinformaci ohledně toho, že se látka vyrábí v Česku.

Jedním z přeživších nervového útoku je i Atsushi Sakara z japonského Kjóta, který přežil útok sarinem v roce 1995 v Tokyu. Stál jen několik mětrů od tašky se sarinem umístěné ve vlaku teroristou.

"Nejprve jsem o tom moc nepřemýšlel, cítil jsem, jak mám vyschlé oči a vůbec jsem se necítil dobře. měl jsem však důležitou prezentaci u klienta tudíž jsem z vlaku pokračoval do kanceláře," uvedl bývalý manažer v reklamní agentuře.

Paradoxem osudu je, že když si sedl do vlaku, kterým pravidelně dojíždí do práce, přečetl si v novinách článek o útoku sarinem.

Možná i to ho vedlo k tomu, že když si vybíral místo k sezení, tak podvědomě vynechal volnou sedačku, na níž byla opuštěná plastová taška. To mu jednoznačně zachránilo život. Vyhýbat se obdobným podezřelým předmětům je základní metoda, jak přežít smrtící kontakt s nervovým plynem, jako je sarin.

Tašku s koncentrovaným 30 % sarinem umístil do vlaku člen fundamentalistické teororistické organizace Aum Shinrikyo. Útok  si vyžádal 13 oběti. Sakara si dodnes vzpomíná na těhotnou ženu, kterou viděl ve vlaku, ale jestli útok přežila se nikdy nedozvěděl.  

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelský papoušek varuje svět: "Koronavirus! Nechoďte ven!"

25.03.2020 08:22 K varování před nebezpečím šíření koronaviru se v Izraeli připojil i papoušek šedý jménem Luca,…

Muž uběhl maraton navzdory karanténě. Světu poslal jasný vzkaz

24.03.2020 14:47 Statisíce lidí po celém světě musí kvůli aktuální pandemií koronaviru trávit dlouhé dny v karanténě…

Odsouzený Harvey Weinstein se nakazil koronavirem, právníci jsou…

23.03.2020 07:51 Koronavirem se ve vězení nakazil bývalý hollywoodský producent Harvey Weinstein, odsouzený v USA za…

Rakouský apneista "Iceman" testuje pod ledem hranice lidských možností

23.03.2020 07:43 Takhle si Rakušan Christian Redl své dobrodružství nepředstavoval. V ledových vodách jezera…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama